Sivu 1/5

Poliisi joutui käyttämään ampuma-asetta kotihälytystehtävällä Kalajoella

Lähetetty: La Helmi 21, 2026 4:17 pm
Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea
Poliisi sai aikaisin lauantaiaamulla kotihälytystehtävän Kalajoelle. Poliisipartio kohtasi kohdeasunnossa teräaseella varustautuneen miehen.
Mies hyökkäsi tilanteessa poliisia kohti, vahingoittaen toista poliisimiestä teräaseella. Poliisi joutui käyttämään kiinniottamisen suorittamiseksi ampuma-asetta.
Keski-ikäistä miestä epäillään murhan yrityksestä. Esitutkinta on Oulun Keskusrikospoliisissa. Tutkinta on alkuvaiheessa ja siitä tiedotetaan myöhemmin lisää.

Valtakunnan syyttäjätoimiston poliisirikosyksikköä on informoitu asiasta ja poliisin aseenkäytön osalta tutkinnasta ja siitä tiedottamisesta vastaa syyttäjä.

https://poliisi.fi/-/poliisi-joutui-kay ... kalajoella

Re: Poliisi joutui käyttämään ampuma-asetta kotihälytystehtävällä Kalajoella

Lähetetty: La Helmi 21, 2026 4:19 pm
Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea
Poliisi loukkaantui vakavasti Kalajoella
Keskusrikospoliisin Oulun alueyksikkö tutkii murhan yritystä Kalajoella. Keski-ikäinen mies hyökkäsi poliisin kimppuun teräaseen kanssa. Pete

Kyseessä oli kotihälytystehtävä. Poliisipartion saapuessa paikalle asunnossa oli mies teräaseen kanssa. Mies hyökkäsi toisen poliisin kimppuun.
– Poliisi joutui käyttämään kiinnioton suorittamiseksi ampuma-asetta, kertoo keskusrikospoliisi (KRP) tiedotteessaan.
Sekä poliisi että puukkomies loukkaantuivat tilanteessa vakavasti ja heidät on viety sairaalaan.
Rikoskomisario Jarmo Katila KRP:n Oulun alueyksiköstä kertoo Iltalehdelle, että tämän hetken tiedon mukaan kumpikaan loukkaantuneista ei ole hengenvaarassa.
Teräaseen kanssa hyökännyttä keski-ikäistä miestä epäillään murhan yrityksestä. Katila ei ota kantaa muihin mahdollisiin rikosnimikkeisiin tai siihen, oliko asunnossa tapahtumien aikaan paikalla muita.

Koska poliisi käytti tehtävällä asetta, myös valtakunnansyyttäjän toimisto selvittää tapahtumia.
Aseen käytön osalta tutkinnasta vastaa syyttäjä.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/0ca5 ... 113af5a0ca

21.2.-26 Poliisi ampui Kalajoella

Lähetetty: La Helmi 21, 2026 7:08 pm
Kirjoittaja Tulimutkanvuohi
Mies haa­voit­ti po­lii­sia te­rä­aseel­la Ka­la­joel­la – poliisi ampui

Murhan yrityksestä epäilty keski-ikäinen mies on sairaalahoidossa, samoin vammoja saanut poliisi.

Antti Pasanen

21.02.2026 16:23

Poliisi on ampunut partiota kohti hyökännyttä miestä Kalajoella kotihälytystehtävän yhteydessä lauantaiaamuna.

Keskusrikospoliisin tiedotteen mukaan partio oli joutunut kohdeasunnossa olleen miehen hyökkäyksen kohteeksi. Teräaseella aseistautunut mies ehti haavoittaa toista poliisipartion jäsentä, ja poliisi ampui miestä tilanteessa.

Sekä haavoittunut poliisi että ammuttu keski-ikäinen mies ovat sairaalahoidossa. Kumpikaan loukkaantuneista ei ole tällä hetkellä hengenvaarassa, kertoi keskusrikospoliisin Oulun alueyksikön rikoskomisario Jarmo Katila.


Miestä epäillään murhan yrityksestä.

Esitutkintaa tekee keskusrikospoliisin Oulun yksikkö. Tutkinta on Katilan mukaan alkuvaiheessa ja siitä tiedotetaan myöhemmin lisää.

Valtakunnansyyttäjän toimiston poliisirikosyksikkö on saanut tiedon tapahtumista. Poliisin aseenkäytön osalta tutkintaa johtaa syyttäjä. Tutkinta tehdään aina, kun poliisi on käyttänyt ampuma-asetta.

https://www.lapinkansa.fi/mies-haavoitt ... l/12721872

Re: 21.2.-26 Poliisi ampui Kalajoella

Lähetetty: La Helmi 21, 2026 7:11 pm
Kirjoittaja Puheenjohtaja
*Poistettu turha öyhötys*tm

Re: 21.2.-26 Poliisi ampui Kalajoella

Lähetetty: La Helmi 21, 2026 7:30 pm
Kirjoittaja Juntti-Veijo
*Poistettu turha vastaus öyhöön*tm

Re: 21.2.-26 Poliisi ampui Kalajoella

Lähetetty: La Helmi 21, 2026 7:36 pm
Kirjoittaja Haades
*Poistettu turha vastaus öyhöön*tm

Re: 21.2.-26 Poliisi ampui Kalajoella

Lähetetty: La Helmi 21, 2026 7:49 pm
Kirjoittaja KumiJalkine
*Poistettu turha vastaus öyhöön*tm

Re: 21.2.-26 Poliisi ampui Kalajoella

Lähetetty: La Helmi 21, 2026 7:56 pm
Kirjoittaja Kasetti koetuksella
*Poistettu puoluepoliittista julistusta*tm

Re: Poliisi joutui käyttämään ampuma-asetta kotihälytystehtävällä Kalajoella

Lähetetty: La Helmi 21, 2026 9:21 pm
Kirjoittaja Rorschach
Paikalliset lähteeni eivät vielä tienneet edes, missä on puukotettu ja ammuttu. Yleensä tuon kokoisessa paikassa saa tekijän elämäkerran vartti tapauksen satuttua. Näin esimerkiksi silloin, kun Kalajoella muutama nuori kaahasi itsensä hengiltä.
Haades kirjoitti: La Helmi 21, 2026 7:36 pm
Onko ne kaikki hukkuneet?
https://murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?t=46808
Nuohan oli Kokkolasta. Paikallisten lähteiden mukaan Kalajoen ulkomaalaispopulaatio koostuu valkoihoisista eurooppalaisista ja muutamasta aasialaisesta opiskelijasta. Joskus joku on nähnyt kylänraitilla tummemman miehen, mutta eivät ole asettuneet asumaan. Ovat kai hukkuneet ennen.

Re: Poliisi joutui käyttämään ampuma-asetta kotihälytystehtävällä Kalajoella

Lähetetty: Su Helmi 22, 2026 1:33 pm
Kirjoittaja Blaablaajablaa
Kertokaa "tyhmälle" miksi KRP tutkii tätä? Syyttäjä johtaa tutkintaa kun poliisi käyttää asetta, johtuuko KRP nyt koska poliisi loukkaantui vakavasti?

Re: 21.2.-26 Poliisi ampui Kalajoella

Lähetetty: Su Helmi 22, 2026 1:46 pm
Kirjoittaja kerpeikkari
Juntti-Veijo kirjoitti: La Helmi 21, 2026 7:30 pm
Puheenjohtaja kirjoitti: La Helmi 21, 2026 7:11 pm Onko taas neekeri, onko?
Huono provo. Ei niitä ole Kalajoella
Varmasti on kun on nykysin joka kylässä...

Re: Poliisi joutui käyttämään ampuma-asetta kotihälytystehtävällä Kalajoella

Lähetetty: Su Helmi 22, 2026 1:58 pm
Kirjoittaja Rescuer
Blaablaajablaa kirjoitti: Su Helmi 22, 2026 1:33 pm Kertokaa "tyhmälle" miksi KRP tutkii tätä? Syyttäjä johtaa tutkintaa kun poliisi käyttää asetta, johtuuko KRP nyt koska poliisi loukkaantui vakavasti?
KRP tutkii poliisiin kohdistunutta murhan yritystä.
Syyttäjä johtaa poliisin aseenkäytön tutkintaa, joka on kokonaan oma tutkintansa.

Re: Poliisi joutui käyttämään ampuma-asetta kotihälytystehtävällä Kalajoella

Lähetetty: Su Helmi 22, 2026 2:08 pm
Kirjoittaja Ukkonoa
Miten tästä ei ole vieläkään nimeä tiedossa? Edes omat varmat tietotoimistot eivät tiedä.

Sen verran huhua on kuitenkin, että olisi tapahtunut Pöntiössä, eli syrjäkylän syrjäkylällä (sori himankalaiset).

Jos tämä pitää paikkaansa, se selittäisi miksi nimi ei ole tiedossa, varsinkin kun kysymys on jostain setämiehestä.

Re: Poliisi joutui käyttämään ampuma-asetta kotihälytystehtävällä Kalajoella

Lähetetty: Su Helmi 22, 2026 11:10 pm
Kirjoittaja Juntti-Veijo
Ukkonoa kirjoitti: Su Helmi 22, 2026 2:08 pm Miten tästä ei ole vieläkään nimeä tiedossa? Edes omat varmat tietotoimistot eivät tiedä.

Sen verran huhua on kuitenkin, että olisi tapahtunut Pöntiössä, eli syrjäkylän syrjäkylällä (sori himankalaiset).

Jos tämä pitää paikkaansa, se selittäisi miksi nimi ei ole tiedossa, varsinkin kun kysymys on jostain setämiehestä.
Pöntiöstä tulee yks kuumakalle mieleen...

Re: Poliisi joutui käyttämään ampuma-asetta kotihälytystehtävällä Kalajoella

Lähetetty: Ma Helmi 23, 2026 12:29 pm
Kirjoittaja McPanty
Jos nyt en ihan väärässä ole niin näitä poliisia puukolla uhkailevia ja puukon kanssa päälle käyviä alkaa olla lisääntyvissä määrin. Peukkuko se saa päät sekaisin?
Sitten kun näihin vastataan asian vaatimalla voimankäytöllä eli ampumalla, ulahtaa aina joku anarkisti siitä kun poliisilla on niin kovin herkkä liipaisinsormi.
Ainoat asiat mitä mitä poliisi teki tässä väärin, oli se etteivät ampuneet kuolettavasti jo ennen kuin ehti puukottelemaan poliisia.