Sivu 1/2

Nainen kuoli takaa-ajon lopuksi

Lähetetty: La Elo 02, 2008 3:40 pm
Kirjoittaja Solmu
Nainen kuoli takaa-ajon lopuksi
2.8.2008 15:27

Poliisia karkuun lähtenyt nainen kuoli välittömästi ajettuaan ulos Evijärvellä.

Poliisipartio oli Evijärvellä eilen matkalla suorittamaan toista virkatehtävää, kun sen huomio kiinnittyi tiellä heittelehtivään autoon.

Poliisi antoi BMW-merkkisellä autolla ajaneelle naiselle pysähtymismerkin, mutta nainen lähti kaasuttamaan karkuun pysähtymättä.

Tapaus sattui kello kolmen aikaan aamuyöstä perjantain ja lauantain välisenä yönä.

Seinäjoen poliisin ylikonstaapeli Alpo Välikankaan mukaan nainen ajoi niin kovaa, että poliisilla oli vaikeuksia pysyä auton perässä.

Takaa-ajo jatkui noin puolitoista kilometriä.

Suoraan ajanut nainen ajoi ensimmäisessä oikealle kaartuvassa mutkassa ulos. Hän kuoli ilmeisesti voimakkaan törmäyksen seurauksena välittömästi. Poliisin antamasta ensiavusta ei ollut enää apua.

Vuonna 1982 syntynyt nainen oli kotoisin Lappajärveltä.

Poliisi ei ole vielä tarkempaa tietoa siitä, että oliko nainen mahdollisesti päihtynyt.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2008080 ... 6_uu.shtml

Lähetetty: La Elo 02, 2008 3:51 pm
Kirjoittaja loneliness
Ei tekohengitystä antaessa sitten tullut viinan makua poliiseille suuhun ilmeisesti, kun oli epäselvää tuo päihtymys. Vai mahtavatkohan antaa edes suusta-suuhun tekohengitystä ylipäätään nuo polisiit ensiapuna...siitä en tiedä.

Kyllä näitä älykköjä riittää, jotka lähtevät painelemaan, kuten tämä Bemari-teini, joka poliisin autollaan ajoi kuoliaaksi. Ei edes hirveästi käy sääliksi tuollaisia, todella huono valinta ja onneksi nyt kävi itselle huonosti, eikä sivulliselle.

Lähetetty: La Elo 02, 2008 3:57 pm
Kirjoittaja Maybrick
Tästä myös nähdään, että kesän aikana sattuneet vakavat autokolarit eivät vaikuta autoilijoiden käytökseen hillitsevästi. Yksi päivä lööpeissä, ei viikkoakaan muistissa.

Lähetetty: La Elo 02, 2008 4:35 pm
Kirjoittaja Solmu
Oletteko kiinnittäbeet huomiota, että auton merkki mainitaan tälläisissä uutisissa aina.. kun se on BMW.
:roll:

Lähetetty: La Elo 02, 2008 4:52 pm
Kirjoittaja mustarastas
Poliiseilla on varmasti käytössään suusta suuhun hengittämiseen asianmukaiset suojat, jotka estävät tartuntoja. Moisia löytää joskus taviksienkin ensiapulaukuista.

Lähetetty: La Elo 02, 2008 4:52 pm
Kirjoittaja Smyba
Solmu kirjoitti:Oletteko kiinnittäbeet huomiota, että auton merkki mainitaan tälläisissä uutisissa aina.. kun se on BMW.
:roll:
Oon huomannu saman asian, aina mainitaan auton merkki jos se on BMW.

Lähetetty: Su Elo 03, 2008 8:22 am
Kirjoittaja Doctor Lecter
Smyba kirjoitti:Oon huomannu saman asian, aina mainitaan auton merkki jos se on BMW.
Jossain vaiheessa piti mainita erikseen, että "tekijät olivat liikkeellä isolla amerikanraudalla". Luotiin ennakkoasenteita ja mielikuvia. Osin nuo pitivät kyllä paikkansakin, mutta sitkeessä ovat.

Nyt on näemmä BMW:n vuoro, mutta tuon vuoden takaisen poliisin yliajon tapahtumat alkoivat jostain BMW-miitistä, jossa oli muutenkin ollut jonkinlaista merkin ympärillä tapahtuvaa häiriökäyttäytymistä. Ja taas eilen. Pohjanmaa, BMW, nuori kuljettaja, poliisi, takaa-ajo, kuolema... Historia toistaa itseään.

Lähetetty: Su Elo 03, 2008 11:18 am
Kirjoittaja Mona Carita
Myös viime yönä hurjasteltiin BMW:n kyydissä.

Rattijuoppo auttoi kaaharia karkuun
3.8.2008 9:53

Päihtyneet nuorukaiset tuottivat poliisille työtä Kaustisissa.

Ajokortiton 17-vuotias kruunupyyläisnuorukainen hurjasteli lauantaiyönä yhden aikaan Vetelissä valtatie 13:lla 158 kilometrin tuntinopeudella 80 km/h rajoitusalueella.

Kuljettaja ei piitannut poliisin pysäytysmerkistä vaan jatkoi kaahaamista Kaustisen suuntaan. Poliisi tavoitti kaaharin ja matkustajana olleen BMW-merkkisen henkilöauton omistajan vasta ajoneuvon suistuttua tieltä.

Sekä kuljettaja että matkustaja olivat paenneet paikalta. Molemmat nuoret miehet tavoitettiin poliisikoiran avulla. Toinen löytyi tieltä suistuneen auton lähistöltä ja toinen oli ehtinyt Kaustisen laskettelumäen luokse.

Kaustisen poliisista Vesa Viisteensaaren mukaan molemmat miehet olivat osallistuneet illan aikana auton kuljettamiseen. Karkumatkan aikana ajanut nuorukainen puhalsi 0,45 promillea ja matkustaja 0,02 promillea. Molempia on syytä epäillä rattijuopumuksesta.

Lisäksi poliisi epäilee 17-vuotiasta nuorukaista törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja kulkuneuvon kuljettamista oikeudetta. Matkustajana ollutta muutamaa vuotta vanhempaa BMW:n omistajaa epäillään lisäksi huumausaineen käyttörikoksesta.

Kaveri tuli apuun

Poliisin vielä etsiessä auton kuljettajaa, kolmas parikymppinen, kruunupyyläinen mies ajeli autolla pitkin Kaustisen Pajalantietä tarkoituksenaan ottaa kyytiin poliisia piilotellut kaverinsa.

Kaveriaan hakemaan tullut mies puhallutettiin ja tulos oli 1,34 promillea. Miestä epäillään törkeästä rattijuopumuksesta.

Bemarin omistaja sai ulosajossa lieviä vammoja, ja hän vietti yönsä Kokkolassa Keski-Pohjanmaan keskussairaalassa tarkkailussa. Toiset miehet otettiin kiinni rikoksesta epäiltyinä ja vietiin Kokkolan poliisivankilaan.

HANNA NYMAN
[email protected]

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2008080 ... 3_uu.shtml

Kaustinen muuten taivutetaan ""Kaustisella", ei "Kaustisissa".

http://kaustisella.toimii.net/

Lähetetty: Su Elo 03, 2008 1:35 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
Kesä, Pohjanmaa, BMW, nuori kuljettaja, alkkoholi, ylinopeus, takaa-ajo, poliisi, sairaala, loukkaantuminen, kuolema. Vieläkö löytyy lisää yhteisiä tekijöitä?

Lähetetty: Su Elo 03, 2008 1:56 pm
Kirjoittaja joey
loneliness kirjoitti:Ei tekohengitystä antaessa sitten tullut viinan makua poliiseille suuhun ilmeisesti, kun oli epäselvää tuo päihtymys. Vai mahtavatkohan antaa edes suusta-suuhun tekohengitystä ylipäätään nuo polisiit ensiapuna...siitä en tiedä.
Voi myös olla, ettei naisesta ole ollut jäljellä suuta, jota tavoitella. Eiköhän poliiseilla ole kaikki ensiavunantotavat käytössä.

Molempiin tapauksiin viitaten: mitä helkkaria nuo pakoon lähtijät kuvittelevat? Että pystyvät oikeasti kaasuttamaan karkuun, eivätkä jää koskaan kiinni? Tuon menehtyneen naisen järjenjuoksun jotenkin ymmärtää, mielessä on varmaan ollut etteivät poliisit niin kovasta vauhdista ole saaneet rekkaria ylös ja sitten vaan kaasu pohjaan. Jälkimmäinen tapaus sen sijaan... Poliisin käsiin on siis jäänyt auto? Pakenijat kuvittelivat tosissaan, ettei heitä voida mitenkään liittää autoon? Vai että pakeneminen ja sitten myöhemmin selvinpäin kiinni jääminen on pienempi rikos kuin rattijuopumus?

Lähetetty: Su Elo 03, 2008 2:00 pm
Kirjoittaja jamppa
joey kirjoitti:
loneliness kirjoitti:Ei tekohengitystä antaessa sitten tullut viinan makua poliiseille suuhun ilmeisesti, kun oli epäselvää tuo päihtymys. Vai mahtavatkohan antaa edes suusta-suuhun tekohengitystä ylipäätään nuo polisiit ensiapuna...siitä en tiedä.
Voi myös olla, ettei naisesta ole ollut jäljellä suuta, jota tavoitella.

Niinpä, kuten myös sellainen juttu, että tekohengityksen antaminen ei ole niitä ihan ensimmäisiä juttuja joita tehdään ensiapuna. Isoimmat haavat olisi esim. hyvä saada ensin tyrehdytettyä jotta tekohengityksestä olisi jotain hyötyä.

Lähetetty: Su Elo 03, 2008 2:49 pm
Kirjoittaja loneliness
jamppa kirjoitti:
joey kirjoitti:
loneliness kirjoitti:Ei tekohengitystä antaessa sitten tullut viinan makua poliiseille suuhun ilmeisesti, kun oli epäselvää tuo päihtymys. Vai mahtavatkohan antaa edes suusta-suuhun tekohengitystä ylipäätään nuo polisiit ensiapuna...siitä en tiedä.
Niin sitä lähinnä hain tuolla aikaisemmalla kommentilla, että mahtavatkohan poliisit antaa tekohengitystä, kun ei ole tietoa uhrin tarttuvista tiedoista välttämättä, mutta joku tuolla jo puhuikin, että tekohengityksen antamiseen on olemassa jotain suojia. Tässä tapauksessa lähti mimmiltä henki kun kengitti Bemaria, mutta onko tuo kännisen tuuri pelkkää harhaa vain, kun tuntuu, että kännissä kun törmäilee, niin kuolee harvemmin kuin selvinpäin. Lähteekö kännissä sitten kroppa niin rentona lasin läpi, että vielä päästään jatkossakin kruisailemaan. Joku asiantuntija voisi kertoa?

Lähetetty: Su Elo 03, 2008 4:12 pm
Kirjoittaja joey
^ Tuli mieleen, että voisikohan tuo selvinpäinkuoleminen johtua esimerkiksi korjausliikkeistä? ...Jotka taitavat siis selvillä vesillä liikuttaessa olla paljon rajumpia kuin humalassa.

Lähetetty: Su Elo 03, 2008 7:26 pm
Kirjoittaja esmes-
muistaakseni tekohengitystä tai suuhun puhaltamista ei enää suositella käytettäväksi ollenkaan elvytyksessä. tarkistetaan vaan että hengitystiet on auki ja painellaan rintakehää. näin kertoi spr:n ensiapuohje.

Lähetetty: Su Elo 03, 2008 7:28 pm
Kirjoittaja Jeltsin
Suoritin juuri muutama viikko sitten ensiavun 1 ja 2 kurssit ja siellä opeteltiin painamiset ja puhaltamiset viimeisemmän tiedon mukaan. Kouluttajana oli pari vuosikymmentä ensivasteessa töissä ollut henkilö.

Jaksoi muuten aina muistuttaa että noi spr:n ohjeet on ihan perseestä. Minkä myös uskoin muutaman valaisevan esimerkin kautta.