Pyöräilijä jyräsi lapsen pahoin Espoossa – karu reaktio
Tapauksesta on kirjattu rikosilmoitus.
Alakouluikäinen lapsi jäi maanantaina 23. maaliskuuta pyörän alle Espoossa.
10-vuotias poika löi törmäyksen seurauksena päänsä katuun ja sai sairaalahoitoa vaatineita vammoja, kertoo lapsen läheinen.
Lapsen kaveri soitti hätäkeskukseen onnettomuuden jälkeen. Paikalle saapui ambulanssi ja lapsi toimitettiin tilanteen jälkeen jatkohoitoon.
Lapsen isä kertoo Ilta-Sanomille, että riensi tapahtumapaikalle heti, kun sai kuulla tapahtuneesta. Perillä odotti karu näky.
– Keskeytin työpalaverin ja ajoin Isolle Omenalle. Poika oli siellä ambulanssissa verissä päin. Hänellä oli ohimolla syvä haava ja vaateet aivan veressä, isä kertoo.
IS on nähnyt kuvamateriaalia lapsen vammoista.
Lapsen läheisen mukaan pyöräilijä oli aikuinen mies. Törmäyksen jälkeen mies oli läheisen kertoman mukaan käyttäytynyt törkeästi. Väitetysti mies olisi näyttänyt keskisormea tilanteessa olleelle lapsiporukalle.
Länsi-Uudenmaan poliisista vahvistetaan IS:lle, että maanantaina Ison Omenan lähettyvillä on sattunut pyöräilijän ja jalankulkijan yhteentörmäys.
– Tapahtuneesta on kirjattu rikosilmoitus nimikkeellä liikenneturvan vaarantaminen, kertoo rikosylikomisario Petteri Hyytiäinen.
Poliisin mukaan pyöräilijää ei ole saatu kiinni.
– Meillä on selvittelyt käynnissä asian suhteen, Hyytiäinen sanoo.
Lapsen isä kertoo, että törmäyksen jälkeen pyöräilijä poistui, eikä jäänyt tarkistamaan loukkaantuneen kuntoa. Kauppakeskuksen työntekijät ja muut paikalla olleet aikuiset onneksi auttoivat lasta, isä kertoo.
– Siellä oli pari rouvaa, jotka saattoivat pojan sisälle juomaan mehua ja he rauhoittelivat häntä. Myös kauppakeskuksen järjestyksenvalvoja tuli tarkastamaan tilanteen. Hän kertoi, että koko tapaus tallentui keskuksen valvontakameroihin.
Isä kirjoitti tilanteesta Espoon puskaradio -ryhmään Facebookissa. Hän halusi päivityksen välityksellä tavoittaa poikaa auttaneet henkilöt ja kiittää heitä.
– Olemme kotona lapsellekin korostaneet sitä, että onneksi tuossakin tilanteessa oli enemmän niitä hyviä aikuisia.
Tapauksen seurauksena poika joutui jäämään tärkeistä urheiluharrastuksista pois, mikä harmittaa. Lisäksi pojan puhelin meni tilanteessa rikki.
– Kaikesta huolimatta uskon, että hän tuosta toipuu, isä toteaa.
----
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011905611.html