Sivu 1/1

Oulu / Oletko nähnyt tätä miestä? Ilmoita heti poliisille - mies tavoitettu

Lähetetty: Ti Marras 26, 2024 11:10 am
Kirjoittaja McCall
Oululainen pirivieteri täytys löytää:
Iltalehti 26.11.2024 / https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/9b3f ... 3e3b94b1a6

Oletko nähnyt tätä miestä? Ilmoita heti poliisille

Poliisi epäilee miestä kahdesta ryöstöstä.

Oulun poliisilaitos etsii miestä, jonka epäilee ryöstäneen Oulun Kaakkurin R-kioskin kahdesti. Epäillyt ryöstöt tapahtuivat lauantaina 16. marraskuuta ja maanantaina 25. marraskuuta.
Oulu 2024.jpg
Oulu 2024.jpg (97.31 KiB) Katsottu 5615 kertaa
Poliisin mukaan mies oli uhannut R-kioskin myyjää ja saanut saaliikseen käteistä rahaa molemmilla kerroilla. Mies pakeni jalkaisin Kaakkurinraitin suuntaan.

Miehellä oli molemmilla kerroilla päällään tumma toppatakki ja vaaleanruskeat housut. Toisella kerroista hän on kantanut myös mustaa reppua selässään.

Poliisi pyytää kaikkia asiasta tietäviä tai miehen tunnistaneista ilmoittamaan asiasta joko Oulun poliisilaitoksen vihjenumeroon 0295 416 194 tai sähköpostitse osoitteeseen [email protected].
Otsikkoon lisätty tieto että mies tavoitettiin
-NILS-

Re: Oulu / Oletko nähnyt tätä miestä? Ilmoita heti poliisille

Lähetetty: Ti Marras 26, 2024 12:25 pm
Kirjoittaja JanitaSlim
Oululainen pirivieteri täytys löytää:
Soosoo! Ei saa nykyaikana olettaa, vaikka hänen jalkansa vastaavat teinitytön käsivarsia kooltaan.

Re: Oulu / Oletko nähnyt tätä miestä? Ilmoita heti poliisille

Lähetetty: Ti Marras 26, 2024 12:49 pm
Kirjoittaja McCall
JanitaSlim kirjoitti: Ti Marras 26, 2024 12:25 pm
Oululainen pirivieteri täytys löytää:
Soosoo! Ei saa nykyaikana olettaa, vaikka hänen jalkansa vastaavat teinitytön käsivarsia kooltaan.
Olet oikeassa. On mahdollista, että henkilö on raskaan työn jälkeen hakemassa välipalaa eikä muistanut maksaa, koska veren sokeriarvot olivat alhaalla. Tämä ryöstö tapahtui kaksi kertaa, koska kyseessä on kaksi kertaa parempi duunari. Oikeudessa kuullaan kuinka "työkaveri" tarjosi hänelle "tuntematonta ainetta".

Re: Oulu / Oletko nähnyt tätä miestä? Ilmoita heti poliisille

Lähetetty: Ti Marras 26, 2024 2:17 pm
Kirjoittaja Sipi
Mies?
Anteeksi nyt vaan, mutta max 16v. Takin alta löytyy italialainen t-paita, koska hihoista roikkuu spagetit.

Re: Oulu / Oletko nähnyt tätä miestä? Ilmoita heti poliisille

Lähetetty: Ti Marras 26, 2024 2:30 pm
Kirjoittaja JanitaSlim
Sipi kirjoitti: Ti Marras 26, 2024 2:17 pm Mies?
Anteeksi nyt vaan, mutta max 16v. Takin alta löytyy italialainen t-paita, koska hihoista roikkuu spagetit.
Ihmisen ikää on vaikea arvioida, vaikka peittävä vaatetus puuttuisikin. Epäilemättä tämä mies harrastaa kuntoilua ja juoksee hyvin mahdollisesti maratonin aikaan 03:49:32.

Kuva

Kuvassa olevaa miestä ei siis epäillä mistään, mutta vertailun vuoksi kuvassa juoksijan vartalo mikä vastaa aikalailla ryöstäjän kehotyyppiä, jolla diabetes ja verensokerit alhaalla eikä tiedä mitä tekee. Senkin vuoksi olisi hyvä saada mieheen yhteys, että pääsisi ajoissa hoitoon.

Re: Oulu / Oletko nähnyt tätä miestä? Ilmoita heti poliisille

Lähetetty: To Marras 28, 2024 10:26 am
Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea
Kaakkurin kioskiryöstöistä epäilty on saatu kiinni yleisövihjeiden avulla
Oulun Kaakkurissa R-kioskin kahteen eri otteeseen 16.11.2024 ja 25.112024 ryöstäneen miehen henkilöllisyys on selvinnyt. Poliisi on ottanut 1994 syntyneen oululaisen miehen kiinni ryöstöstä epäiltynä.

Mies oli suusanallisesti uhkaamalla ja spraymaalipullolla uhkausta korostaen saanut anastettua molemmilla kerroilla kioskista käteistä rahaa. Epäilty on tunnustanut teot poliisin kuulusteluissa.
Epäillyn jäljille päästiin poliisille tulleen vihjetiedon sekä poliisin omien tutkimusten perusteella.
Poliisi julkaisi epäillyn kuvan 26.11.2024 ja sai useita vihjeitä epäillystä tekijästä.
Poliisi kiittää kaikkia vihjeen antaneita.

https://poliisi.fi/-/kaakkurin-kioskiry ... den-avulla

Re: Oulu / Oletko nähnyt tätä miestä? Ilmoita heti poliisille - mies tavoitettu

Lähetetty: To Marras 28, 2024 1:44 pm
Kirjoittaja Rambo123
spraymaalipullolla uhkausta korostaen :D :D :D