Sivu 1/1
Sama tekijä: 65-v hakattiin kuoliaaksi Kalliossa 2011, mies sai puukosta vatsaan Brahenkentällä 2023
Lähetetty: To Elo 28, 2008 3:44 am
Kirjoittaja hemuli
En löytänyt viestiä aiheesta, joten tässä tällainen:
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Pol ... 5238999302
Poliisi pidätti Kallion surmasta epäillyn miehen
Julkaistu: 27.8.2008 19:29
Helsingin rikospoliisi on pidättänyt Kalliossa toissa viikolla 65-vuotiaan miehen pahoinpitelystä epäillyn 23-vuotiaan miehen. Vakavia vammoja muun muassa päähänsä saanut uhri menehtyi vammoihinsa maanantaina sairaalassa.
"Asia on nyt muuttunut henkirikokseksi, ja esitämme nuoren miehen vangitsemista törkeästä pahoinpitelystä ja törkeästä kuolemantuottamuksesta", totesi rikosylikomisario Juha Rautaheimo keskiviikkona.
Poliisi etsii edelleen samaan pahoinpitelyyn osallistunutta naista. Rautaheimon mukaan 31-vuotiaan naisen henkilöys on tiedossa. "Hän löytyy ennen pitkää tai ilmoittautuu itse poliisille", Rautaheimo arvioi.
Pidätetyn nuoren miehen osuus pahoinpitelyyn on pääosin selvinnyt. "Mies on myös välillisesti myöntänyt osallisuutensa jonkinlaiseen kahakkaan Kalliossa", Rautaheimo totesi.
Silminnäkijät olivat havahtuneet keskiviikon vastaisena yönä 13.8. noin kello yksi riitelyn ääniin Torkkelinkatu 6:n kohdalla. Nuori mies ja nainen olivat lyöneet ja potkineet 65-vuotiasta miestä.
Miehen kaaduttua katuun potkimista oli jatkettu muun muassa päähän.
Pahoinpitelijät juoksivat pois paikalta Karhupuiston suuntaan.
Taas näitä känniläisten järjettömiä touhuja. Mikä lienee motiivina, tuskin mitään järkevää syytä taaskaan.
Saman henkilön tekemisistä oli kaksi ketjua. Ne yhdistetty ja otsikoitu uudelleen.
-NILS-
Lähetetty: To Elo 28, 2008 3:50 am
Kirjoittaja combat18
Miehen kaaduttua katuun potkimista oli jatkettu muun muassa päähän.
Ainoa mitä nuoret osaa! Hakkaajille sama tuomio, hakataan hengiltä olisi oikein.
Lähetetty: To Elo 28, 2008 9:28 am
Kirjoittaja Kylli
Nämä tekijät eivät kuitenkaan olleet ihan teinejä: 23- ja 31-v.
Lähetetty: To Elo 28, 2008 2:15 pm
Kirjoittaja loneliness
Oikein merkki selkärangasta taas. Jos 65-v ei ole omannut pistoolia tai puukkoa kahakassa, niin täysin älytöntä. Hakata nyt vanha mies ja jatkaa maassa makaavan kurittamista. Mahtaa olla nyt kova olo nuorella tekijällä.
Lähetetty: To Elo 28, 2008 2:26 pm
Kirjoittaja combat18
Kylli kirjoitti:Nämä tekijät eivät kuitenkaan olleet ihan teinejä: 23- ja 31-v.
Sanoin nuoret, en teinejä.
Lähetetty: To Elo 28, 2008 2:43 pm
Kirjoittaja Kylli
Niinpä, se olin minä joka käytin sanaa teini. Tämä seikka on nyt selvä. Mutta pointti oli se, että kyseinen väkivallanteko ei mene ihan nuoruuden angstin ilmentymäksi. Naispuolinen tekijäkin on jo yli kolmikymppinen. Usein törmää aika yleistävään mielikuvaan tietynlaisesta kalliolaisesta hörhöstä... Vastaavatkohan nämä tekijät ko. ikinuoren prototyyppiä?
Lähetetty: Ke Marras 26, 2008 7:16 pm
Kirjoittaja Aizerbaidzan
Oikeuden mielestä tekijä aiheutti uhrin kuoleman "törkeällä huolimattomuudella" (potki henkilöä vielä tämän maatessa maassa).
Helsingin Sanomat kirjoitti:http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Siv ... 5241426764
Sivullisen kuoliaaksi pahoinpidelleelle vuosien tuomio
Julkaistu: 17:36
STT
Helsingin käräjäoikeus on tuominnut vuosiksi vankeuteen miehen, joka pahoinpiteli sivullisen kuoliaaksi viime kesänä Helsingin Kalliossa. Mies sai seitsemän ja puoli vuotta vankeutta muun muassa törkeästä pahoinpitelystä, törkeästä kuolemantuottamuksesta sekä liudasta muita väkivalta- ja omaisuusrikoksia.
65-vuotiaan miehen kuolemaan johtaneet tapahtuvat alkoivat Torkkelinkadulla viime elokuussa, kun mies riitaantui ennestään tuntemattomien miehen ja naisen kanssa. Sanaharkan seurauksena miestä alettiin hakata nyrkeillä ja kun hän kaatui maahan, pahoinpitelyä jatkettiin potkimalla.
Vakavia päävammoja saanut mies kuoli myöhemmin sairaalassa.
Oikeus tuomitsi
Saku Toivo Nestori Leskenmaan, 24, myös muun muassa pahoinpidellyn miehen pankkikortin varastamisesta ja luvattomasta käytöstä, kahdesta ryöstöstä sekä kahdesta muusta pahoinpitelystä. Hänen mukanaan Kalliossa ollut nainen tuomittiin vuodeksi ja kuudeksi kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen.
Lähetetty: Ke Marras 26, 2008 7:56 pm
Kirjoittaja aamu
Tuli niin mieleen, että uhri olisi voinut olla oma isä

Oli samoja ikiä ja asusteli samoilla kulmilla.
Sen mitä olen itse Kalliossa liikkunut/asunut, niin silmänsä siellä saa auki pitää, etenkin myöhään illalla. Metroaseman kohdille en edes suunnistaisi ainakaan yksinäni. Rappukäytävässäkin hiippaili monta kertaa viikossa juoppoja ja luultavasti osa oli vetänyt muutakin kuin laillisia. Tulivat käytävään nukkumaan, kun olivat jostain saaneet avaimen. Näitä samoja majaili myös varastossa ja kellarissa.
Lähetetty: To Marras 27, 2008 7:36 pm
Kirjoittaja Lars
aamu kirjoitti:Sen mitä olen itse Kalliossa liikkunut/asunut, niin silmänsä siellä saa auki pitää, etenkin myöhään illalla.
Pätee mielestäni paikkaan kuin paikkaan. Muutamaan kuumottavaan tilanteeseen olen ko. kaupunginosassa joutunut mutta pahemmilta rähinöiltä olen välttynyt. Ongelmana näen Kalliossa muista kaupungeista ja kaupunginosista tulevat "turistit" jotka katsovat oikeudekseen käyttäytyä miten lystäävät, koska ollaanhan Kalliossa! Pitää siis A. kiilata jonossa, B. haastaa riitaa, C. sikailla ylipäätään.
Vähän menee ohi aiheesta.
Ikävä nakki tuommonen vanhan miehen pieksäntä. Toivottavasti saavat hauskaa linnassa.
Re: 65-vuotias mies kuoli pahoinpitelyssä Kalliossa
Lähetetty: To Huhti 14, 2011 5:24 pm
Kirjoittaja Ciccarelli
Joo-o.. Tuttu tapaus tämä Leskenmaa.. Oli kyllä kovinkin ylpeä suorituksestaa, väitti että on kolme muuta kaatoa joista ei ole jäänyt kiinni.. Älykkyysosamäärästä kertokoon se että tatuoi prosenttimerkin reiteensä ku aikansa kehui että sitä on oikeus kantaa.. näinköhän joku leikkaa koiven pojalta vielä pois.. noh, eNpä jää suremaan

Re: 65-vuotias mies kuoli pahoinpitelyssä Kalliossa
Lähetetty: To Huhti 14, 2011 8:25 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
Ciccarelli kirjoitti:Tuttu tapaus tämä Leskenmaa.. Oli kyllä kovinkin ylpeä suorituksestaa, väitti että on kolme muuta kaatoa joista ei ole jäänyt kiinni.
Tietääkö joku onko tämä Leskenmaa sukua sille Toijalan ratapubin kanta-asiakkaalle
Tarmo Leskenmaalle, joka surmasi miehen viime kesänä ja todistukseksi siitä irrotti uhrin pään ja nosti sen puuhun roikkumaan?
Onkohan noissa Kallion Leskenmaan puheissa "kolmessa muusta kaadosta" mitään tolkkua, ts. päätä ja häntää? Pätemistä, harhoja, ollut mukana, tietää tekijöitä...?
Mikä muuten johtaa siihen, että tekijä on kovasti ylpeä siitä, että on tehnyt henkirikoksen? Toki me jokainen ainakin pyrimme siihen, että voisimme olla jostain asiasta ylpeitä, mutta millä voi selittää Saku Toivo Nestorin ylpeydentunteen?
Re: 65-vuotias mies kuoli pahoinpitelyssä Kalliossa
Lähetetty: Ke Huhti 20, 2011 3:49 pm
Kirjoittaja Ciccarelli
ei niistä tietoa ole kyllä.. väittää tuntevansa cannonballs-porukkaa ja rogues galleryn porukkaa.. mutta lähinnä typerää pätemistä luulen mä. istuu liskolla, vilahtaakin ylen "eristetyt"-dokkarissa.. kyllä sillä vähän jotain harhoja on, viimetteeks oli innostunut saatananpalvonnasta, purkitti omaa vertaan ja töhri sillä yöllä naamaansa..

en kyllå osaa sanoa onko sukua Tarmolle, jos sellasta kysyis niin vastaus olis todennäkösesti veriveli vähintään tms.. monesti mietin että annekseen se kuuluis, vähintäänkin
Miestä puukotettiin vatsaan Helsingissä 05/2023
Lähetetty: La Kesä 01, 2024 10:07 pm
Kirjoittaja ylälauteiden mies
Pääkaupunkiseudulle on jo pidemmän aikaa vaadittu perustettavaksi huumeidenkäyttöä varten tiloja, joissa päihderiippuvaiset voivat piikittää suonensisäisesti käytettäviä aineitaan.
Tiedossa ei ole milloin moisia mahdollisesti olisi tulossa, mutta toki tälläkin hetkellä käyttöhuoneina toimivat ympäri kaupunkia sijaitsevat vihreät yleisö wc't.
Niissä sattuu ja tapahtuu monenlaista, kuten tässäkin vuoden 2023 toukokuussa tapahtuneessa jutussa kävi.
Mies sai hengenvaarallisen pistohaavan vihreässä vessassa Helsingissä
Nainen houkutteli tuttavansa yleisövessaan Brahenkentän laidalla.
Vessassa odotti mies joka puukotti uhria vatsaan.
Uhrille aiheutui repeämä maksaan ja verenvuotoa vatsaan. Siitä seurasi verenhukka, joka lääkärin mukaan olisi voinut olla hengenvaarallinen.
Uhri pääsi omin avuin ulos sekä lopulta sairaalaan.
Tekoa käsiteltiin niin Helsingin käräjäoikeudessa, kuten myöhemmin vielä hovioikeudessakin.
Vuonna 1984 syntynyt Saku Toivo Nestori Leskenmaa sekä vuonna 1983 syntynyt Niina Maija-Liisa Pasma tuomittiin kumpikin tapon yrityksestä kolmen vuoden ja 11 kuukauden vankeuteen.
Heidät määrättiin yhdessä maksamaan uhrille erilaisia korvauksia yhteensä 6 000 euroa sekä lääkärikulut.
Myöhemmin Helsingin hovioikeus korotti uhrille maksettavia korvauksia 2 500 eurolla.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000010462830.html
Tästä teosta rangaistuksen saanut
Saku Leskenmaa on aiemminkin ollut otsikoissa väkivaltaisen käytöksensä johdosta, kuten vuonna 2008 tehdystä törkeästä pahoinpitelystä & törkeästä kuolemantuottamuksesta, sekä liudasta muita rikoksia, joista hänelle langetettiin yhteensä 7,5 vuoden tuomio.
Tuolloin hän aiheutti 65 - vuotiaalle miehelle vakavat päävammat, joiden johdosta mies kuoli myöhemmin sairaalassa.
Asiasta on olemassa täällä ketjukin:
viewtopic.php?t=5037
Re: Miestä puukotettiin vatsaan Helsingissä 05/2023
Lähetetty: La Kesä 01, 2024 10:13 pm
Kirjoittaja Kräki
Noi pitäis kaikki myrkyttää. Täysin turhaa sakkia
Re: Sama tekijä: 65-v hakattiin kuoliaaksi Kalliossa 2011, mies sai puukosta vatsaan Brahenkentällä 2023
Lähetetty: La Kesä 01, 2024 11:25 pm
Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea
Tällä naikkosella on joskus ollut oikein yritystoimintaakin:
Pasma Leskenmaa, Niina Maija-Liisa
Y-tunnus
3184726-3
Toimiala
Muualla luokittelemattomat henkilökohtaiset palvelut (96090)