Sivu 1/1

Törkeä ryöstö 8.11.2025 Jyväskylän Vaajakoskella

Lähetetty: Pe Joulu 19, 2025 6:23 pm
Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea
Nuoret Jyväskylän Vaajakoskella ryöstänyt mies oli käyttänyt alfa-PVP:tä – sai lähes kolmen vuoden vankilatuomion, mutta päästettiin vapaaksi
14- ja 15-vuotiaat pojat joutuivat yllättäen uhkaavaan tilanteeseen lauantaina iltaviideltä 8. marraskuuta Jyväskylän Vaajakoskella. Kavereitaan Vaajakosken koululla tavanneet pojat kävelivät kohti Jyskää kauppaan, kun Vaajalinnan urheilukentän kohdalla heidän väliinsä tuli mies.
– Hei jätkät. Se on semmoinen homma, että rahat ja puhelin, mies sanoi.

Tilanne oli vakava, sillä päänsä hupulla ja silmänsä aurinkolaseilla peittänyt mies osoitti toista poikaa vatsaan isolla keittiöveitsellä. Poika näytti, ettei lompakossa ole rahaa, mutta antoi puhelimensa ja kertoi miehelle lukituskoodin. Tämän jälkeen mies lähestyi toista poikaa ja myös hän katsoi parhaaksi luovuttaa puhelimensa.
Omaisuuden saatuaan mies poistui paikalta. Pojat menivät toisen pojan kotiin, josta soitettiin hätäkeskukseen.

19-vuotias mies otettiin kiinni seuraavana päivänä toisen poliisitehtävän yhteydessä. Kuulustelussa hän kiisti ensin tietävänsä asiasta muuta kuin oli lukenut uutisista. Kuulustelun jatkuessa hän kuitenkin tunnusti tekonsa.
– Taisi ne pari puhelinta lähteä matkaani siitä. Haluan kuitenkin korostaa, etten ole tehnyt väkivaltaa.

Perjantaina Keski-Suomen käräjäoikeudessa nyt 20 vuotta täyttäneelle miehelle luettiin syytteet törkeän ryöstön lisäksi aiemmin syksyllä tapahtuneesta virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta sekä kahdesta laittomasta uhkauksesta. Syytteet liittyivät tilanteeseen, jossa mies oli soittanut itselleen apua hätäkeskuksesta, mutta uhannut auttamaan tulleita poliiseja huumeruiskulla ja tappamisella. Uhkailu oli jatkunut sairaalassa, jossa se kohdistui kahteen hoitajaan.
Oikeudenkäynnissä kävi ilmi, että mies oli sekaisin ja aggressiivinen käytettyään useita huumausaineita, muun muassa alfa-PVP:tä.

Oikeus arvioi ryöstön kokonaisuutena törkeäksi, koska uhreina olivat alaikäiset lapset, teossa käytetty veitsi oli kookas ja mies teki tekonsa naamioituneena. Myös poliiseihin kohdistunutta tekoa oikeus piti vakavana, eikä katsonut, että miehen mielentila lieväntäisi asiaa.
Myrsky Kristian Olavi Heinonen tuomittiin kahden vuoden ja kymmenen kuukauden ehdottomaan vankeuteen. Ryöstämilleen pojille hänet velvoitettiin korvaamaan viemänsä puhelimet sekä kärsimyksestä molemmille 2 000 euroa sekä uhkaamilleen poliiseille ja hoitajille kullekin 800 euroa.

Vaikka mies sai liki kahden vuoden vankilatuomion, ei oikeus passittanut häntä heti suorittamaan rangaistusta, vaan vapautti tutkintavankeudesta odottamaan tuomion täytäntöönpanoa. Ensikertalaisena ja nuorena rikoksentekijänä mies istuu vankilassa yhden kolmasosan rangaistuksesta. Käytännössä hän ehtisi suorittaa tämän ennen kuin asia ehtisi hovioikeuden käsittelyyn.
Ensikertalaisena miestä pidetään siitäkin huolimatta, että vain neljä päivää ennen Vaajakoskella tapahtunutta ryöstöä hän sai kahden vuoden ja kahden kuukauden ehdottoman vankeustuomion toukokuussa tapahtuneesta törkeästä ryöstöstä.
Tuomio ei kuitenkaan ole lainvoimainen.

Perjantaina käräjäoikeudessa mies puhui elämänsuunnan nyt muuttuvan.
– Tässä kun on kuukauden ollut selvin päin, on alkanut realisoitua, mitä on tullut tehtyä, hän sanoi.
Mies kertoi hankkineensa valmiiksi työpaikan ja kertoi menevänsä asumaan maaseudulle sukulaisten luo.
Istunnon päätteeksi puheenjohtaja kehotti nuorukaista pysymään erossa päihteistä ja korosti nyt olevan hyvän hetken laittaa elämä kuntoon.
– Eihän me tavata enää? tuomari kysyi.
– Ei. Käsi sydämellä, mies lupasi.

https://www.ksml.fi/paikalliset/9091955

Re: Törkeä ryöstö 8.11.2025 Jyväskylän Vaajakoskella

Lähetetty: Pe Joulu 19, 2025 7:45 pm
Kirjoittaja matlockb
Kaksi eri yhteydessä tapahtunutta törkeää ryöstöä, yhteensä kolme ja ei määrätä vangittavaksi :shock: ei vain voi ymmärtää.. tekijän on ihan turha syyttää tekemisistään huumausaineita tai yhtään mitään tai ketään muuta kuin itseään, hän se kuitenkin on ne teot tehnyt.

Ja tuo tekijän nimi, voiko tuo todellakin olla jonkun oikea nimi :?:

Re: Törkeä ryöstö 8.11.2025 Jyväskylän Vaajakoskella

Lähetetty: Pe Joulu 19, 2025 8:56 pm
Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea
Myrsky-nimisiä on sekä miehiä, että naisia:
Myrsky etunimenä.jpg
Myrsky etunimenä.jpg (100.17 KiB) Katsottu 1519 kertaa

Re: Törkeä ryöstö 8.11.2025 Jyväskylän Vaajakoskella

Lähetetty: Pe Joulu 19, 2025 11:17 pm
Kirjoittaja matlockb
^ Sukunimenä Myrsky lienee yleisempi, mutta etunimenä.. entinen luokkakaverinikin oli sukunimeltään Myrsky, joten ehkä siitäkin syystä tuo kuulosti jonkun etunimenä entistäkin erikoisemmalta.

No, toivottavasti Myrsky oppii vankilassa edes jotain.. no, toivoahan aina toki saa.