Sivu 1/4

Voisitko ostaa henkirikoksessa käytetyn auton?

Lähetetty: Su Elo 24, 2008 2:08 pm
Kirjoittaja harry
Joku kyseli täällä voisitko asua asunnossa jossa on tehty henkirikos, minä jatkan vähän toiseen suuntaan, eli kelpaako kaara jossa on joku tapettu, käytetty rikoksessa, tai kuljetettu ruumista tms.?

Ajokit mitkä itsellä muistuu mieleen:

Heinojen murhien vihreä Peugeot 206 rek. en muista, jossa ruumiskasseja kuljeteltiin ja muuta (nykyisin naisomistajalla Savossa päin, tuskin tietoinen)

VW Golf rekisterin joku muistanee?, josta löydettiin ammuttuna kaksi liikemiestä Telakkakadulta Hgistä v. oisko -90 (nykyisin Savonlinnassa)

Jammun Ford Granada rek.?, jossa likkoja ajelutettiin ja josta jäännökset löydettiin. 2000-luvun alkupuolella ei löytyny tietoja rekkarilla enää, auto siis jo romutettu!?

Itselläni ei muuta kokemusta, mutta itsariautoa kaupiteltiin halvalla kerran. Ei huvittanut ostaa! Pakokaasun aromi oli vieläkin vahvana aistittavissa! :)
Ja muutenkin vähän outo tunne...

Btw, osaako joku sanoa noin mitä tuollasille muuten tosi pahassa onnettomuudessa tms. olleille autoille missä ihmiset suunnilleen olleet jauhelihana, tapahtuu myöhemmin? Mun käsittääkseni ihan näitä ei laitettais myyntiin Avk:lle (Autovahinkokeskus) ?

Lähetetty: Su Elo 24, 2008 2:52 pm
Kirjoittaja Mäsä-Masa
En ostaisi niitä kuolonautoja... :shock:

Lähetetty: Su Elo 24, 2008 2:57 pm
Kirjoittaja Aariel
Ei ole mitään syytä miksi pitäisi ostaa sellainen auto. Mieluummin siis olen ostamatta kuin ostan :D Mielenkiintoista olisi nähdä henkirikoksessa käytetty auto, ehkä käydä ajamassakin, mutta ei enää omistaa sitä. Se olisi minulle jo liikaa. Mitähän tuollaisille autoille muuten tehdään? Jos on vaikka uhrin autolla uhri viety jonnekin, autohan voi jäädä perintönä jollekin niin mitähän autolle tekee perinnön saaja? Tuskin sitä itselleen haluaa, mutta voiko tuollaista autoa muillekaan myydä ainakaan, jos kertoo mikä auton tarina on :shock:

Lähetetty: Su Elo 24, 2008 4:09 pm
Kirjoittaja Sten
Jos auto on muuten hyvä ja mieleinen, ja hinta ok, niin mikä ettei.
Ja jos siitä vielä alennusta saisi noista syistä niin sitten varmastikin olisi ok :)

eli en usko että se mua niin haittaisi, tietenkään ei voi tietää miten siinä reagoi jos oikeasti niin tekisi.

Lähetetty: Su Elo 24, 2008 4:12 pm
Kirjoittaja Luckyone
Ostaisin toki, jos hinta on tapahtuneenkin takia alhaalla.

Re: Voisitko ostaa henkirikoksessa käytetyn auton?

Lähetetty: Su Elo 24, 2008 5:33 pm
Kirjoittaja Solmu
harry kirjoitti:Btw, osaako joku sanoa noin mitä tuollasille muuten tosi pahassa onnettomuudessa tms. olleille autoille missä ihmiset suunnilleen olleet jauhelihana, tapahtuu myöhemmin? Mun käsittääkseni ihan näitä ei laitettais myyntiin Avk:lle (Autovahinkokeskus) ?
Riippuu ihan auton kunnosta. Viitisen vuotta sitten ostin AVK:lta Opel Calibran "raadon" josta sain sitten osia varsinaiseen projekti Calibraani.
Tuolla ostamallani Calibralla oli kuolonkolari ajettu.

Mutta varsinaiseen kysymykseen, kyllä itse voisin henkirikoksessa käytetyn autonkin ostaa.
Mistäs sitä tietää vaikka joskus olisin sellasen ostanutkin :shock: Senverran noita autoja tullut kuitenkin jobbailtua ja laiteltua.. vaihtuvuus ollut siis aika suuri.

Lähetetty: Su Elo 24, 2008 8:00 pm
Kirjoittaja joey
Jos nyt jossakin henkirikoksessa jostain täysin käsittämättömästä syystä käytettäisiin autoa, josta olisin mallina muutoin kiinnostunut, toki voisin ostaa. Mutta kuitenkaan en missään nimessä asuisi asunnossa, jossa on tehty henkirikos.

Lähetetty: Su Elo 24, 2008 8:05 pm
Kirjoittaja Lydia07
En ostaisi autoa, enkä taloa.

On liian vilkas mielikuvitus...

Murha auto

Lähetetty: Ma Elo 25, 2008 7:30 am
Kirjoittaja tri Dee
Auto jolla olis tarpeeksi kolkko menneisyys. Olis toisaalta aika mielenkiintoinen keräily kohde, vaikkapa Jammu sedän Ford Näille ei taida olla vielä omaa keräilijä kerhoa vaikka tavallisille ruumis autoille on sellainen.

Re: Murha auto

Lähetetty: Ma Elo 25, 2008 10:17 am
Kirjoittaja Salainen agentti
tri Dee kirjoitti: Näille ei taida olla vielä omaa keräilijä kerhoa vaikka tavallisille ruumis autoille on sellainen.
Jeps. http://www.ruumisauto.fi/

Eikös muuten Myytinmurtajat -sarjassa kerran testattu vähän tähän liittyvää asiaa? Eli jätkät mädättivät sianraatoa auton sisällä viikkokaupalla, siivosivat auton (hajua eivät muistaakseni saaneet kokonaan häivytettyä) ja kokeilivat saavatko auton myytyä. Ostihan sen sitten joku kun halvalla sai.

En keksi miksi en itse ostaisi autoa joka liittyy henkirikokseen, paitsi jos sattuisin tietämään taustoja sen verran että joku mulkku yrittää tienata vähän tupakkarahaa kiven sisälle niin eipä tulisi kauppoja. Enkä välttämättä ostaisi autoa mulkulta vaikkei tätä olisi koskaan tuomittukaan.

Lähetetty: Ma Elo 25, 2008 11:46 am
Kirjoittaja Priora
Voisin ostaa, jos hinta ja kunto olisi muuten kohdallaan. Pahasta hajusta roima alennus :lol:

Lähetetty: Ma Elo 25, 2008 1:11 pm
Kirjoittaja joey
Ai joo, se pitää kyllä vielä lisätä että pahanhajuista autoa en missään nimessä ostaisi, johtuisi haju sitten raadosta tahi ei :D

Lähetetty: Ma Elo 25, 2008 1:22 pm
Kirjoittaja Tiina
Paikallisessa autoliikkeessä oli kerran myytävänä bemari, johon joku jäpikkä oli kaasuttanut itsensä ja pötketellyt siellä sitten kesän yli jossain metsäautotien varressa.
Hajua ei vaan sitten oltu saatu millään pois...
Wunderbaumeja vaikka roikuskeli puolenkymmentä, niin silti eltaantunut haju paistoi läpi ja ehkäpä nuo hajut vielä sekoittuessaan tekivät tosi kammottavan tuoksumixin.
Aika halpaan hintaan tuo olisi lähtenyt, mutta en minä ainakaan viitsisi ikkuna auki kovin kauan lasketella ja tiedä vaikka tuo bemari olisi ollut niin murheryyni, että ex-omistaja oli sitten päätynyt moiseen ratkaisuun.
Mistä näitä tietää... :o

Lähetetty: Ma Elo 25, 2008 2:31 pm
Kirjoittaja Priora
Dieselin jäänesto on niin pahanhajuista, että kun sitä kaataa penkille, ei haista enää muuta ;)

Re: Murha auto

Lähetetty: Ma Elo 25, 2008 3:21 pm
Kirjoittaja ABC
Salainen agentti kirjoitti: Eikös muuten Myytinmurtajat -sarjassa kerran testattu vähän tähän liittyvää asiaa? Eli jätkät mädättivät sianraatoa auton sisällä viikkokaupalla, siivosivat auton (hajua eivät muistaakseni saaneet kokonaan häivytettyä) ja kokeilivat saavatko auton myytyä. Ostihan sen sitten joku kun halvalla sai.
Joo, mutta varaosiksi se meni jollekin jolla oli vastaava parempi kosla.