Sivu 1/7

Kadonneet-sarjan jaksoja YLE:n Elävään arkistoon

Lähetetty: Ke Elo 27, 2008 1:58 pm
Kirjoittaja aunila
YLE:n Elävään arkistoon ollaan julkaisemassa TV2:lla lähetettyjä Kadonneet-sarjan jaksoja. Näin jaksot ovat aina netissä nähtävillä ja tutkintalinjoja pystyy tarkistamaan halutessaan.

Ensimmäinen julkaistu tapaus on tamperelaisen 16-vuotiaan Raisa Räisäsen tapaus. Koripalloa pelaava Raisa katosi vuonna 1999 ravintolaillan jälkeen. Voit katsoa ohjelman osoitteessa: http://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=1&ag=2&t=&a=5950

Seuraaksi tulossa on Ismo Kumpulaisen tapaus. Kaksi kaverusta palaa kotiin rallikisoista Ruotsista. He päättävät vielä saunoa matkan päälle. Hetken aikaa saunottuaan toinen mies huhuilee kaveriaan, mutta yllätyksekseen hän ei saa vastausta, eikä ystävää näy missään. Onko kyseessä henkirikos vai toteuttiko Ismo Kumpulainen hyvin suunnitellun katoamistempun?

Minkä Kadonneet-tapauksen sinä haluaisit nähdä Elävässä arkistossa?

terveisin:
tuottaja Seija Aunila, Elävä arkisto

Lähetetty: Ke Elo 27, 2008 2:39 pm
Kirjoittaja Aariel
Jos on mahdollista, niin kaikki vain sinne.

Lähetetty: Ke Elo 27, 2008 3:12 pm
Kirjoittaja aunila
Näin on tarkoitus.

Lähetetty: Ke Elo 27, 2008 3:58 pm
Kirjoittaja litmanen
Ainakin sen 19-vuotiaan pojan katoaminen laivalla ja nuoren tyttövauvan isän katoaminen kiinnostaisi nähdä uudestaan.

Pistäkää ihmeessä Elävään arkistoon myös muita vastaavia ohjelmia, kuten Poliisi TV:tä, Rikostarinoita Suomesta ja Ei vanhene koskaan.

Lähetetty: Ke Elo 27, 2008 4:08 pm
Kirjoittaja WhoIam
Minä haluaisin nähdä Pia Ristikankareen tapauksen!

Hyviä ehdotuksia

Lähetetty: Ke Elo 27, 2008 4:27 pm
Kirjoittaja aunila
Kaikki kolme ovat erittäin hyviä ehdotuksia. Kaikkein koskettavimpia tapauksia ovat juuri nämä vanhempien tai lasten katoamiset. Otan ehdotuksenne työstettäväksi.

Lähetetty: Ke Elo 27, 2008 4:39 pm
Kirjoittaja Kylli
En tiedä meinasiko litmanen nimenomaan tätä mutta Toni Nordborgin katoamistapauksesta tahtoisin nähdä uusinnan. Se taisi vaan olla Poliisi-tv:ssä. Olisiko mahdollista saada jonkinnäköistä koostetta eri tapauksista, siis niistäkin joista ei ole tehty ihan omaa ohjelmaa?

Lähetetty: Ke Elo 27, 2008 4:54 pm
Kirjoittaja miinushka
Kaikki katoamistapauksista kertovat jutut sinne vaan (Kadonneet, Poliisi-tv:n jutut, jne.), saavat julkisuutta ja ehkä joku sen ansiosta myös löytyy!

Lähetetty: Ke Elo 27, 2008 5:15 pm
Kirjoittaja Kataja
Maarit Haantien juttu olisi varmaan hyvä laittaa, koska tapaukseen voi liittyä muitakin uhreja tai läheltä piti-tapauksia, joten potentiaalisia todistajia tekijästä voisi löytyä useampikin ja on kai ohjelman ansiosta jo löytynytkin.

Muutenkin näitä tapauksia, jotka ovat poliisille hyvin vihjeitä tuottaneet, jotta pysyvät esillä. Eniten itseä kiinnostavat tapaukset nyt ehtii katsoa myöhemminkin uusintojen yhteydessä tai kun ne aikanaan areenalle saadaan.

Lähetetty: Ke Elo 27, 2008 5:22 pm
Kirjoittaja EuroJR
aunila kirjoitti:Näin on tarkoitus.
Erityiskiitos ulkomailla asustelevalta. Katson kronologisesti kaikki jaksot läpi, kun kerran mahdollisuus tähän suodaan. On tää juhlaa.

OT: vielä kun saisi jollain ilveellä legendaarisen Oskar Reposen kuunnelman "Hautasi on Odessassa" arkistoon!

Toni ja muuta tapaukset

Lähetetty: Ke Elo 27, 2008 5:32 pm
Kirjoittaja aunila
Toni Nordborgista on tosiaan tehty kolme Poliisi-tv:n juttua ja kadonneet-ohjelma. Pitää tarkistaa tuottajalta miksi tätä ohjelmaa ei lähetystietojen mukaan ole kuitenkaan lähetty.

Maarit Haantien tapaus pannaan listalle.

Lähetetty: Ke Elo 27, 2008 5:39 pm
Kirjoittaja loneliness
Vihdoin Yle on herännyt. En tiedä kenen intressejä ruokkii se, ettei tällaisia tärkeitä asioita voida pitää siellä Yleareenassa, kun siellä on kaikenlaista muuta skeidaa jaksokaupalla. Sitten vaan odotellaan, milloin yleareenasta tulee sidonnainen tv-luvan kanssa. Siitähän oli jossain vaiheessa puhetta julkisuudessa.

Lähetetty: Ke Elo 27, 2008 5:51 pm
Kirjoittaja aunila
Ohjelmilla on vähän erilaisia nettioikeuksia. Meillä on YLE:n Elävässä arkistossa oikeudet julkaista nämä Kadonneet ikuisesti, siksi tarjoilemme niitä Elävässä arkistossa pysyvästi, ei Areenassa.

Rekisteröintiä ei kannata odotella, sitä ei tule muuta kuin K15 ohjelmiin. Tässäkin tapauksessa rekisteröintiä vaatii Valtion elokuvatarkastamo. :D

Lähetetty: Ke Elo 27, 2008 6:08 pm
Kirjoittaja loneliness
Jaa. Jotenkin tuntuu, että tää aunila on ylestä. On mulla tv-lupa :lol: Itsellä toi elävä arkisto ollut vähän pimennossa ennen. Areenasta vaan ollut tietoinen. Kiitos valaisusta.

Re: Kadonneet-sarjan jaksoja YLE:n Elävään arkistoon

Lähetetty: Ke Elo 27, 2008 6:57 pm
Kirjoittaja Kylli
aunila kirjoitti:
terveisin:
tuottaja Seija Aunila, Elävä arkisto
Lonelle with love <3