Turkulaisäidille ehdollista päiväkodin johtajan lyömisestä
Lähetetty: Ti Syys 02, 2008 8:09 pm
http://www.hs.fi/tulosta/1135239130302Turkulaisäidille ehdollista vankeutta päiväkodin johtajan lyömisestä
Julkaistu: 19:59
Pyry Lapintie
helsingin sanomat
TURKU. Päiväkodin johtajaa lyönyt äiti tuomittiin Turun käräjäoikeudessa neljän kuukauden ja 15 päivän ehdolliseen vankeusrangaistukseen virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta ja laittomasta uhkauksesta.
Lisäksi 37-vuotias turkulaisnainen joutuu maksamaan päiväkodin johtajalle korvauksena kivusta ja särystä 425 euroa.
Tytär oli maaliskuussa ollut päiväkodin yöretkellä. Äidin oli määrä hakea hänet aamulla 8.30. Äiti kuitenkin soitteli päiväkotiin jo 6.30 lähtien ja ilmoitti, ettei hän pysty hakemaan lastaan. Äiti vaikutti päihtyneeltä.
Kunnallisen päiväkodin henkilökunta otti yhteyttä sosiaalityöntekijöihin, jotka järjestivät lapselle sijoituksen pienten lasten vastaanottokotiin ja kielsivät luovuttamasta lasta äidille.
Oikeuden torstaisesta päätöksestä kertoi tiistaina Turun Sanomat.
Äiti tuli päiväkotiin kello 11 aikaan hakemaan tytärtään, jolloin hänelle ilmoitettiin tilanne.
Äiti myönsi äkkipikaistuksissa lyöneensä päiväkodin johtajaa kämmensyrjällä kasvoihin, mutta puolustautui sillä, ettei tiennyt tämän olevan virkamies.
Äiti kertoi "mieltäneensä virkamiehiksi vain poliisit ja sosiaaliviranomaiset".
Lasta hoitanutta naista äiti oli uhannut, että "tulet katumaan tätä, mä vittu tapan sut".
Äiti puolustautui myöhemmin sillä, että hän oli ollut hoitajan kanssa päivittäin tekemisissä ja heillä oli hyvät välit.
Äiti ei kertomansa mukaan ollut voinut mieltää, että tämä ottaisi hänen kiukunpuuskassa huutamansa tosissaan.
Käräjäoikeuden päätöksen mukaan lapsen kiireellisestä sijoituksesta ovat päättäneet Turun kaupungin sosiaalityöntekijät lastensuojelutoimena. Päiväkodin johtaja on avustanut sosiaaliviranomaisia, jolloin hän on käyttänyt julkista valtaa kieltäytyessään luovuttamasta lasta äidille.
Päiväkodin johtajalle aiheutui tapauksesta traumaperäinen stressireaktio, jonka johdosta hän tuli työkyvyttömäksi ja joutui pitkälle sairauslomalle.
Päiväkodin johtaja vaati vahingonkorvauksina 1 500 euroa. Oikeuden mielestä jäi kuitenkin näyttämättä, että oireet olisivat olleet seurausta yksistään lyönnistä, sillä päiväkodinjohtajalla oli myös muu perussairaus.
Tappamisuhkauksen lausuessaan äiti on käyttäytynyt aggressiivisesti ja lyönyt johtajaa, joten äidin on täytynyt oikeuden mielestä pitää todennäköisenä, että hoitaja ottaa uhkauksen tosissaan.