Sivu 1/2

Naiskolmikkoa epäillään ikäihmisiin kohdistuneesta varkaussarjasta, Helmi-Maaliskuu, 2026

Lähetetty: Ti Maalis 10, 2026 4:22 pm
Kirjoittaja Eräs1
Lounais-Suomen poliisilaitos tutkii laajaa pääasiassa ikäihmisten koteihin kohdistunutta varkaussarjaa Pohjois-Satakunnassa. Rikoksista epäiltynä on neljä henkilöä, joista kolme vangittiin tiistaina Satakunnan käräjäoikeudessa.

Epäiltyjä tapauksia on tutkinnassa 15, ja ne ovat tapahtuneet tämän vuoden helmi-maaliskuussa niin Satakunnan kuin Pirkanmaankin alueilla. Tutkinnan edetessä tapauksia on tullut kaiken aikaa lisää, joten kokonaismäärä noussee vielä.

Poliisi epäilee kolmen naisen tehneen useita varkauksia tunkeutumalla asuntoihin sisään ja anastamalla niistä omaisuutta. Pääasiassa teot ovat kohdistuneet iäkkäiden ihmisten koteihin.

Poliisin tietoon tulleita epäiltyjä varkauksia on tehty laajasti Satakunnassa, ainakin Porissa, Huittisissa ja Laviassa sekä Pirkanmaan puolella Sastamalassa. Poliisi pääsi epäiltyjen jäljille sarjoittamalla yksittäisiä tapauksia.

Koteihin tunkeuduttu verukkeilla

Suurin osa sarjan epäillyistä teoista on tehty päiväsaikaan asukkaan ollessa kotona. Tutkittavana on kuitenkin myös tapauksia, joissa asuntoihin on tunkeuduttu yöaikaan asukkaiden poissa ollessa tai nukkuessa.

– Erityisesti ikäihmisten asuntoihin pyrkiessään epäillyt ovat esittäneet erilaisia verukkeita, kuten ilmaisseet asukkaalle jonkinlaista hätää ja pyytäneet asukasta soittamaan apua, kertoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Jari Klaus Lounais-Suomen poliisilaitokselta.

Hänen mukaansa asukkaita on harhautettu myös muilla tavoilla. Asukkaiden huomion kiinnittyessä muualle, asunnoista on anastettu erilaista omaisuutta, kuten koruja, kelloja ja pöytähopeita.

– Epäiltyjen kuulustelut ovat käynnissä ja tutkinta jatkuu tiiviinä. Epäillyt ovat liikkuneet eri kokoonpanoilla ja tehneet tekoja sekä yhdessä että yksinään, Klaus kuvailee.

Satakunnan käräjäoikeus vangitsi tänään poliisin esityksestä kolme naista epäiltynä useisiin törkeisiin varkauksiin sekä varkauksiin. Lisäksi varkaussarjaan liittyy neljäs epäilty, jonka poliisi on ottanut kiinni.

Tuntemattomia ei saa päästää sisälle

Vaikka kokonaisuuteen liittyvät epäillyt on nyt otettu kiinni ja vangittu, poliisi muistuttaa yleisesti etenkin iäkkäämpiä ihmisiä varomaan rikoksen uhriksi joutumista.

– Tuntemattomia ihmisiä ei koskaan tulisi päästää sisälle asuntoon, Klaus varoittelee.
Poliisi on saanut haltuunsa suuren määrän anastetuksi epäiltyä arvoesineistöä. Suurin osa tavaroista on pystytty yhdistämään omistajaansa, mutta joukossa on esineitä, joiden omistajat eivät ole vielä tiedossa.

Poliisi pyytääkin ottamaan yhteyttä, mikäli epäilee oman omaisuutensa tulleen anastetuksi ja osaa yksilöidä kuvissa näkyviä esineitä. Rikosten selvittämiseksi poliisi pyytää myös tietoja ja mahdollisia vihjeitä asuntoihin pyrkineistä henkilöistä Pohjois-Satakunnan ja Sastamalan alueilla.

Asiaan liittyvät yhteydenotot, tiedot ja vihjeet voi lähettää poliisille sähköpostitse osoitteeseen [email protected].

https://poliisi.fi/-/naiskolmikkoa-epai ... ussarjasta

Re: Naiskolmikkoa epäillään ikäihmisiin kohdistuneesta varkaussarjasta, Helmi-Maaliskuu, 2026

Lähetetty: Ti Maalis 10, 2026 4:43 pm
Kirjoittaja Koljattii
En manne igen?

Re: Naiskolmikkoa epäillään ikäihmisiin kohdistuneesta varkaussarjasta, Helmi-Maaliskuu, 2026

Lähetetty: Ti Maalis 10, 2026 4:49 pm
Kirjoittaja McCall
No mutta, sellaista se vanhusten kunnioittaminen nyt vaan on.

Re: Naiskolmikkoa epäillään ikäihmisiin kohdistuneesta varkaussarjasta, Helmi-Maaliskuu, 2026

Lähetetty: Ti Maalis 10, 2026 4:57 pm
Kirjoittaja McPanty
Jo Katri Helena lauloi aikoinaan: "Kun rahtihame heilahtaa..."

Re: Naiskolmikkoa epäillään ikäihmisiin kohdistuneesta varkaussarjasta, Helmi-Maaliskuu, 2026

Lähetetty: Ti Maalis 10, 2026 6:31 pm
Kirjoittaja Slaikka
Taitaa tekijät olla kotoutumisihmeitä. Nimet mallia Mirikli, Rosita ja malmin Tepora.

Re: Naiskolmikkoa epäillään ikäihmisiin kohdistuneesta varkaussarjasta, Helmi-Maaliskuu, 2026

Lähetetty: Ti Maalis 10, 2026 7:03 pm
Kirjoittaja Sarjahurmaaja
Kansallispuvun helmojen kahina kuuluu tänne asti.

Re: Naiskolmikkoa epäillään ikäihmisiin kohdistuneesta varkaussarjasta, Helmi-Maaliskuu, 2026

Lähetetty: Ti Maalis 10, 2026 7:08 pm
Kirjoittaja Eriksson
Vahvasti haisee pesemättömälle perseelle eli mustalaisille.

Re: Naiskolmikkoa epäillään ikäihmisiin kohdistuneesta varkaussarjasta, Helmi-Maaliskuu, 2026

Lähetetty: Ti Maalis 10, 2026 9:51 pm
Kirjoittaja IceQueen
Vahvasti kellohame heilahtaa ja siihen päälle kultaiset korvarenkaat.

Iäkkäiden ihmisten koteihin Satakunnassa varkaisiin ängenneet kolme naista vangittiin

Lähetetty: Ke Maalis 11, 2026 9:45 am
Kirjoittaja Salane
https://www.satakunnankansa.fi/satakunt ... 71685.html

Satakunnan käräjäoikeuden päätöksellä vangittiin tiistaina kolme naista. Jokaisen naisen kohdalla raskaimpana rikosnimikkeenä on törkeä varkaus.

Vangitsemisten taustalta löytyy varkausvyyhti, jossa rötöksiä tehtiin ainakin Porissa, Laviassa ja Huittisissa sekä Pirkanmaan puolella Sastamalassa.

Kolmen vangitun naisen lisäksi rikoksista epäillään erästä neljättä henkilöä, kerrottiin tiistaina julkaistussa Lounais-Suomen poliisin tiedotteessa. Poliisi on ottanut neljännen epäillyn kiinni.

Yksittäisiä rikoksia vyyhdissä on toistaiseksi kaikkiaan 15 kappaletta. Ne tehtiin helmi–maaliskuun aikana.

”Tutkinnan edetessä tapauksia on tullut kaiken aikaa lisää, joten kokonaismäärä noussee vielä”, tiedotteessa todetaan.

Rikoksissa on kyse siitä, että naiskolmikko tunkeutui asuntoihin ja varasti sisältä omaisuutta. Suurin osa uhreista on iäkkäitä ihmisiä. Poliisi pääsi epäiltyjen jäljille niin sanotusti sarjoittamalla yksittäisiä tapauksia.

Suurin osa rikoksista tehtiin päiväsaikaan, kun asukas oli kotona. On kuitenkin sellaisiakin tapauksia, joissa koteihin tunkeuduttiin yöllä asukkaan nukkuessa tai ollessa muualla.

Asuntoihin varkaat pääsivät sisälle esittäen verukkeita, kertoi tiedotteessa rikoskomisario Jari Klaus. Verukkeita olivat esimerkiksi hädästä kertominen ja pyyntö avun soittamisesta. Asukkaita harhautettiin muillakin tavoilla. Näin asunnoista vietiin muun muassa kelloja, koruja ja pöytähopeita.

”Epäiltyjen kuulustelut ovat käynnissä ja tutkinta jatkuu tiiviinä. Epäillyt ovat liikkuneet eri kokoonpanoilla ja tehneet tekoja sekä yhdessä että yksinään.”

Poliisin hallussa on suuri määrä anastetuksi epäiltyjä arvoesineitä. Suurimmalle osalle tavaroista on löydetty omistaja, mutta joukossa on esineitä, joiden omistajat eivät ole vielä tiedossa.

Törkeää hommaa, ei paljoa tarvitse porukkaa miettiä kun ennakkoluulot koputtaa takaraivossa.
Joku ahkera ystävällinen henkilö voisi nimet kaivella.

Re: Iäkkäiden ihmisten koteihin Satakunnassa varkaisiin ängenneet kolme naista vangittiin

Lähetetty: Ke Maalis 11, 2026 9:48 am
Kirjoittaja Koljattii
YP yhdistänee

Re: Iäkkäiden ihmisten koteihin Satakunnassa varkaisiin ängenneet kolme naista vangittiin

Lähetetty: Ke Maalis 11, 2026 10:41 am
Kirjoittaja Tupla
Ei voi laiskoiksi väittää, ahkerasti on kyläilty.

"Työpäiviä" kertynyt. Keskeytymätöntä aherrusta. Varmaan viikonloppuisinkin hommattu, koska nyt eletään vielä maaliskuun alkupäiviä.
Bensaa kuluu, sopivaa tankkaustapaa ei enää tahdo löytyä, vai onko joku uusi tapa tiedossa, eikä lounasetuutta ole, itsepalveluna napattava jotain Take away -evästä mukaansa.

Liiketoimintamallissa olisi kehitettävää tuon tuoton eli varaston turvaamisen kanssa. Sen turvaavaa säilystä on kehitettävä. Ettei joudu vieraisiin käsiin.

Re: Naiskolmikkoa epäillään ikäihmisiin kohdistuneesta varkaussarjasta, Helmi-Maaliskuu, 2026

Lähetetty: Ke Maalis 11, 2026 10:47 am
Kirjoittaja Kalapaliikki
Nyt pitää saada kiireesti se suvun vanhin varas poraamaan iltapäivälehteen kuinka heitä syrjitään eikä hyväksytä yhteiskuntaan. Jännää ettei kukaan halua varastelevia, kusettavia, valehtelevia ja helvetin pahalta haisevia syöpäläisiä omaan viitekehykseensä.

Re: Naiskolmikkoa epäillään ikäihmisiin kohdistuneesta varkaussarjasta, Helmi-Maaliskuu, 2026

Lähetetty: Ke Maalis 11, 2026 10:53 am
Kirjoittaja McCall
Mutta tarjottiinko näille kuitenkin lasi vettä vai evättiinkö se tälläkin kertaa?

Re: Naiskolmikkoa epäillään ikäihmisiin kohdistuneesta varkaussarjasta, Helmi-Maaliskuu, 2026

Lähetetty: Ke Maalis 11, 2026 7:43 pm
Kirjoittaja Mukava valkku
Eräs1 kirjoitti: Ti Maalis 10, 2026 4:22 pm Tuntemattomia ei saa päästää sisälle

Vaikka kokonaisuuteen liittyvät epäillyt on nyt otettu kiinni ja vangittu, poliisi muistuttaa yleisesti etenkin iäkkäämpiä ihmisiä varomaan rikoksen uhriksi joutumista.

– Tuntemattomia ihmisiä ei koskaan tulisi päästää sisälle asuntoon, Klaus varoittelee.
Eipä ole Klasulla munaa sanoa että älkää hyvät ikäihmiset päästäkö mustalaista kotiinne.

Re: Naiskolmikkoa epäillään ikäihmisiin kohdistuneesta varkaussarjasta, Helmi-Maaliskuu, 2026

Lähetetty: Ke Maalis 11, 2026 7:46 pm
Kirjoittaja tottij
Kappas, paskamannet TAAS