Sivu 1/1
Raideliikenneonnettomuus Ylöjärvellä, 26.10.25
Lähetetty: Su Loka 26, 2025 8:26 pm
Kirjoittaja Eräs1
Raideliikenneonnettomuus Ylöjärvellä aiheuttaa viivästyksiä VR:n junaliikenteeseen.
Pelastuslaitos sai noin kello 19.40 tiedon onnettomuudesta Ylöjärvellä.
VR kertoo verkkosivuillaan, että junaliikenne Tampereen ja Parkanon välillä on keskeytynyt onnettomuuden vuoksi.
IC 34 Rovaniemeltä Helsinkiin ja IC 29 Helsingistä Ouluun myöhästyvät noin 30–60 minuuttia onnettomuuden vuoksi.
Uutinen päivittyy.
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2 ... 85156.html
Re: Raideliikenneonnettomuus Ylöjärvellä, 26.10.25
Lähetetty: Su Loka 26, 2025 9:06 pm
Kirjoittaja koulutuspäällikkö
Ei mainintaa kolaroinnista. Liekö taas tapaus jossa ihminen on syystä tai toisesta jäänyt junan yliajamaksi...

Re: Raideliikenneonnettomuus Ylöjärvellä, 26.10.25
Lähetetty: Su Loka 26, 2025 9:10 pm
Kirjoittaja Cavis
Ei henkilövahinkoa eli ihmishenki säilynyt?

Re: Raideliikenneonnettomuus Ylöjärvellä, 26.10.25
Lähetetty: Su Loka 26, 2025 9:21 pm
Kirjoittaja vanhellsing
Cavis kirjoitti: Su Loka 26, 2025 9:10 pm
Ei henkilövahinkoa eli ihmishenki säilynyt?
Totta, luin eka rutiininomaisesti että joku jostain syystä jäänyt junan alle ja kuollut, mutta noin se taitaa olla, ei ruumita, haaskalinnut voi etsiä muita uutisia

Re: Raideliikenneonnettomuus Ylöjärvellä, 26.10.25
Lähetetty: Su Loka 26, 2025 10:36 pm
Kirjoittaja URSA
VR:n mukaan kyse oli henkilöonnettomuudesta, jonka vuoksi raideliikenne on keskeytynyt Tampereen ja Parkanon välisellä rataosuudella. VR:n poikkeustilannesivujen mukaan kyseessä oli ensitieto.
VR:n Junat kartalla -palvelun mukaan kello 13.03 Rovaniemeltä Helsinkiin lähtenyt InterCity 34 oli pysähtyneenä Keijärven kohdalla. Raide avautui liikennöitäväksi noin kello 20.45 aikaan.
Tiedossa ei ole, minkälaisia henkilövahinkoja onnettomuudesta aiheutui.
Pelastuslaitos hälytettiin tehtävälle keskisuuren raideliikenneonnettomuuden vasteella, sille sai hälytyksen enimmillään viisi pelastusyksikköä Pirkanmaan pelastuslaitokselta.
https://tilannemedia.fi/raideliikenne-o ... nnin-ajan/