Sivu 1/6

Nainen pyysi apua autonsa kanssa – Otabek Abdullaev raiskasi - 2v 2kk

Lähetetty: Su Elo 17, 2025 11:25 pm
Kirjoittaja McCall
Ilta-Sanomat 17.8.2025 / https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/475c ... 451b0df691

Nainen pyysi apua autonsa kanssa – Mies raiskasi

Nainen yritti toistuvasti kieltää miestä, mutta tämä ei kuunnellut.

Naapuriltaan apua pyytänyt pirkanmaalaisnainen joutui järkyttävään tilanteeseen viime huhtikuussa: naapurin ystävä, 38-vuotias mies, raiskasi hänet.

Nainen oli pyytänyt apua autonsa noutamisessa. Apuriksi suostunut naapuri otti kaverinsa mukaan. Kolmikko lähti yhdessä hakemaan autoa. Paluumatka taitettiin kahdella autolla: naapuri ajoi omalla autollaan, hänen ystävänsä naisen autolla. Nainen istahti apukuskin paikalle.

Ajomatka oli inhottava. Mies kosketteli naista toistuvasti sisäreidestä, vaatteiden päältä. Naisella ei ollut mahdollisuutta poistua liikkuvasta autosta. Hän yritti kieltää miestä kerta toisensa jälkeen, mutta tämä ei kuunnellut.

Illanvietto jatkui kuitenkin naapurin asunnolla. Nainen sanoi 38-vuotiaalle miehelle erikseen, että ei tahdo harrastaa tämän kanssa seksiä. Mies hymyili vastaukseksi. Naapurikin selvensi asian miehelle, jonka kielitaito oli verrattain puutteellinen. Viesti ei kuitenkaan mennyt perille.

Ylimalkainen kertomus

He päätyivät jatkamaan iltaa naisen asunnolle. Puolenyön paikkeilla mies kävi naisen päälle sohvalla. Mies raiskasi naisen väkivalloin ja kiinni pitäen. Hän ei käyttänyt kondomia eikä välittänyt naisen estelyistä.

Nainen soitti hätäkeskukseen hysteerisenä ja itkuisena heti miehen poistuttua paikalta. Viime huhtikuussa tapahtuneita seksuaalirikoksia käsiteltiin Pirkanmaan käräjäoikeudessa alkukesän aikana.

Mies kiisti syyllistyneensä rikoksiin. Hän muun muassa väitti yhdynnän tapahtuneen yhteisymmärryksessä ilman painostusta tai pakottamista. Selitykset eivät uponneet oikeudessa. Käräjäoikeus piti miehen kertomusta varsin ylimalkaisena ja poukkoilevana. Miehen versio tapahtumista oli myös ristiriidassa muun asiassa esitetyn näytön kanssa.

Äänitallenne todisteena

Naisen kertomusta puolsivat muun muassa lääkärinlausunto sekä hätäkeskustallenne. Lisäksi nainen oli saanut puhelimellaan äänitettyä osan asunnon tapahtumista. Tallenteelta kuului naisen itku sekä taustalla miehen ”hyssyttely”.

Naisella ei ole ollut minkäänlaista syytä kertoa tapahtumista totuuden vastaisesti, oikeus arvioi. Hän ei tuntenut raiskaajaa ennalta. Pirkanmaan käräjäoikeus katsoi, että Otabek Abdullaev on syyllistynyt raiskaukseen ja seksuaaliseen kajoamiseen.

Käräjäoikeus tuomitsi Abdullaevin kahdeksi vuodeksi ja kahdeksi kuukaudeksi vankeuteen. Mies määrättiin tuomiolla suorittamaan rangaistustaan. Lisäksi Abdullaev määrättiin korvaamaan uhrilleen 4 400 euroa aiheuttamastaan kivusta ja kärsimyksestä.
...
Tuomio ei ole lainvoimainen.

Re: Nainen pyysi apua autonsa kanssa – Otabek Abdullaev raiskasi - 2v 2kk

Lähetetty: Su Elo 17, 2025 11:46 pm
Kirjoittaja Tuskaista Parahdusta
Ullatuitko? Minä en.

Re: Nainen pyysi apua autonsa kanssa – Otabek Abdullaev raiskasi - 2v 2kk

Lähetetty: Ma Elo 18, 2025 12:20 am
Kirjoittaja AlsSie
Varoitusmerkkejä oli ilmassa ennen päätekoa. Harmillista ettei nainen lähtenyt aiemmin pois. Ja missä oli naapuri silloin, kun naapurin kaveri kävi hänen kimppuunsa? Onneksi tekijä jäi kiinni.

Re: Nainen pyysi apua autonsa kanssa – Otabek Abdullaev raiskasi - 2v 2kk

Lähetetty: Ma Elo 18, 2025 12:41 am
Kirjoittaja aavikkoralli
Onko tietoa milloin nämä VITUN NEEKERIT ja VITUN PEDARIMUSLIMIT syöstään HELVETTIIN täältä SUOMALAISTEN MAASTA?

Re: Nainen pyysi apua autonsa kanssa – Otabek Abdullaev raiskasi - 2v 2kk

Lähetetty: Ma Elo 18, 2025 1:33 am
Kirjoittaja Arjalainen 88
Pointsit naiselle, joka sitkeällä yrittämisellä onnistui päätymään yllätysrakastuksen kohteeksi.

Myönnän, että miehenä en ihan aina pääse sisään naisten logiikkaan. Ehkä joku herkempi sielu onnistuisi auttamaan minua ymmärtämään?

Re: Nainen pyysi apua autonsa kanssa – Otabek Abdullaev raiskasi - 2v 2kk

Lähetetty: Ma Elo 18, 2025 1:34 am
Kirjoittaja Tuskaista Parahdusta
aavikkoralli kirjoitti: Ma Elo 18, 2025 12:41 am Onko tietoa milloin nämä VITUN NEEKERIT ja VITUN PEDARIMUSLIMIT syöstään HELVETTIIN täältä SUOMALAISTEN MAASTA?
On. Vastaus on ei koskaan. Sen sijaan lisää saadaan joka vuosi kymmeniä tuhansia.

Re: Nainen pyysi apua autonsa kanssa – Otabek Abdullaev raiskasi - 2v 2kk

Lähetetty: Ma Elo 18, 2025 1:57 am
Kirjoittaja AlsSie
Arjalainen 88 kirjoitti: Ma Elo 18, 2025 1:33 am Pointsit naiselle, joka sitkeällä yrittämisellä onnistui päätymään yllätysrakastuksen kohteeksi.

Myönnän, että miehenä en ihan aina pääse sisään naisten logiikkaan. Ehkä joku herkempi sielu onnistuisi auttamaan minua ymmärtämään?
Heh, ei ole mitään yleistä naisten logiikkaa. Mutta koetan hahmottaa, mitä tässä on voinut olla taustalla...

Lehtijutussa ei ole kerrottu, miten hyvin naapuri ja nainen tunsivat toisensa entuudestaan.
Juttu alkaa vaan sillä, että nainen pyysi naapuria auttamaan autonsa hakemisessa. :arrow:
Ei ole luultavaa, että kukaan pyytäisi suorilta käsin tuntematonta naapuria auttamaan auton hakemisessa :arrow:
joten todennäköisesti naapuri ja nainen ovat olleet aiemmin hyvissä, kaverillisissa väleissä, ehkä (spekulaatiota) he ovat aiemmin olleet viettämässä iltaa jomman kumman luona kuten nytkin, ja silloin aiemmin/aiempina kertoina kaikki on mennyt kivasti :arrow:
täten on syntynyt jonkinasteinen luottamussuhde naisen taholta naapuriin päin ja siksi hän pyysi nyt naapuria avustamaan auton kanssa ja siksi hän jäi sinne kämpillekin, vaikka naapurin kaveri oli lähennellyt ja antanut varoitusmerkkejä käytöksestään
:arrow: nainen siis saattoi ajatella että kämpillä menee kuten aiemmin, kivasti, ja jos jotain muuta olisi tekeillä, siellähän olisi hänen kaverinsa siis naapuri paikalla. Naiselle ei tullut mahdollisten aiempien/aiemman kivan illanviettokokemuksen jäljiltä tuntua, että nyt tällä kertaa voisi käydä jotain hyvin poikkeuksellista.

Poikkeuksellisuuden odottaminen sitä vasten että aiemmassa elämässä mitään sellaista ei ole käynyt on taka-alalla; se on ehkä sama kuin liikenneonnettomuuden odottaminen, eli ei sitä odota, jos on aiemmin mennyt liikenteessä hyvin. Jos on talvikelit niin liikenteessä mennään varovaisemmin, mutta edelleen kaikki eivät silti odota tai varaudu siihen, että auto on kohta katollaan. Pelossa ei voi elää, mutta varomerkkien huomiointi on ihan asiaa. Taustalla arviointikykyyn vaikuttamassa on tässä tapauksessa VOINUT olla aiempi luottamussuhde naapuriin ja aiempien/aiemman illanvieton meneminen normaalisti kivaan tyyliin.

Huom tämä vain spekulatiivista mietintää.

Harmihomma jos naapuri on ok tyyppi /puhtaat jauhot pussissa ja jos hän oli (spekua!) mahdollisesti sammunut/nukahtanut illalla niin, ettei päässyt pelastamaan naista kaverinsa raiskaamiselta :arrow: niin tässä on kenties mennyt nyt mukavat naapurivälitkin ja kivuus & turvallisuus kodin ympäristöstä. Pystyykö nainen jatkamaan tuolla asumista - tsemppiä naiselle jatkoon!

Re: Nainen pyysi apua autonsa kanssa – Otabek Abdullaev raiskasi - 2v 2kk

Lähetetty: Ma Elo 18, 2025 2:00 am
Kirjoittaja Reggin
Ei pitäisi syyllistää uhria, mutta ei voi väittää etteikö tilanteelta olisi vältytty jos ei oltaisi menty vapaaehtoisesti jo aiemmin hiplanneen neekerin seuraan.

Re: Nainen pyysi apua autonsa kanssa – Otabek Abdullaev raiskasi - 2v 2kk

Lähetetty: Ma Elo 18, 2025 4:03 am
Kirjoittaja LiamNeeson
Reggin kirjoitti: Ma Elo 18, 2025 2:00 am Ei pitäisi syyllistää uhria, mutta ei voi väittää etteikö tilanteelta olisi vältytty jos ei oltaisi menty vapaaehtoisesti jo aiemmin hiplanneen neekerin seuraan.
Se on just näin. Kun näitä musulmaaneja on ja lisää tulee niin naisten olisi nyt korkea aika tiedostaa että näiden kanssa ei kaveerata.
Apinat kuuluu häkkiin tai vähintäänkin lukitun oven toiselle puolelle. Mielellään ulkopuolelle.
Nämä eivät ole kivoja tyyppejä ja pienissä aivoissa sykkii vain yksi ajatus. Tai oikeastaan kaksi, allani ja Allahu.

Re: Nainen pyysi apua autonsa kanssa – Otabek Abdullaev raiskasi - 2v 2kk

Lähetetty: Ma Elo 18, 2025 6:40 am
Kirjoittaja holmesin haamu
Arjalainen 88 kirjoitti: Ma Elo 18, 2025 1:33 am Pointsit naiselle, joka sitkeällä yrittämisellä onnistui päätymään yllätysrakastuksen kohteeksi.

Myönnän, että miehenä en ihan aina pääse sisään naisten logiikkaan. Ehkä joku herkempi sielu onnistuisi auttamaan minua ymmärtämään?
Harvoin naurattaa raiskausjutut, mutta pelkästään uutisen lukemalla alkoi huvittaa.
Nainen teki kaiken mahdollisen saadakseen raiskauksen toteutumaan.

1. Ensin kutsutaan apuun ulkomaalainen mamumies
2. Autossa tapahtuu lääppimistä, mutta eikun vain jatketaan yhdessä olemista myöhemmin.
3. Iltaa vietetään niin pitkään yhdessä, että kielitaidoton mamumies pääsee raiskauksen makuun.

Toki tässä on taustalla myös kansainvälinen ilmiö, jossa on ollut melko kova projekti haukkua länsimaalaiset valkoiset miehet eri tavoin. Suomessa ilmiö ei ole ollut ehkä täysin samanlainen, mutta sen vaikutukset voivat näkyä yhteyden luomisessa ja naisten omanlaisessa suuremmassa nirsoudessa. Samaan aikaan Hollywood viihde, musabisnes ja mainokset suorastaan tuputtavat mamumiehiä länsimaalaisille valkoisille naisille.

Re: Nainen pyysi apua autonsa kanssa – Otabek Abdullaev raiskasi - 2v 2kk

Lähetetty: Ma Elo 18, 2025 7:25 am
Kirjoittaja Rousku
Nimen ja iän perusteella veikkaan tekijän syntymämaaksi Neuvostoliittoa.

Re: Nainen pyysi apua autonsa kanssa – Otabek Abdullaev raiskasi - 2v 2kk

Lähetetty: Ma Elo 18, 2025 7:37 am
Kirjoittaja oh my
"Illanvietto jatkui"...eipä muijalle kellot soineet yhtään vai oliko tarjolla viinaa/kamaa? On tuossa vähän omaakin syytä.
Hiekkanekke pois maasta ja nopsaan, noiden äö on sitä luokkaa,että kähmii uudestaan kun pääsee vapaaksi ensi vuonna.

Re: Nainen pyysi apua autonsa kanssa – Otabek Abdullaev raiskasi - 2v 2kk

Lähetetty: Ma Elo 18, 2025 8:18 am
Kirjoittaja aga
oh my kirjoitti: Ma Elo 18, 2025 7:37 am "Illanvietto jatkui"...eipä muijalle kellot soineet yhtään vai oliko tarjolla viinaa/kamaa? On tuossa vähän omaakin syytä.
Hiekkanekke pois maasta ja nopsaan, noiden äö on sitä luokkaa,että kähmii uudestaan kun pääsee vapaaksi ensi vuonna.
EI sullakaan suominekke kovin korkealla "äö" ole. :D

Re: Nainen pyysi apua autonsa kanssa – Otabek Abdullaev raiskasi - 2v 2kk

Lähetetty: Ma Elo 18, 2025 8:32 am
Kirjoittaja LiamNeeson
Taitaa olla uzbekki tää naisten sankari ja auttaja.

Re: Nainen pyysi apua autonsa kanssa – Otabek Abdullaev raiskasi - 2v 2kk

Lähetetty: Ma Elo 18, 2025 9:09 am
Kirjoittaja Sipi
Anteeksi nyt vaan, mutta on ihan pakko sanoa tämä.

Jos joku ähly lääppii koko automatkan, joka tuntuu inhottavalta, miksi tämä akka menee naapuriin kylään tämän jälkeen? Ja miksi vitussa hän ottaa nämä tyypit vielä kotiinsa jatkoille? Omaan kotiinsa, josta on aina vaikeampi häipyä kuin vieraasta talosta.

En syytä uhria, en ole misogynisti enkä puolustele raiskaajaa. En vaan mitenkään pysty nyt tavoittamaan tuon naisen ajatusmaailmaa. Ehkä se johtuu siitä, että jos autonhakuavuksi olisi tarjolla vain jotain rasvaisia ählyjä, saisi auto ihan huoletta jäädä hakematta siis omalla kohdallani. Ei yhtä kysymystä tästä, ei tulisi siis mieleenikään tuollainen retki.

ja tässä kun ei nyt ollut kyse mistään yllätyshyökkäyksestä tai puskaraiskauksesta, vaan tilanne kehittyi varmaan tunteja. Jos nainen tunsi olonsa epämukavaksi käytännössä koko tämän ajan, miksi hän itse vielä edesauttoi tilanteen jatkumista? Hänellä olisi ollut lukemattomia mahdollisuuksia poistua tilanteesta.

Ongelma saattaa tosiaan olla se, että "ei kaikki maahanmuuttajat" ja "kyllä ne ovat pääsääntöisesti mukavaa porukkaa" jne.
No, eivät ole. Taas saatiin yksi suvakki käännytettyä kohti realismia.