Salakuljettajat heittivät 120 mereen - 25 hukkui
Lähetetty: Ke Syys 10, 2008 10:47 pm
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200809 ... 6_ul.shtml
Mikähän kohtaus niille kuljettajille oli tullut, etteivät perille vieneet? Ei ollut tarkoituskaan viedä? Pienempi käryn vaara kun ei aja paatilla rantaan?Ainakin 25 somalialaista hukkui, kun ihmissalakuljettajat pakottivat heidät pois veneestä keskellä merta.
Tapaus sattui Jemenin rannikolla alkuviikosta. YK:n pakolaisjärjestö UNHCR kertoi siitä keskiviikkona.
Hengissä selvinneet kertoivat UNHCR:lle, että salakuljettajat pakottivat aseella uhaten ihmiset hyppäämään mereen. Kieltäytyneitä pahoinpideltiin, ja heidät heitettiin veteen. Salakuljettajat myös surmasivat useita jo veneessä.
Salakuljettajien laivassa oli noin 120 somalialaista, jotka pyrkivät Jemeniin. Heistä yli 70 selvisi rantaan. Keskiviikkona yli 20 ihmistä oli yhä kateissa.
UNHCR:n mukaan Jemeniin on saapunut tänä vuonna laittomasti lähes 26 000 somalialaista. Ainakin 200 on kuollut matkalla, ja toiset 200 on kateissa.