Sivu 1/1

Mies teki yllätysvisiitin presidentin kesäasunnolle, 2/26 – Tuomio

Lähetetty: Su Kesä 07, 2026 5:42 pm
Kirjoittaja Eräs1
38-vuotias turkulaismies lähti viime helmikuussa kävelemään jäille. Mies päätyi nousemaan vieraan kiinteistön laiturille ja joutui heti vaikeuksiin.

Kyseinen kiinteistö oli nimittäin Kultaranta, tasavallan presidentin kesävirka-asunto Naantalissa.

Alueella oleskelu ja liikkuminen ilman tasavallan presidentin kanslian (TPK) lupaa on ankarasti kielletty.

Pääsy alueelle on mantereen puolella estetty aidalla, meren puolella varoituskyltein.

Luodoilla Kultarannan edustalla on rangaistusmääräyksen mukaan jopa 11 erillistä kylttiä, joissa ilmoitetaan liikkumis- ja oleskelurajoituksista.

Presidentti Alexander Stubb ei ollut Naantalissa tapahtumien aikaan.

Kansalaisia kielletään astumasta maihin peräti kolmella eri kielellä: suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Kieltokyltti oli myös laiturilla, jolle mies meren jäältä nousi.

Nimensä perusteella mies vaikuttaa olevan syntyperäinen suomalainen, joten kielimuurista ei pitäisi olla kyse.

TPK vaati rangaistusta siitä, että mies näin julkeasti sivuutti kieltokyltin tahdon. Rangaistusmääräyksestä ei ilmene, miksi mies toimi kuten toimi.

Myös viranomaiset katsoivat, että mies on tunkeutunut luvatta aidatulle piha-alueelle ja näin ollen syyllistynyt julkisrauhan rikkomiseen.

Oikeudenmukaiseksi seuraamukseksi arvioitiin 14 päiväsakkoa. Se tekee miehen tuloilla yhteensä 168 euroa. Hänen on maksettava myös rikosuhrimaksu, joka on vuoden alusta alkaen ollut 60 euroa.

Kultarantaan rantautuminen maksoi miehelle siis 228 euroa.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/70fd ... f18ff71932

Re: Mies teki yllätysvisiitin presidentin kesäasunnolle, 2/26 – Tuomio

Lähetetty: Su Kesä 07, 2026 8:10 pm
Kirjoittaja kusiainen
Siellä on taas oikeuslaitosta työllistetty tärkeällä asialla.