Sivu 1/2

Asiakas löi katsastusmiestä ja pyrki toimistoon

Lähetetty: Pe Touko 01, 2026 11:38 am
Kirjoittaja McCall
Auto, tuo pyhä peltilehmä nosti tunteet pintaan. Olikohan saksasta tuotu BMW?
Iltalehti 1.5.2026 / https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/ ... b246af875f

Raju riita katsastuskonttorilla – Yrittäjä löi inssiä päähän

Asiakas löi katsastusmiestä ja pyrki toimistoon.

Auto ei mennyt läpi. Asiakas löi katsastajaa nyrkillä päähän ja uhkasi harjalla. Iltalehden tietojen mukaan mies työskentelee autokorjaamoyrittäjänä. Rekisteröintikatsastuksessa oli kyse hänen omasta autostaan.

Kun katsastusmies ilmoitti hylkäävästä päätöksestä ja siitä, ettei auton omistaja saisi takaisin ajoneuvon lähtömaan rekisteröintitodistusta, mies yritti saada todistuksen takaisin väkisin.

Rikokset tapahtuivat heinäkuussa 2022 Helsingissä ja nyt niistä on annettu hovioikeuden tuomio. Mies tuomittiin pahoinpitelyn lisäksi myös virkavallan väkivaltaisesta vastustamisesta. Ajoneuvokatsastaja on virkamies, joka käyttää julkista valtaa tehdessään katsastuspäätöksiä.

Kaikki videolla

Katsastusmiehen mukaan tuomittu pyrki väkisin toimistoon, jossa rekisteröintiasiakirjat olivat. Koko tilanne tallentui valvontakameraan.

Tuomittu väitti, että hän oli ainoastaan töninyt katsastusmiestä. Videon perusteella kyse oli jostain paljon vakavammasta.

Videolla näkyy, kuinka tuomittu keskustelee katsastajan kanssa kiihtyneesti, kunnes hän työntää katsastusmiestä voimakkaasti ja alkaa vääntää tätä kädestä.

Kun tuomittu lopetti vääntämisen, hän löi katsastusmiestä nyrkillä päähän. Tässä vaiheessa katsastusmies riuhtaisi itsensä irti otteesta ja pakeni paikalta samalla kun kiihtynyt asiakas alkoi huitoa harjalla.

Käräjäoikeuden mukaan tallenteelta näkyvä teko oli selkeästi pahoinpitely.

Paperit jäivät

Rekisteröintikatsastus tehdään ennen kuin esimerkiksi käytettynä maahantuotu auto voidaan rekisteröidä Suomeen.

Pahoinpidellyn katsastajan mukaan ajoneuvon lähtömaan rekisteröintitodistuksen kuuluu jäädä katsastusasemalle, jossa katsastuksen yhteydessä kaikki rekisteröintiasiakirjat tallennetaan sähköiseen muotoon.

Asiakkailla ei ole pääsyä katsastusaseman toimistotiloihin. Käräjäoikeuden mukaan katsastajalla oli oikeus kieltää tulistunutta asiakasta menemästä sinne.

Pahoinpitely oli selvä seuraus katsastajan hylkäävästä päätöksestä. Teko täytti virkamiehen väkivaltaisen vastustamisen tunnusmerkit.

59-vuotias mies tuomittiin Helsingin käräjäoikeudessa rikoksista seitsemän kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Lisäksi hänet velvoitettiin maksamaan pahoinpitelemälleen katsastajalle 200 euroa kivusta ja särystä sekä 80 euroa ansionmenetyksestä korkoineen.

Helsingin hovioikeus ei myöntänyt tuomitulle jatkokäsittelylupaa. Käräjäoikeuden ratkaisu jää voimaan.

Re: Asiakas löi katsastusmiestä ja pyrki toimistoon

Lähetetty: Pe Touko 01, 2026 12:33 pm
Kirjoittaja jukkatm
"Kun katsastusmies ilmoitti hylkäävästä päätöksestä ja siitä, ettei auton omistaja saisi takaisin ajoneuvon lähtömaan rekisteröintitodistusta, mies yritti saada todistuksen takaisin väkisin."

Normaali suomalainen ymmärtäisi katsastusmien puheet ja osaisi selvittää asiat, mutta taitaa tämä tekijä olla joku maahantunkeutuja, joka ei ymmärrä suomen toimintatapoja ja lainsäädäntöä.

Re: Asiakas löi katsastusmiestä ja pyrki toimistoon

Lähetetty: Pe Touko 01, 2026 1:07 pm
Kirjoittaja Tupla
jukkatm kirjoitti: Pe Touko 01, 2026 12:33 pm "Kun katsastusmies ilmoitti hylkäävästä päätöksestä ja siitä, ettei auton omistaja saisi takaisin ajoneuvon lähtömaan rekisteröintitodistusta, mies yritti saada todistuksen takaisin väkisin."

Normaali suomalainen ymmärtäisi katsastusmien puheet ja osaisi selvittää asiat, mutta taitaa tämä tekijä olla joku maahantunkeutuja, joka ei ymmärrä suomen toimintatapoja ja lainsäädäntöä.
Normaali suomalainen?
Vai normaali kuuskymppinen autokaupassa petetty mies. Joka työkseen toi 2022 autoja Saksasta.

Tämä palsta on pullollaan normisuomalaisten edesottamuksia, joka lähtöön löytyy autonomistajia ja korjaamoalan yrittäjistä.

En yllättyisi ulkomaalaisuudesta. Joku siellä luuli saavansa läpi jossakin toisessa konttorissa todistuksen kanssa.

Kuitenkin kyllä se kotimainen kuuskymppinen perusautonomistaja-yrittäjä ihan idiootiksi muuttuu kun oman ammattitaidottomuutensa vuoksi menettää itselleen ostamansa auton.

Re: Asiakas löi katsastusmiestä ja pyrki toimistoon

Lähetetty: Pe Touko 01, 2026 1:12 pm
Kirjoittaja UDD
65 päiväsakkoa olis varmaan kirpaiisut yrittäjää enemmän kuin 6kk ehdollista ja muutama onneton euro sakkoa.

Re: Asiakas löi katsastusmiestä ja pyrki toimistoon

Lähetetty: Pe Touko 01, 2026 1:34 pm
Kirjoittaja Oulun_Kungas
Korvausten perusteella vois olla kantasuomalainen nynnykkänunnukka, kun ulkomaalaiset on yleensä lihaksikkaita adoniksia suomalaisiin pallomahoihin verrattuna, minkä vuoksi suomalaiset pallomahat niittä pelkää, kun ne osaa tapella ja on fyysisesti kunnossa.

Re: Asiakas löi katsastusmiestä ja pyrki toimistoon

Lähetetty: Pe Touko 01, 2026 1:46 pm
Kirjoittaja Eriksson
jukkatm kirjoitti: Pe Touko 01, 2026 12:33 pm Normaali suomalainen ymmärtäisi katsastusmien puheet ja osaisi selvittää asiat, mutta taitaa tämä tekijä olla joku maahantunkeutuja, joka ei ymmärrä suomen toimintatapoja ja lainsäädäntöä.
Kyllä mä luulen että tässä on kyse ihan "normaalista" suomalaisesta. Katsastustapahtumahan menee vielä ihan nykypäivänäkin monella tunteisiin, vaikkei konttorille että tarvitsekaan mennä hattu kourassa ja kumarrellen niinkuin vielä 80-luvun puolivälissä kun minä ekan kerran kävin autoani näyttämässä.

Mutta kun jokainenhan tuntee sen autonsa läpikotaisin ja tietää että juuri se on täysin kunnossa ja virheetön ja leima tulee automaattisesti ja sataprosenttisen varmasti ja sitten kun ei tulekaan niin se ei ole leikin asia varsinkaan hieman varttuneemmille miehille. Siinä kumi palaa konttorin pihassa kun hylskyn saanut Matti kaasuttaa pois.

Re: Asiakas löi katsastusmiestä ja pyrki toimistoon

Lähetetty: Pe Touko 01, 2026 2:24 pm
Kirjoittaja napalanko
Kyllä olen haistavinani jonkunlaista slobon käryä tässäkin, ehkä tuolta Balkanin suunnilta, tunnetusti kierrosherkkiä miehiä :lol:

Re: Asiakas löi katsastusmiestä ja pyrki toimistoon

Lähetetty: Pe Touko 01, 2026 9:01 pm
Kirjoittaja H.B.Erry-69
Tätä lukiessa tuli mieleen, että aika vähän ainakaan julkisuuteen tuli vanhoina hyvinä aikoina vastaavia. Silloin tosin välillä olisi ehkä ollut hyväkin vähän hakkaamalla pudotella maanpinnalle Staliniksi itsensä työpäiväksi pukeneita autoilunvihaajia :D

Re: Asiakas löi katsastusmiestä ja pyrki toimistoon

Lähetetty: Pe Touko 01, 2026 10:00 pm
Kirjoittaja meanbastard
Tietenkin tuo on joku ähly!
Minulla on tuttu katsastusyrittäjä, joka on hyvin suoraan kertonut, että nuo värivammaiset ei tajua ollenkaan annettuja päätöksiä.

Re: Asiakas löi katsastusmiestä ja pyrki toimistoon

Lähetetty: La Touko 02, 2026 9:11 am
Kirjoittaja Eriksson
H.B.Erry-69 kirjoitti: Pe Touko 01, 2026 9:01 pm Tätä lukiessa tuli mieleen, että aika vähän ainakaan julkisuuteen tuli vanhoina hyvinä aikoina vastaavia. Silloin tosin välillä olisi ehkä ollut hyväkin vähän hakkaamalla pudotella maanpinnalle Staliniksi itsensä työpäiväksi pukeneita autoilunvihaajia :D
Jumankauta juu. Katsastus muuttui kuin salamaniskusta silloin -93 tai -94 kun se vapautui. Sitä ennenhän se oli tarkkaan määrätty että missä sai katsastaa ja missä ei ja Raumalla Äyhönjärven konttorilla (edelleen toimiva ja silloin ainoa Raumalla) oli varsinkin se tiskin takana istua kököttänyt paksu ämmänkuva niin paljon itseään ja omaa erinomaisuuttaan täynnä että eivät asiakkaat meinanneet osata edes istua tuolilla ja odotella vuoroaan ettei se ämmä olisi käskenyt ulos aikaa tappamaan. En sen nimeä muista mutta vittumainen ämmä se oli.

Ja katsastusinsinööri Kukko ei sen mukavampi tapaus ollut. Todella hankala tapaus ja jos ne jutut pohjan läpi meisselin lyövistä katsastajista olivat totta niin kyseinen Kukko oli juuri sellainen. Minultakin se rupesi kerran tivaamaan pakoputken kiinnitystä, joka oli omatekemäni viritys että "miksi se on tuollainen?" ja kun selitin että "se irtosi äsken kun kotoa läksin ja oli pakko tehdä tuollainen viritys etten myöhästy" niin tämä tuijotti kuin halpaa makkaraa ja tokaisi että "kyllä kai niitä selityksiä aina löytyy". Ikäänkuin kyse olisi ollut jostain kuolemanvakavasta asiasta. No ei se siitä virityksestä hylkyä antanut, ihme kyllä.

Simo Koskinen oli sitten taas toista maata. Hemmetin mukava ja leppoisa mies ja luulen että ei hän sen huohompi katsastaja ollut ollenkaan kuin tämä kyseinen asemanjohtaja Kukkokaan.

Jos nyt joku tuollaisia henkilöitä ja nimiä muistaa, en tiedä mutta tulipa avauduttua aiheesta.

Re: Asiakas löi katsastusmiestä ja pyrki toimistoon

Lähetetty: Ti Touko 19, 2026 7:11 pm
Kirjoittaja URSA
Videolla riehuu tyypillinen pitsanpaistaja. Olisko kurdi.
Autonsa hylkypäätöksestä raivostunut asiakas kävi katsastusmiehen kimppuun Helsingissä

Asiakas raivostui tuontiauton hylkypäätöksestä ja kävi katasastusmiehen kimppuun. Katso video.

Julkaistu 19.05.2026 16:23

Tuontiauton katsastuksesta hylkypäätöksen saanut mies pahoinpiteli katsastusmiehen Helsingissä.

Mies väitti, että katsastusmies oli itse aloittanut pahoinpitelyn puristamalla häntä käsistä. Lisäksi mies kertoi, että hylkypäätöksen annettuaan katsastusmies oli kertonut takavarikoivansa hänen autonsa ja estänyt häntä saamasta ajoneuvon papereita itselleen.

Mies kiisti lyöneensä uhriaan.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/aut ... sa/9337654

Asiakas kävi katsastusmiehen kimppuun

Lähetetty: La Touko 23, 2026 10:14 am
Kirjoittaja Calabash
Näyttää asiakas päässeen Migrin katsastuksesta läpi.

https://www.mtv.fi/lyhyet/db01a49fbbff6 ... n-kimppuun

Re: Asiakas kävi katsastusmiehen kimppuun

Lähetetty: La Touko 23, 2026 10:40 am
Kirjoittaja Salmari
Miten se nyt Wolttitilauksia kuljettaa tai taksiraiskaa naisia?

Re: Asiakas kävi katsastusmiehen kimppuun

Lähetetty: La Touko 23, 2026 11:31 am
Kirjoittaja Tiinas
On se kumma kun pitää sääntöjä noudattaa ja ajaa laillisella autolla. Kamelin kanssa ei ollut näitä ongelmia.

Re: Asiakas kävi katsastusmiehen kimppuun

Lähetetty: La Touko 23, 2026 12:11 pm
Kirjoittaja Slaikka
Minimuslimi näyttää miten hänen kotopuolessa asiat hoidetaan. Positiivista ettei ketään raiskattu.