Sotilaskoneturma Kolumbiassa 23.3.2026
Lähetetty: Ti Maalis 24, 2026 4:43 am
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011899230.html
https://www.bbc.com/news/articles/c8dlmrjn1l2o
https://apnews.com/article/colombia-mil ... f1c280f9e9
Kolumbialaisen radioaseman mukaan kone syöksyi maahan muutaman kilometrin päässä asutuksesta.
Kolumbian armeijan Hercules C-130 -rahtikone on joutunut onnettomuuteen Kolumbiassa, uutistoimisto Reuters kertoo. Kenraali Fernando Silva täsmentää uutistoimistolle, että koneen kyydissä oli 114 matkustajaa ja 11 miehistön jäsentä.
Aiemmin kerrottiin, että koneen kyydissä olisi ollut onnettomuushetkellä 110 sotilasta.
Kolumbian puolustusministeri Pedro Sanchezin mukaan onnettomuus tapahtui, kun lentokone oli nousemassa ilmaan Puerto Leguizamossa.
– Uhrien määrästä ja onnettomuuden syystä ei ole tarkempaa tietoa.
Ainakin 57 ihmistä on evakuoitu koneesta elossa, lähteet kertovat Reutersille.
Kolumbialainen El Tiempo -lehti on jakanut X:ään videon onnettomuuspaikalta. Videon perusteella koneesta nousee ilmaan mustaa savua.
Uutistoimiston mukaan kolumbialainen radioasema BluRadio kertoo, että kone syöksyi maahan muutaman kilometrin päässä asutuksesta Putumayon maakunnassa sademetsäalueella lähellä Perun rajaa.
Hercules C-130 on Lockheed Martinin valmistama rahtikone, joka on käytössä useassa maassa eri puolilla maailmaa. Lentokonevalmistaja ei ole toistaiseksi kommentoinut asiaa Reutersille.
Helmikuun lopulla Bolivian ilmavoimien Hercules C-130 syöksyi maahan Alton kaupungissa. Onnettomuudessa kuoli yli 20 ihmistä, Reuters kertoo.
https://www.bbc.com/news/articles/c8dlmrjn1l2o
https://apnews.com/article/colombia-mil ... f1c280f9e9