Sivu 1/1

Vaarallinen välikohtaus lasten jalkapallo­turnauksessa Helsingissä, 7.9.25

Lähetetty: Su Syys 07, 2025 8:40 pm
Kirjoittaja Eräs1
Helsingin Herttoniemessä tapahtui sunnuntaina iltapäivällä vaarallinen välikohtaus, kun ala-asteikäinen lapsi kuristi toista lasta niin, että sivulliset joutuivat herättelemään tätä.

Tapahtumapaikalla oli samaan aikaan käynnissä lasten jalkapalloturnaus. Paikalla olleen IS:n lukijan mukaan tilanteessa olisi voinut käydä todella pahasti.

Hän ei itse nähnyt kuristustilannetta, mutta pysyi uhrin seurassa ensihoidon saapumiseen saakka. Lapsi saatiin virkoamaan sivullisten avustuksella.

Lukijan mukaan tekijä pakeni tapahtumapaikalta.

Helsingin poliisi vahvistaa, että kuvauksen kaltainen tehtävä on ollut tänään sunnuntaina noin kello 17 aikaan.

Poliisin mukaan kuristuksesta ei aiheutunut vakavampia vammoja. Poliisi on ohjeistanut uhrin huoltajia tekemään tapauksesta rikosilmoituksen.

https://www.is.fi/urheilu/art-2000011478746.html

Re: Vaarallinen välikohtaus lasten jalkapallo­turnauksessa Helsingissä, 7.9.25

Lähetetty: Su Syys 07, 2025 8:50 pm
Kirjoittaja canis lupus
Onko muka kuristaminen erikseen kielletty jalkapallosäännöissä!?

Re: Vaarallinen välikohtaus lasten jalkapallo­turnauksessa Helsingissä, 7.9.25

Lähetetty: Su Syys 07, 2025 9:15 pm
Kirjoittaja Keplotteleva konna
canis lupus kirjoitti: Su Syys 07, 2025 8:50 pm Onko muka kuristaminen erikseen kielletty jalkapallosäännöissä!?
Vain kantiksilta.

Re: Vaarallinen välikohtaus lasten jalkapallo­turnauksessa Helsingissä, 7.9.25

Lähetetty: Su Syys 07, 2025 10:19 pm
Kirjoittaja viivahattu
Kivoja pelihetkiä. 😊