Bisnes on bisnestä ja kasvua haetaan uusilta markkinoita. Samoin yrityspalveluita on tarjolla järjestäytyneelle rikollisuudelle.
"Poliisin mukaan ruotsalaiset ovat vallanneet aggressiivisesti Suomen huumemarkkinoita ja tuoneet maahan myös ostopalveluna tehtävät väkivaltarikokset.
Poliisi varoittaa rikosilmiöstä, joka Ruotsissa on jo vaatinut ihmishenkiä. Suomessa poliisi on toistaiseksi onnistunut joko estämään vakavimmat teot tai ne ovat epäonnistuneet sattumalta.
Kyse on niin sanotuista crime as a service -periaatteella tehtyistä murhista.
Yle kertoi tiistaina, että kaksi Ruotsissa palkkamurhasta tuomittua ruotsalaismiestä on parhaillaan vangittuna Suomessa. Toinen heistä tuomittiin keväällä Helsingin käräjäoikeudessa ampumisesta, joka tapahtui Helsingin Lassilassa viime vuoden elokuussa. Palkkamurha oli poliisin mukaan toteutettu crime as a service -periaatteella. Toista miestä epäillään törkeän henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelusta Turussa."
Tilausrikollisten idea on, että uhria ja tekijää on vaikea yhdistää. Kun hinta on kohdallaan, tekijöitä löytyy.
Murder, Inc. (vapaasti käännettynä ”Murha Oy”) oli 1930-luvulla median antama nimi amerikkalaiselle palkkamurhiin erikoistuneelle rikollisjärjestölle, joka tappoi kymmenen vuoden aikana ainakin 700 ilmiantajaa, todistajaa ja ammattiyhdistysmiestä. Sitä (tai sen johtajistoa) kutsuttiin myös Syndikaatiksi. Monet järjestön menettelytavoista ovat jääneet rikollisjärjestöjen pysyviksi toimintatavoiksi
Malli on tuttu myös vuoden 1945 Crime, Inc. filmistä.
Venäjän tiedustelupalvlut ovat hankkineet sabotaaseja ja murhia myös palveluna: maksu kryptovaluutoilla ja tilaus vetämään.
https://yle.fi/a/74-20181807