Helsinkiläismies heräsi järkyttäviin ääniin kodissaan keskellä yötä – selvisi hengissä täpärästi
40-vuotias mies heräsi järkyttäviin ääniin omassa kodissaan Helsingin Malmilla viime marraskuussa.
Hänen luhtitalon ensimmäisessä kerroksessa sijaitsevan kotinsa ovea oli ammuttu. Toinen laukaus tuli makuuhuoneeseen ikkunasta.
Käräjäoikeus tuomitsi 43-vuotiaan Mikko Petteri Aaltosen, 35-vuotiaan Valtteri Anssi Arimo Niemisen, 31-vuotiaan Harri Henry Allan Nymanin ja 46-vuotiaan Kyösti Roger Allan Schwartzin vuosien vankeustuomioihin.
Miehiä syytettiin murhan yrityksistä, mutta heidät tuomittiin tapon yrityksestä ja lukuisista muista rikoksista.
Helsingin poliisi sai 20. marraskuuta 2025 aamuyöllä hälytystehtävän Malmille. Ilmoituksen mukaan asuntoa kohti oli ammuttu.
Tapon yrityksen uhri kertoi oikeudessa, että hän heräsi kovaan paukutukseen keskellä yötä. Kuulosti siltä, että joku hakkasi ulko-oveen.
– Sen jälkeen ikkuna oli kilahtanut sisälle. Oli kuulunut pamaus, ja muutaman sekunnin kuluttua ikkunat olivat helisseet, mies kertoi oikeudessa.
Mies kierähti sängystä lattialle, soitti hätäkeskukseen ja pakeni asunnon kylpyhuoneeseen. Kun poliisit tulivat, mies näki makuuhuoneensa seinässä kaksi luodinreikää. Yksi luoti oli kulkeutunut tuomion mukaan asunnon pesukoneeseen.
Kukaan ei loukkaantunut, mutta poliisi alkoi tutkia murhan yritystä.
Teon taustalla oli rikoksista tuomitun Mikko Aaltosen ja uhrin välinen vanha riita, joka kärjistyi uudelleen tapahtumayönä.
Tuomion mukaan uhri ja Aaltonen olivat ystävystyneet vuonna 2010. Kymmenisen vuotta sitten, 2015, kaksikko oli riitaantunut. Tuomion mukaan välirikon jälkeen miehet eivät olleet tekemisissä ennen marraskuista ampumista.
Välirikko liittyi erinäisiin ihmissuhteisiin.

- Mikko Petteri Aaltonen.jpg (66.52 KiB) Katsottu 584 kertaa
Ennen ampumista uhri oli viettänyt iltaa kantapaikassaan ravintola Konjassa. Mies kertoi olleensa juovuksissa ja tilanneensa taksin kotiin noin puolenyön aikaan.
Juuri ennen lähtöään baarista mies pyysi eräältä naiselta Mikko Aaltosen numeron ja soitti tälle. Uhri halusi tietää, miksi Aaltonen ”vääristeli asioita”.
Aaltonen oli uhrin mukaan uhonnut hänelle takaisin.
Molemmat miehet kertoivat, että puheet kärjistyivät puhelun aikana. Nelikymppinen miesuhri huomasi, että puhelu oli kaiuttimella, sillä hän kuuli myös muiden miesten puhetta.
Aaltonen kutsui uhrin käymään Espoossa, mutta uhri meni kotiinsa Malmille.

- Valtteri Anssi Arimo Nieminen.jpg (52.79 KiB) Katsottu 584 kertaa
Myöhemmin yöllä rikoksista tuomittu miesjoukko lähti etsimään 40-vuotiasta miestä ravintola Konjasta.
Osa miehistä alkoi tappelemaan baarissa sivullisen miehen kanssa, minkä jälkeen heidät poistettiin ravintolasta.
Sitten neljän miehen joukko suuntasi kohti uhrin kotia.
– ”Ryhmäpaineessa” ei ollut vaihtoehtoa jättäytyä pois, miehet kertoivat oikeudessa.

- Kyösti Roger Allan Schwartz.jpg (67.77 KiB) Katsottu 584 kertaa
43-vuotias
Mikko Petteri Aaltonen sai 4 vuoden ja 6 kuukauden vankeustuomion ja 35-vuotias
Valtteri Anssi Arimo Nieminen 5 vuoden 2 kuukauden ja 5 päivän tuomion.
31-vuotias
Harri Henry Allan Nyman tuomittiin 3 vuoden, 8 kuukauden ja 5 päivän vankeusrangaistuksen ja 46-vuotias
Kyösti Roger Allan Schwartz 5 vuoden, 1 kuukauden ja 20 päivän vankeustuomioon.
Miehet määrättiin korvaamaan uhrille yhteisvastuullisesti muusta tilapäisestä haitasta 2 000 euroa ja kärsimyksestä 4 000 euroa sekä korvaukseksi ansionmenetyksestä 3 360 euroa. Tuomittujen pitää maksaa myös uhrin oikeudenkäyntikuluja 8 500 euroa.
Miehillä on aikaisempaa rikostaustaa.
Tuomio ei ole lainvoimainen.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011891636.html