Sivu 1/1

Varas vei Seagullsin vieraspeliasut – seura pyytää yleisövinkkejä

Lähetetty: Ti Huhti 14, 2026 1:40 pm
Kirjoittaja jukkatm
Nyt on kyllä todella rajusta rikoksesta kyse. Joku varasti merikullien (Seagulls, juu tiedän. Seagull on lokki.) heidän hielle ja paskalle haisevat pelivarusteet. :D :D :D

"Koripallon hallitseva miesten Suomen mestari Helsinki Seagulls on joutunut rikoksen uhriksi. Helsinkiläisseura kertoi tiistaina tiedotteessaan, että se menetti vierasotteluissa käyttämänsä keltaiset peliasut varkaan matkaan. Seagullsin kotiottelujen pelipaikan Töölön kisahallin valvontakameroista on käynyt ilmi, että peliasut sisältävä matkalaukku varastettiin hallin tiloista viime perjantaina.

Seura pyytää yleisöltä apua rikoksen selvittämiseen, sillä näköhavainnot varkaudesta tai varastetuista asuista ja muista tarvikkeista ovat tarpeen. Seagulls lupaa laukun löytäjälle palkkion. Seura toivoo, että varas palauttaa laukun Kisahallin aulaan."

https://yle.fi/a/74-20220488

Re: Varas vei Seagullsin vieraspeliasut – seura pyytää yleisövinkkejä

Lähetetty: Su Touko 24, 2026 8:42 am
Kirjoittaja aivoriihi
Peliasut löytyneet ja löytäjä sai löytöpalkkion: "saat pitää ne" :lol:

Lauri kurkisti hiekoituslaatikkoon ja teki valtavan löydön: ”Tuskin mikään suuri rikollisnero ollut kyseessä”

Uuden talousajattelun keskuksen johtaja Lauri Holappa huomasi matkalla lounaalle jotain erikoista. Tarkempi tutkimus paljasti, että kyseessä oli suurin otsikoin uutisoidun varkauden saalis.

Koripalloseura Helsinki Seagullsin varastetut peliasut ovat löytyneet.

Varusteet löytyivät perjantaina hiekoituslaatikosta Kampin ja Töölön rajamailta. Seagullsin kotiareenalle löytöpaikalta on matkaa noin puolitoista kilometriä.

Peliasut löysi Lauri Holappa. Valtiotieteiden tohtori ja Uuden talousajattelun keskuksen toiminnanjohtaja huomasi peliasut sattumalta perjantaina, kun hän oli suuntaamassa toimistolta lounaalle.

– Havaitsin, että toimistoa vastapäisestä hiekkalaatikosta pilkistää selvästi Seagullsin pelipaitoja. Tunnistin ne, sillä oma poikani pelaa koripalloa, ja toki olin lukenut uutisista varkaudesta, Holappa sanoo.

Ensihavainto osoittautui oikeaksi.

– Laatikkoon oli dumpattu koko kasa asuja. Oli pelipaitoja, shortseja ja lämmittelyasuja. Oli se aika ilmeistä, että ne olivat juurikin ne seuralta varastetut vaatteet, sen verran suurikokoisten miesten asuja ne olivat, Holappa naurahtaa.

Löytäjä sai pitää

Holappa otti heti löydön jälkeen yhteyttä Seagullsin toimistolle.

– Vähän aikaa siinä pohdittiin, mitä nyt tehtäisiin. Kausihan on jo ohi, ja ensi kaudeksi joukkue muuttuu muutenkin. Kun seurasta todettiin, ettei heillä ole varusteille enää käyttöä, tiedustelin voisinko saada löytämäni tavarat itselleni. Heillä ei ollut mitään sitä vastaan, Holappa sanoo.

Pelipaitoja löytyi kolme.

– Oma poika kun lajia harrastaa, tykkäsi hän tästä asiasta kovasti. Kyllä ne varmaankin seinälle laitetaan.

Holappakin pohtii ottavansa treenipaidan omaan käyttöön.

”Ei mikään rikollisnero”

Seagulls tiedotti huhtikuussa pitkäkyntisen matkaan lähteneen ”matkalaukun, joka sisälsi vieraspeliasut ja muita joukkueelle arvokkaita varusteita.”

Laukun muusta sisällöstä ei ole kerrottu. Holappa teki siis löydön peliasuista, joten muiden laukussa olleiden varusteiden kohtalo on edelleen mysteeri.

– Tuskin mikään suuri rikollisnero ollut tässä kyseessä. Hän on varmasti vienyt isomman setin, mutta tajunnut, ettei näillä varusteilla ole suurta arvoa, Holappa pohtii.

Mutta ehkä voron päässä on kuitenkin liikkunut jotain.

– Sen huomasin, että Seagullsin suurimpien tähtipelaajien paitoja ei hiekoituslaatikosta löytynyt.
----

https://www.iltalehti.fi/koripallo/a/ed ... fbee1996fd