Sivu 1/1
Poliisi tutkii Kurenniemen jäämistöä
Lähetetty: Pe Loka 04, 2024 11:18 am
Kirjoittaja Vieno neito
Kansallisgalleria luovutti edesmenneen taiteilijan arkistomateriaalia poliisille: ”Totesimme, että sen tutkiminen kuuluu poliisille”
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000010738838.html
Poliisi tekee esiselvityksen taiteilija Erkki Kurenniemen (1941–2017) taiteellisesta jäämistöstä. Materiaali toimitettiin poliisille tällä viikolla Kansallisgalleriasta.
”Meillä on Erkki Kurenniemen arkistomateriaalia, ja kun sitä on käyty läpi, sieltä löytyi sellaista sisältöä, josta totesimme, että sen tutkiminen kuuluu poliisille”, Kansallisgallerian pääjohtaja Kimmo Levä kertoo.
...
Kimmo Levä ei kerro tarkemmin, millaisesta materiaalista on kyse, eikä edes sitä, liittyykö tutkittava asia taiteilijaan itseensä vai johonkin toiseen henkilöön.
Vuonna 2017 kuollut Erkki Kurenniemi oli elektronisen musiikin uranuurtaja, robottiteknologian kehittäjä ja sähköisten syntetisaattoreiden soitinrakentaja. Hän tutki taiteen, tieteen ja teknologian välistä vuorovaikutusta luoden sekä tulevaisuuden utopioita että oman aikansa kulttuuria.
Herää vahva epäilys millaisesta materiaalista voisi olla kyse.
Re: Poliisi tutkii Kurenniemen jäämistöä
Lähetetty: Pe Loka 04, 2024 11:46 am
Kirjoittaja Matti Ja Maija
"Herää vahva epäilys millaisesta materiaalista voisi olla kyse."
Vaikka kopioinnista?

Re: Poliisi tutkii Kurenniemen jäämistöä
Lähetetty: Pe Loka 04, 2024 12:19 pm
Kirjoittaja Anoteus
Ettei vain olisi jotain "taidevideoita"? 60-70-luvulla ei niin ikärajoista välitetty..
Re: Poliisi tutkii Kurenniemen jäämistöä
Lähetetty: Pe Loka 04, 2024 12:25 pm
Kirjoittaja absintti
Anoteus kirjoitti: Pe Loka 04, 2024 12:19 pm
Ettei vain olisi jotain "taidevideoita"? 60-70-luvulla ei niin ikärajoista välitetty..
Itselläni kävi mielessä, että liekö jotain vaarallista. Keksijän ja taiteilijan sekoitus, niin siellä voi olla ties millaista vempelettä. Tuskin sotilasräjähteitä nyt kuitenkaan.
Re: Poliisi tutkii Kurenniemen jäämistöä
Lähetetty: Pe Loka 04, 2024 9:21 pm
Kirjoittaja Nite Owl
Markus Copperilta jäi räjähteitä teoksiin joita poliisi joskus etsi.
Tässä tapauksessa tuo "taidevideo"-teoria vaikuttaa hyvinkin mahdolliselta tämän Kansallisgallerian artikkelin perusteella, jossa kuvataan arkiston luonnetta:
http://www.lahteilla.fi/kurenniemi/julk ... asonen.pdf
Re: Poliisi tutkii Kurenniemen jäämistöä
Lähetetty: Pe Loka 04, 2024 11:29 pm
Kirjoittaja URSA
Erkki Kurenniemen ikuinen elämä
Futurologi Erkki Kurenniemi tallensi vuosikymmeniä elämäänsä, ja häneltä jäi valtava määrä C-kaseteille puhuttua päiväkirjaa, videoita, pysäköintilappuja, tupakka-askeja ja jopa paperiliittimiä.
7.5.2018 8:33
Suomalainen nero näki tulevaisuuteen, selitti maailmankaikkeuden ja jätti perinnön, jota ei voi käsittää – kuka oikein oli futurologi Erkki Kurenniemi?
https://www.hs.fi/kuukausiliite/art-2000005666158.html
Tainnut tosiaan tallentaa myös jotain rikoksia.
Minkälaisia rikoksia kannattaa selvittää vaikka syyllinen on kuollut? Vai voiko aineisto toimia todistusaineistona jonkun toisen joskus tekemästä rikoksesta?
Re: Poliisi tutkii Kurenniemen jäämistöä
Lähetetty: La Loka 05, 2024 12:58 am
Kirjoittaja PahaPaimen
Nite Owl kirjoitti: Pe Loka 04, 2024 9:21 pm
Markus Copperilta jäi räjähteitä teoksiin joita poliisi joskus etsi.
Tässä tapauksessa tuo "taidevideo"-teoria vaikuttaa hyvinkin mahdolliselta tämän Kansallisgallerian artikkelin perusteella, jossa kuvataan arkiston luonnetta:
http://www.lahteilla.fi/kurenniemi/julk ... asonen.pdf
”A large portion - even the majority - of the visual material can be categorized as pornographic.” Sanotaan arkistomateriaalin kuvauksessa. Ilmeisesti sisältäen kotipornoa, masturbointia yms. Liekö sitten löytynyt myös tähän aihepiiriin liittyvää laitonta materiaalia.
Re: Poliisi tutkii Kurenniemen jäämistöä
Lähetetty: La Loka 05, 2024 2:22 pm
Kirjoittaja Ballasti
Mitäköhän poliisi tässä sitten tosiaan selvittää. Käsittääkseni Kurenniemi sai joskus parikymmentä vuotta sitten sairauskohtauksen, jonka seurauksena menetti muunmuassa puhekykynsä. Eli jos nyt kyseessä olisivat nämä kotivideot joita hän aikoinaan ahkerasti teki, olisi se materiaali oletettavasti ajalta ennen tuota kohtausta. Silloin taas kaikki mahdolliset materiaaliin liittyvät rikokset olisivat jo vanhentuneet. Toki kyse voi olla tietysti jostain muustakin.
Re: Poliisi tutkii Kurenniemen jäämistöä
Lähetetty: Su Loka 06, 2024 10:18 pm
Kirjoittaja Nite Owl
Tietynlaisen materiaalin pelkkä hallussapito tai jakaminen voi olla rikos riippumatta kuka sen on tehnyt ja koska. Ehkä Kansallisgalleria hakee selvyyttä, koska hekään eivät taida kuitenkaan olla lain yläpuolella. Materiaali on kuitenkin varmaan pyynnöstä mahdollista saada nähtäville. Kurenniemihän on arkistoinut myös paljon netistä ladattua ja muiden tekemää materiaalia.
Re: Poliisi tutkii Kurenniemen jäämistöä
Lähetetty: Ma Loka 07, 2024 10:25 am
Kirjoittaja Jack the Ripper
Taiteilija varmaan ladannut massiiviset määrät nettipornoa ja seassa ollut laitonta materiaalia, sitähän voi olla vaikea oikeastikin tietää mitä kaikkea tulikaan imuroitua kun dataa on paljon. Onko se muuten rikos jos taiteilija maalaa taulun tai muuten luo teoksen jossa lasta raiskataan?
Re: Poliisi tutkii Kurenniemen jäämistöä
Lähetetty: Ma Loka 07, 2024 11:17 am
Kirjoittaja Ballasti
Jack the Ripper kirjoitti: Ma Loka 07, 2024 10:25 am
Taiteilija varmaan ladannut massiiviset määrät nettipornoa ja seassa ollut laitonta materiaalia, sitähän voi olla vaikea oikeastikin tietää mitä kaikkea tulikaan imuroitua kun dataa on paljon. Onko se muuten rikos jos taiteilija maalaa taulun tai muuten luo teoksen jossa lasta raiskataan?
Nyt kun mainitsit niin muistan tosiaan lukeneeni jostain, että hän oli ladannut huomattavia määriä nettipornoa. Oletettavasti kyse on siis tuosta materiaalista ja nyt arkistoa säilyttävä taho haluaa että poliisi seuloo mahdollisen laittoman materiaalin jotta arkiston ylläpitäjä ei sitä tule säilyttäneeksi. Välttämättä ei ole kyse tuon dramaattisemmasta asiasta eikä kehenkään henkilöön kohdistu sen kummemmin epäilyksiä. Lehtiotsikoista muodostuu ehkä vähän harhaanjohtava kuva. Tietenkään yksityiskohdista ei voi sanoa tämänhetkisen uutisoinnin perusteella mitään varmaa.
En osaa varmasti sanoa, mutta olettaisin että tuollaisen teoksen tekeminen ei ole rikos. Rikos kai edellyttää että materiaalin tekemisessä on mukana elävä ihminen jota kohtaan toimitaan laittomalla tavalla.
Re: Poliisi tutkii Kurenniemen jäämistöä
Lähetetty: Ke Marras 13, 2024 10:30 am
Kirjoittaja Tarkastaja Levisi
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000010824415.html
Taiteilija Erkki Kurenniemen jäämistöstä löytyi lasta seksuaalisesti esittävää materiaalia – Poliisi hävittänyt 11 cd-levyä
Taide|Poliisi ei kerro tarkemmin, millaisesta materiaalista on kyse tai mihin tarkoitukseen sitä on kuvattu.
Poliisi takavarikoi Kurenniemen jäämistöstä 242 cd-levyä lokakuussa. Niistä 11:stä löytyi lasta seksuaalisesti esittävää materiaalia, vahvistaa rikosylikomisario Ritva Elomaa.
Elomaa ei kerro tarkemmin materiaalin sisällöstä tai sen muodosta. Rikosnimikkeessä puhutaan kuitenkin lasta seksuaalisesti esittävän kuvan hallussapidosta.
”Se on vain sitä kuvamateriaalia, mistä katsomme, täyttääkö se kriteerit”, Elomaa sanoo.
Re: Poliisi tutkii Kurenniemen jäämistöä
Lähetetty: Ke Marras 13, 2024 5:33 pm
Kirjoittaja JanJin
Hesarin uutisen kommenttiosiossa on sitaatti HS:n artikkelista "Erkki Kurenniemen ikuinen elämä" vuodelta 2018:
"Antti Jänneksen kellarissa on 130 cd-levyn ja miljoonan kuvan pornokokoelma, jonka Kurenniemi oli imuroinut kirjoittamallaan koodinpätkällä verkosta vuosina 2002–2003, ja tehnyt siitä kopion ystävälleen."
”Kurtsi arvioi että yli 90 prosenttia internetin datavirrasta oli noina vuosina pornokuvia. Tämä tieto oli syytä panna talteen ja julkaista kahdesta syystä: siksi, ettei kukaan halua tietää siitä mitään, eivät varsinkaan museot, ja siksi, että se puhuu totta asioista, jotka meitä eniten kiinnostavat”, Jännes sanoo."
Vaikuttaa siltä, ettei laiton porno ole Kurenniemen itse kuvaamaa eikä edes seulomaa.