Sivu 1/1

Malmi 8.6.2026 / Poliisi tutkii puistossa tapahtunutta puukotusta

Lähetetty: Ti Kesä 09, 2026 6:10 pm
Kirjoittaja McCall
Helsingin Sanomat 9.6.2026 / https://www.hs.fi/helsinki/art-2000012067162.html

Poliisi tutkii puistossa Malmilla tapahtunutta puukotusta

Täysi-ikäinen mies sai vakavia vammoja Malmilla maanantai-iltana tapahtuneessa puukotuksessa. Asiasta kertoi aiemmin Helsingin Uutiset.

Tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Tuomas Lindholm kertoo HS:lle, että tilanne sattui Örskinpuiston ympäristössä hieman ennen iltakahdeksaa. Poliisi selvittää edelleen puukotukseen johtaneiden tapahtumien kulkua.

”Näyttää siltä, että ainakin yhtä henkilöä on lyöty teräaseella”, Lindholm sanoo.

Poliisi arvelee, että kyse saattaa olla välienselvittelystä. Paikalla oli kymmenkunta ihmistä. Lindholm ei osaa sanoa, olivatko kaikki paikalla olleet täysi-ikäisiä.

Puukotuksen uhri sai sairaalahoitoa vaativat vakavat vammat, mutta Lindholmin mukaan hän ei ole tällä hetkellä hengenvaarassa.

Tapahtunutta tutkitaan tapon yrityksenä. Poliisi ei tässä vaiheessa ota kantaa epäiltyyn tai epäiltyihin eikä siihen, onko epäiltyä tai epäiltyjä tavoitettu.

Lindholmilla ei ole tietoa, että sivullisia olisi ollut vaarassa tilanteessa.