Sivu 1/1

Egzon Ajvazi ja Sebastian Johansson tuomittiin

Lähetetty: Pe Syys 25, 2026 4:33 pm
Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea
Suomen mestari pahoinpiteli: Uhri vietiin autolla metsään ja hakattiin julmasti
Vapaaottelun Suomen mestari sai vanhan rikoskumppaninsa kanssa tuomiot.

Kamppailu-urheilukehistäkin tunnetut turkulaiset Egzon Ajvazi ja Sebastian Johansson on tuomittu vankeusrangaistuksiin. Tuomiopäivä oli perjantaina.
Varsinais-Suomen käräjäoikeus katsoi Ajvazin syyllistyneen pahoinpitelyyn ja vapaudenriistoon. Hänelle tuomittiin viiden kuukauden vankeusrangaistus.
Rikoskumppani Johansson tuomittiin niin ikään pahoinpitelystä ja vapaudenriistosta. Hänen viiden kuukauden vankeusrangaistuksensa on ehdollinen. Johanssonin koeaika päättyy 24.9.2028.

Kaksikko sai myös syksyllä 2021 pahoinpitelytuomiot vastaavanlaisesta tapauksesta. Tuoreen rikoksen tapahtumat ajoittuvat kesäkuiseen yöhön vuonna 2024.

Pahoinpitelyn uhri nousi kaksikon kyytiin Turun Varissuolla myöhään illalla. Autossa olivat olleet ainakin Ajvazi sekä Johansson. Uhrin ystävä kertoi pyytäneensä tätä harkitsemaan auton kyytiin nousua, mutta ei ollut saanut estettyä sitä.
Käräjäoikeuden arvion mukaan auto oli matkannut Varissuolta syrjäiseen metsään. Siellä alkoi pahoinpitely, joka kesti arvion mukaan pitkään. Uhri oli saanut nyrkin iskuista vammoja päähänsä ja vartaloonsa.
Poliisin esitutkinnassa asianomistaja kertoi myös tulleensa kuristetuksi auton turvavyöllä, mutta ei maininnut asiaa enää käräjäoikeudessa, joten kuristamista ei voitu todeta varmuudella tapahtuneen.
Uhri kertoi palanneensa kotiin vasta aamulla ja soittaneensa samana päivänä hätäkeskukseen.
Tuomio ei ole vielä lainvoimainen.

Ajvazi on tuomittu aiemmin lukuisiin ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.
Johanssonilla on takana kaksi ehdollista vankeusrangaistusta.

https://www.iltalehti.fi/kamppailulajit ... a763fa531a

Re: Egzon Ajvazi ja Sebastian Johansson tuomittiin

Lähetetty: Pe Syys 25, 2026 5:06 pm
Kirjoittaja Villeri
Egzon Ajvazin veli Agon Ajvazi, jonka piti niin ikään otella F2F-tapahtumassa, on ollut vangittuna yli kuukauden ajan.

Poliisi on epäillyt Agon Ajvazia muun muassa kahdesta perusmuotoisesta raiskauksesta sekä yhdestä törkeästä raiskauksesta. Jälkimmäisen tekoaika on 19. elokuuta kuluvaa vuotta.

Alle viikkoa myöhemmin Ajvazi sai Varsinais-Suomen käräjäoikeudelta tuomion lapsensa pahoinpitelystä.
Jumalauta mitä retardeja tähän maahan tuodaan.

Re: Egzon Ajvazi ja Sebastian Johansson tuomittiin

Lähetetty: Pe Syys 25, 2026 5:42 pm
Kirjoittaja SuolahdenSulttaani
Pitää toivoa että joku käy tappamassa nämä albaaniroskat

Re: Egzon Ajvazi ja Sebastian Johansson tuomittiin

Lähetetty: Pe Syys 25, 2026 9:21 pm
Kirjoittaja Öyhö
SuolahdenSulttaani kirjoitti: Pe Syys 25, 2026 5:42 pm Pitää toivoa että joku käy tappamassa nämä albaaniroskat
Ne voi myös doupata itsensä hengiltä.

Albaaneissa on ilmeisen paljon väkivaltaista geneettistä erityisominaisuutta, mut noi vapaaottelutouhut riippumatta etnisyydestä on raivohullujen touhua.