Sivu 1/1

Turkulaisäidille ehdollista päiväkodin johtajan lyömisestä

Lähetetty: Ti Syys 02, 2008 8:09 pm
Kirjoittaja Solmu
Turkulaisäidille ehdollista vankeutta päiväkodin johtajan lyömisestä

Julkaistu: 19:59

Pyry Lapintie

helsingin sanomat

TURKU. Päiväkodin johtajaa lyönyt äiti tuomittiin Turun käräjäoikeudessa neljän kuukauden ja 15 päivän ehdolliseen vankeusrangaistukseen virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta ja laittomasta uhkauksesta.

Lisäksi 37-vuotias turkulaisnainen joutuu maksamaan päiväkodin johtajalle korvauksena kivusta ja särystä 425 euroa.

Tytär oli maaliskuussa ollut päiväkodin yöretkellä. Äidin oli määrä hakea hänet aamulla 8.30. Äiti kuitenkin soitteli päiväkotiin jo 6.30 lähtien ja ilmoitti, ettei hän pysty hakemaan lastaan. Äiti vaikutti päihtyneeltä.

Kunnallisen päiväkodin henkilökunta otti yhteyttä sosiaalityöntekijöihin, jotka järjestivät lapselle sijoituksen pienten lasten vastaanottokotiin ja kielsivät luovuttamasta lasta äidille.

Oikeuden torstaisesta päätöksestä kertoi tiistaina Turun Sanomat.

Äiti tuli päiväkotiin kello 11 aikaan hakemaan tytärtään, jolloin hänelle ilmoitettiin tilanne.

Äiti myönsi äkkipikaistuksissa lyöneensä päiväkodin johtajaa kämmensyrjällä kasvoihin, mutta puolustautui sillä, ettei tiennyt tämän olevan virkamies.

Äiti kertoi "mieltäneensä virkamiehiksi vain poliisit ja sosiaaliviranomaiset".

Lasta hoitanutta naista äiti oli uhannut, että "tulet katumaan tätä, mä vittu tapan sut".

Äiti puolustautui myöhemmin sillä, että hän oli ollut hoitajan kanssa päivittäin tekemisissä ja heillä oli hyvät välit.

Äiti ei kertomansa mukaan ollut voinut mieltää, että tämä ottaisi hänen kiukunpuuskassa huutamansa tosissaan.

Käräjäoikeuden päätöksen mukaan lapsen kiireellisestä sijoituksesta ovat päättäneet Turun kaupungin sosiaalityöntekijät lastensuojelutoimena. Päiväkodin johtaja on avustanut sosiaaliviranomaisia, jolloin hän on käyttänyt julkista valtaa kieltäytyessään luovuttamasta lasta äidille.

Päiväkodin johtajalle aiheutui tapauksesta traumaperäinen stressireaktio, jonka johdosta hän tuli työkyvyttömäksi ja joutui pitkälle sairauslomalle.

Päiväkodin johtaja vaati vahingonkorvauksina 1 500 euroa. Oikeuden mielestä jäi kuitenkin näyttämättä, että oireet olisivat olleet seurausta yksistään lyönnistä, sillä päiväkodinjohtajalla oli myös muu perussairaus.

Tappamisuhkauksen lausuessaan äiti on käyttäytynyt aggressiivisesti ja lyönyt johtajaa, joten äidin on täytynyt oikeuden mielestä pitää todennäköisenä, että hoitaja ottaa uhkauksen tosissaan.
http://www.hs.fi/tulosta/1135239130302

Re: Turkulaisäidille ehdollista päiväkodin johtajan lyömises

Lähetetty: Ti Syys 02, 2008 8:29 pm
Kirjoittaja esmes-
Lasta hoitanutta naista äiti oli uhannut, että "tulet katumaan tätä, mä vittu tapan sut".

Äiti puolustautui myöhemmin sillä, että hän oli ollut hoitajan kanssa päivittäin tekemisissä ja heillä oli hyvät välit.

Äiti ei kertomansa mukaan ollut voinut mieltää, että tämä ottaisi hänen kiukunpuuskassa huutamansa tosissaan.
kuinkahan hyviä tuttuja nää on olleet?

miksei äiti pyytänyt lapsen isää noutamaan lasta jos kerran itse oli humalassa, tai mummoa tms.? varmaan hävettää tollanen riehuminen ihan pirusti jälkeenpäin vaikkei toi tuomio niin kovin kova ollutkaan.

Lähetetty: Ti Syys 02, 2008 11:12 pm
Kirjoittaja loneliness
Kuinka pitkäksi aikaa lapsi otettiin huostaan, ei ilmennyt, tai ei osunut silmään? Mutsi oli päättänyt irrotella, kun oli saanut yövapaata. Melko paljon järkyttyi myös johtaja, jos oli tuttuja lapsen äidin kanssa ja pitkälle saikulle. Olisiko johtajalla sitten jotain taipumusta paniikkiin, stressiin tai masennukseen, kun ei tarkennettu, luultavasti niin. Perussairaus -> masennus...?