Sivu 1/1

Autovaras löi kiinniottajaa ruuvimeisselillä

Lähetetty: Ti Heinä 08, 2008 4:29 pm
Kirjoittaja Judge Dredd
Humppila. Sivullinen sai ruuvimeisselistä reiteensä, kun hän yritti tiistaiaamuna keskeyttää autovarkaiden puuhia Humppilassa Kanta-Hämeessä. Vorot ehtivät anastaa vielä kaksi polkupyörää ja yhden auton, ennen kuin he livahtivat virkavallalta ja kyläläisiltä karkuun.

Humppilan Kenkämaailman työntekijä havaitsi oudot miehet autonsa kimpussa aamukahdeksan jälkeen. Asiakkaana ollut mies lähti keskeyttämään varkaiden puuhia, jolloin nämä juoksivat karkuun.

Kun takaa-ajaja tavoitti vorot kakkostien alikulkutunnelissa, häntä lyötiin ruuvimeisselillä reiteen. Uhri lähti ensiapuun ja hälytti paikalle poliisit.

Varkaat jatkoivat matkaansa juosten. Humppilan keskustassa he yrittivät ottaa käyttöönsä henkilöauton, mutta joutuivat turvautumaan kahteen polkupyörään.

Vähän sivummalla toinen onnistui käynnistämään vieraan henkilöauton. Hän oli käänteissään niin nopea, ettei kumppani ehtinyt kyytiin eikä poliisi tavoittanut häntä.

Polkupyöräilijäksi jääneen miehen onnistuivat paikalliset asukkaat piirittämään. He kuitenkin purkivat saartorenkaansa siinä vaiheessa, kun mies ryhtyi uhkaamaan väkivallalla.

Neljä partiota tavoitteli edelleen iltapäivällä miehiä, joiden henkilöyttä ei tunneta. Humppilaan he olivat saapuneet Salosta varastetulla autolla.

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Auto ... 5237739454

Jenkkilässä reipas siviili olisi tappanut varkaat, poliisit ja naapurit olisivat kätelleet, muodollinen oikeudenkäynti jossa todettu, että näin jatkossakin ja that's it.

Lähetetty: Ti Heinä 08, 2008 5:21 pm
Kirjoittaja katupoika
Hahah, Humppilan perustukarit oikein joukolla liikenteessä tekemässä jotain helvetin saartorenkaita.

Lähetetty: Ti Heinä 08, 2008 5:59 pm
Kirjoittaja Se arvoton kansalainen
Miten se vanha sanonta menikään "Pidä huoli omista asioistasi"
Nämä oman elämänsä poliisit eivät aina oikein tajua että jotkut ne eivät ehkä kunnioita sitä jokamiehen kiinniotto-oikeutta.

Jenkkilässä olisi todennäköisesti myös varkailla ollut vähän muutakin kun ruuvaria mukana ja väliin mennyt reipas sivullinen olisi puskemassa koiranputkea.
Sitten varkaat jatkaisivat järjetöntä pakoa (elinkautinen/kuolemantuomio tulossa, ei enää mitään väliä millään)
motaria pitkin kolhien vähän lisää sivullisia, tämä tietenkin suorana televisiosta parhaaseen katseluaikaan uutishelikopterin kautta, kunnes kytät sitten kiilaisivat heidät pois tieltä ja seuraisi kivaa pikku laukaustenvaihtoa, ehkä pari urheaa poliisia saisi maistaa vähän 9 mm buranaa ja kummatkin ryöstäjät olisivat pelkkää luodinreikää. Mutta mitäs pienistä.

Ei sillä, muuttaisin Jenkkeihin vaikka heti. Diggaan noista joidenkin osavaltioiden aselaeista näin asehulluna 8)