https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b ... 636aaeab12
Ullatus että Kela ei kommentoi päätöstään. Kenellekään ei varmasti jää epäselväksi mitä väestöryhmää tässä suojellaan.Politiikka
PS:n kansanedustaja suivaantui IL:n Kela-paljastuksesta – ”Täyttä hulluutta”
Kelan hallitus ei halunnut satsata kaikin voimin järjestäytyneen rikollisuuden torjuntaan sosiaalitukien väärinkäytössä.
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ei ymmärrä Kelan hallituksen tuoretta päätöstä jättäytyä sivuun aktiivisesta roolista sosiaaliturvan väärinkäytön torjunnassa.
Iltalehti paljasti torstaina, että Kelan hallitus on täpärällä äänestystuloksella 5–4 päättänyt ottaa passiivisemman roolin kuin mitä oli tarjolla toiseksi vaihtoehdoksi. Hallitus pohti, pitäisikö Kelan ryhtyä toimivaltaiseksi viranomaiseksi mukaan torjumaan järjestäytyneen rikollisuuden toimintaa sosiaalitukien liepeillä. Hallitus tyytyi vaihtoehtoon, jossa Kela ei esimerkiksi voisi luovuttaa tietoja selvityksiä varten oma-aloitteisesti.
Ruotsi oli varoittanut Suomea siitä, että systemaattinen sosiaaliturvan väärinkäyttö voi muuttua täälläkin ongelmalliseksi. Ruotsissa väärinkäyttö on jo kytköksissä järjestäytyneeseen rikollisuuteen.
– Tämä on täyttä hulluutta, Ari Koponen lausuu tiedotteessa.
Lue myösRuotsin ilmiö tuli Suomeen – Nyt Kelan hallitus torppasi uuden valtuuden
Koposen käsityksen mukaan Kelan hallituksen enemmistö jättää rikollisuudelle takaoven auki. Kansanedustaja kertoo hämmästelevänsä ratkaisua.
– On vaikea ymmärtää, miksi Kela haluaa jäädä sivustakatsojaksi tilanteessa, jossa Ruotsi varoittaa Suomea sosiaaliturvan väärinkäytösten ja järjestäytyneen rikollisuuden kasvavasta yhteydestä
...
Kelan hallituksen puheenjohtaja Jaana Laitinen-Pesola ei toistaiseksi halunnut kommentoida ratkaisua Iltalehdelle
Otsikkoa muokattu ja ketjuja yhdistetty.