Sivu 1/1

Ulkomaalaisnuorukaiset kaahailivat moottoripyörillä Oulussa - toinen lasketteli 221 km/h poliisia pakoon

Lähetetty: Pe Heinä 11, 2025 9:51 am
Kirjoittaja Collie
Mitäs ulkomaalaisnuorukaisia siellä oikein on kaahaillut moottoripyörillä poliisia pakoon. Eivät ilmeisesti ole katsoneet sitä moottoripyöräpoliisivideota, jossa joku jonne yrittää prätkällä pakoon suomalaista moottoripyöräpoliisia, mutta huonostihan siinä käy.

"Moottoripyöräilijä kaahasi 221 kilometriä tunnissa – pakeni ensin poliisilta, mutta jäi kiinni yleisövihjeen perusteella

Kahtasataa Oulun seudulla ajanut moottoripyöräilijä aiheutti useita vaaratilanteita. Oulun poliisi otti torstaina kiinni toisenkin Suomessa matkalla olevan ulkomaalaisnuorukaisen.


Risto Ukkonen, Kai Jaskari

7:54

Oulun poliisi otti torstai-iltana kiinni kaksi kovaa ylinopeutta ajanutta, Suomessa matkalla olevaa, nuorta miestä.

Torstaina iltapäivällä viiden aikaan moottoripyöräpoliisi havaitsi Iissä moottoripyöräilijän, joka ajoi reilua ylinopeutta. Poliisin nähtyään kuljettaja kaahasi Nelostietä kohti etelää lähes kahtasataa ja käännyttyään vanhalle nelostielle kohti Haukipudasta vauhti nousi yli 220 kilometriin tunnissa.

Ajon aikana tapahtui useita vaaratilanteita, ja moottoripyöräilijä pääsi pakenemaan poliisipartioita. Yleisövihjeiden perusteella kuljettaja kuitenkin saatiin kiinni myöhemmin illalla Haukiputaan Jokikylästä.

18-vuotiasta ulkomaalaista miestä epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.

Toinen epäilty törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen tapahtui Oulun pohjoispuolella Nelostiellä illalla yhdeksän aikaan.

Pohjoisen suuntaan ajaneelle ulkomaalaiselle henkilöautolle mitattiin reilun kolmen kilometrin matkalla keskinopeus 180 kilometriä tunnissa satasen alueella.

19-vuotias Suomessa käymässä oleva ulkomaalainen nuori mies otettiin kiinni Oulun poliisilaitokselle."

https://yle.fi/a/74-20172129

Re: Ulkomaalaisnuorukaiset kaahailivat moottoripyörillä Oulussa - toinen lasketteli 221 km/h poliisia pakoon

Lähetetty: Pe Heinä 11, 2025 10:40 am
Kirjoittaja Gurney
Hienoa huomata miten joku onnistuneesti apinoi levisin aloituksia. Arvostan.

Olikohan ruattalaisia? Luin uutisen IS, mutta siinä ei ollut ulkomaalaisuudesta mainintaa, mutta jos Yle niin kirjoittaa niin pakko olla ruattalaisia

Holtiton ulkomaalaismies hurjasteli Iissä liki 200 km/h kuudenkympin rajoituksella

Lähetetty: Pe Heinä 11, 2025 11:44 am
Kirjoittaja Tarkastaja Levisi
Ulkomaalaismies lienee paikallisisista 'antimista' ensin nauttineena sitten lähtenyt nauttimaan hellepäivästä. Suomalaisten nuorten miesten holtitonta tapakulttuuria on kuitenkin jo Suomen vierailun aikana opittu. Kuvitellaan maalaistiet autioiksi ja sitten ajetaan rallia metsäteillä ja melkein pellonpientareilla. Kun poliisi sitten lähtee perään ja haluaa pysäyttää, niin silloin tietenkin yritetään karkuun ja ajetaan itsemurha-ajoa moottoripyörälle sopimattomia väyliä ihmishengistä välittämättä.

https://www.kaleva.fi/nuori-moottoripyo ... a/11699681


Nuori moot­to­ri­pyö­räi­li­jä ajoi Iissä yli kah­ta­sa­taa kah­dek­san­kym­pin alueel­la – Ai­heut­ti useita vaa­ra­ti­lan­tei­ta pae­tes­saan po­lii­sia



Moottoripyöräpoliisi kohtasi torstaina hurjastelevan moottoripyöräilijän, joka aiheutti useita vaaratilanteita.

Iissä tavattu moottoripyöräilijä yritettiin saada pysähtymään, mutta tämä ei noudattanut poliisin pysähtymismerkkiä vaan lähti ajamaan nelostietä kohti Oulua kovaa ylinopeutta.

Poliisi mittasi moottoripyörälle keskinopeuden 201 kilometriä tunnissa rajoituksen ollessa 80 kilometriä tunnissa.

Nopeus kasvoi entisestään, kun moottoripyöräilijä kääntyi vanhalle nelostielle. Siellä hän ajoi 193 kilometriä tunnissa kuudenkympin alueella. Vielä myöhemmin hän kaahaili jopa 221 kilometrin tuntivauhtia kahdeksankympin rajoitusalueella.

Moottoripyöräilijä pääsi pakenemaan poliisia. Poliisin mukaan syynä oli tämän suuri tilannenopeus, vaarallinen ajotapa sekä muu vilkas liikenne.

Lopulta poliisi tavoitti kuljettajan yleisövihjeen perusteella Haukiputaan Jokikylästä myöhemmin illalla. 18-vuotias Suomessa vierailulla oleva ulkomaalainen nuori mies otettiin kiinni Oulun poliisilaitokselle. Häntä epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.

Myös toinen Suomessa käymässä oleva ulkomaalainen nuori mies ajoi ylinopeutta eilen. Oulun pohjoispuolella nelostiellä iltayhdeksän aikaan tavattu ulkomaalainen henkilöauto ajoi noin 180 kilometrin tuntivauhtia rajoituksen ollessa 100 kilometriä tunnissa. 19-vuotias ulkomaalainen mies otettiin kiinni Oulun poliisilaitokselle.

Re: Ulkomaalaisnuorukaiset kaahailivat moottoripyörillä Oulussa - toinen lasketteli 221 km/h poliisia pakoon

Lähetetty: Pe Heinä 11, 2025 11:50 am
Kirjoittaja lonesjucca
Gurney kirjoitti: Pe Heinä 11, 2025 10:40 am Hienoa huomata miten joku onnistuneesti apinoi levisin aloituksia. Arvostan.

Olikohan ruattalaisia? Luin uutisen IS, mutta siinä ei ollut ulkomaalaisuudesta mainintaa, mutta jos Yle niin kirjoittaa niin pakko olla ruattalaisia
ne voi olla mitä maata vaa. kesälomalla motoripyörällä interreilaamassa. täsähä ois uus kuki kiihtysajoihi, vaikka ei oo suora tie ni hyvin handas motoripyörää.

Re: Holtiton ulkomaalaismies hurjasteli Iissä liki 200 km/h kuudenkympin rajoituksella

Lähetetty: Pe Heinä 11, 2025 12:05 pm
Kirjoittaja Hippie Supremacist