Sivu 1/1
Maksalaatikko rusinalla, salmiakilla vai ilman?
Lähetetty: La Loka 17, 2026 5:21 am
Kirjoittaja m1ckey
Heti kärkeen pitää ilmoittaa, ETTÄ olen ollut vege vuodesta 1999 (nautin maitotalous - tuotteita).
Maksalaatikko rusinoilla ja/tai ilman olivat suurta herkkuani, puolukkasurvos vielä kylkeen...
Salmiakkia lyönyttä ei ole...
Siksi pyydän SINUA kertomaan, sopiiko ripaus salmiakkia maksalaatikkoon?
Ajatuksena kuulostaa ihan upealta!
Ajatuksia maksalaatikosta?
https://www.youtube.com/watch?v=WD-75_Wgpyc
Re: Maksalaatikko rusinalla, salmiakilla vai ilman?
Lähetetty: La Loka 17, 2026 5:41 am
Kirjoittaja Dimebag
Maksalaatikko salmiakilla ja ilman rusinoita on rikos ihmisyyttä vastaan. Täten aihe sopii ajankohtaisiin rikoksiin.
Re: Maksalaatikko rusinalla, salmiakilla vai ilman?
Lähetetty: La Loka 17, 2026 5:45 am
Kirjoittaja m1ckey
DAMN!
Piti mennä Vapaaseen Keskusteluun...
MODEt varmaankin siirtävät?
SORI SIITÄ... Totesi Stupidokin...
Re: Maksalaatikko rusinalla, salmiakilla vai ilman?
Lähetetty: La Loka 17, 2026 5:57 am
Kirjoittaja aivoriihi
Olen aiemmin tuolla Hyviä Reseptejä Kotikokkailuun -ketjussa intoillut tästä maksalaatikosta, siirretään ne viestit nyt tännekin, kun maksalaatikolla kerran on oma ketjunsa!
aivoriihi kirjoitti: Ti Syys 29, 2026 8:28 am
Tämä nyt ei valitettavasti ole mikään resepti, ainoastaan vinkki uutuustuotteesta:
Salmiakkimaksalaatikko! Saattaa toimia, tai sitten ei?
Maksalaatikko on yksi suosikkiruoistani jo ihan kouluajoilta lähtien. Se ei saa olla mitään kuivaa ruskehtavaa riisivuokaa ilman rusinoita, vaan mehevää, rusinoilla höystettyä herkkua, jossa suolaisen ja makean maut ovat täydellisessä balanssissa. Ja puolukkahilloa kylkeen.
Tämä kyllä menee kokeiluun heti kun löydän tätä kaupasta.
(P.S. En ole töissä Saarioisilla)
Maksalaatikkoon uusi maku: salmiakki
Saarioisilla ollaan kokeilusta innoissaan.
Saarioisten maksalaatikon 70-vuotispäivä lähenee, minkä vuoksi yhtiö tuo myyntiin erikoisen version: salmiakkimaksalaatikon.
Suomalaisten mielipiteitä jakavan maksalaatikon reseptiin ei ole yhtiön mukaan koskettu vuosikymmeniin.
Ensimmäiset Saarioisten maksalaatikot myytiin vuonna 1957 suoraan kuljetusautosta tamperelaisille.
– Olemme vuosien aikana kysyneet suomalaisilta useampaan kertaan, kuuluvatko ne rusinat maksalaatikkoon vai ei. Olemme järjestäneet asiasta jopa vaalit. Tällä kertaa väittely viedään aivan uuteen suuntaan, toteaa Saarioisten markkinointijohtaja Noora Kaijanen.
Salmiakkimaksalaatikon testieriä on paistettu useita. Salmiakin kirpeys ei saanut peittää maksalaatikon perinteistä makua.
Kaijasen mukaan salmiakkimaksalaatikossa on myös perinteiset rusinat mukana.
Salmiakkimaksalaatikko on myynnissä lyhyen aikaa.
----
Lähde:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012304584.html
-----
Salmiakkimaksalaatikko kauppoihin – Nyt puhuu valmistaja: ”Eihän noin voi tehdä”
Uutuustuotteessa yhdistyvät maksalaatikko ja salmiakki. Saarioinen uskoo, että suomalaiset ovat valmiita kokeilemaan poikkeuksellista makuyhdistelmää.
Saarioinen tuo kauppoihin tuotteen, jossa yhdistyy kaksi yllättävää makua. Kyseessä on salmiakkimaksalaatikko.
Saarioisen mukaan idea salmiakin ja maksalaatikon yhdistämisestä ei kuitenkaan syntynyt hetkessä.
– Tämä on ollut meillä muutaman vuoden jo olemassa, ja vuosi sitten syksyllä teimme ensimmäiset kokeilut reseptistä. Ja ihastuimme siihen itse niin paljon ja saimme kuluttajatestissä hyvää palautetta, että päätimme tuoda sen nyt markkinoille rajatuksi ajaksi, Saarioisen kaupallinen johtaja Sari Rosin kertoo Iltalehdelle.
Rosinin mukaan resepti oli valmiina jo vuosia sitten. Nyt yhtiö päätti vihdoin tuoda sen kuluttajien testattavaksi.
– Olemme saaneet jo joitakin kommentteja, että ’eihän noin voi tehdä’. Me Saarioisilla taas mietittiin, että miksipä ei.
Erityinen syy uutuudelle on myös maksalaatikkopäivän kymmenvuotisjuhla. Saarioinen juhlistaa päivää 10. lokakuuta, ja kymmenvuotisjuhlan kunniaksi maksalaatikko sai yhtiön mukaan oman spesiaalin versionsa.
Uutuus tulee kauppoihin tiistaina 29. syyskuuta ja on myynnissä rajoitetun ajan.
----
Koko artikkeli:
https://www.iltalehti.fi/ruoka-artikkel ... 1d96a56891
Ja lisää:
aivoriihi kirjoitti: To Loka 01, 2026 1:34 pm
No niin, tänään löytyi salmiakkimaksalaatikkoa lähikaupastani.
Kapitalistisen markkinatalouden mainosvyöryn huumassa toki ostin!
Ei huono, Uotista lainatakseni, mutta omasta mielestäni himpan verran liian makeaa. Salmiakki sopii maksalaatikon makuun täydellisesti ja sitä on käytetty juuri oikea määrä. Sokeria on liikaa, siitä miinuksia.
Tuunaamalla reseptiä himpan verran Saarioisten äidit saisivat tästä napakympin!
Re: Maksalaatikko rusinalla, salmiakilla vai ilman?
Lähetetty: La Loka 17, 2026 6:34 am
Kirjoittaja manearia
Teen aina maksalaatikkoa rusinoilla, puolukoilla ja karpaloilla ja tarjoilen voisulan kera. En ole mikään puolukkahillon isoin fani, sillä laatikko on mielestäni jo sopivan makea maksan ja rusinoiden ansiosta.
Olisi ollut mielenkiintoista maistaa salmiakkimaksalaatikkoa.
Re: Maksalaatikko rusinalla, salmiakilla vai ilman?
Lähetetty: La Loka 17, 2026 6:39 am
Kirjoittaja m1ckey
^^
Hyvin HYPE on toiminut, ensimmäisen kerran edellispäivänä näin livenä ja sain hypisteltäväksi paketillisen salmiakkimaksalaatikkoa.
Vaikutti olevan ostohousut jalassa olevia jonoksi asti, joten siirryin suosiolla sivummalle.
Re: Maksalaatikko rusinalla, salmiakilla vai ilman?
Lähetetty: La Loka 17, 2026 7:41 am
Kirjoittaja aivoriihi
Mieleeni juuri muistui erään Minfolaisen, paccasuccon allekirjoitus:
"Maksalaatikko on helpompi käsittää, kuin rakkaus- Seppo Räty"
Tämä on niin hauska, että piti mennä vähän googlailemaan.
Kaikkitietävä AI kertoo näin:
AI Overview
Se on täysin totta – maksalaatikko on huomattavasti loogisempi ja suoraviivaisempi kokonaisuus kuin rakkaus.
Maksalaatikon voi tiivistää selkeisiin faktoihin, kun taas rakkaus jättää aina tilaa tulkinnoille:
• Selkeä resepti: Maksalaatikko syntyy aina samoista perusaineksista (maksa, riisi, maito/kerma, sipuli ja siirappi). Rakkauden reseptiä ei ole kukaan pystynyt kirjoittamaan, ja ainekset vaihtelevat joka kerta.
• Ennalta-arvattavuus: Kun laitat maksalaatikon uuniin, tiedät täsmälleen, mitä sieltä tulee ulos. Rakkaus taas saattaa muuttaa muotoaan, leimahtaa yllättäen tai viiletä ilman varoitusta.
• Yksi suuri jakolinja: Maksalaatikko jakaa ihmiset selkeästi kahteen leiriin: niihin, jotka syövät sitä rusinoilla, ja niihin, jotka jättävät rusinat pois. Rakkaudessa ei ole näin yksinkertaisia sääntöjä, vaan harmaita alueita on loputtomasti.
Maksalaatikko tarjoaa lohtua ja varmuutta, kun taas rakkaus vaatii heittäytymistä ja epävarmuuden sietämistä. Ei siis ihme, että laatikko on helpompi käsittää!

Re: Maksalaatikko rusinalla, salmiakilla vai ilman?
Lähetetty: La Loka 17, 2026 8:05 am
Kirjoittaja Koljattii

- IMG-20261014-WA0001.jpg (88.54 KiB) Katsottu 170 kertaa
⁸
Tämä sopinee sitten joulupöytään?
Re: Maksalaatikko rusinalla, salmiakilla vai ilman?
Lähetetty: La Loka 17, 2026 8:56 am
Kirjoittaja damfin
Oli hieman ristiriitainen kokemus tuo salmiakkimaksalaatikko, ensikokemus mausta oli että ei hassumpi, jopa hyvän makuinen, mutta kun söi hieman enemmän niin nopeasti tuo alkoi tökkimään eikä mennyt enää alas kun se salmiakin maku alkoi tunkea liikaa läpi, eli sanoisin että maisteltavaksi hyvää mutta ei ruokana syötäväksi.
Rusinat sen sijaan kyllä kuuluu maksalaatikkoon.
Re: Maksalaatikko rusinalla, salmiakilla vai ilman?
Lähetetty: La Loka 17, 2026 10:56 am
Kirjoittaja Le chat bleu
Ehdottomasti ilman. Siis ilman maksalaatikkoa.

Re: Maksalaatikko rusinalla, salmiakilla vai ilman?
Lähetetty: La Loka 17, 2026 11:13 am
Kirjoittaja Matti Ja Maija
Le chat bleu kirjoitti: La Loka 17, 2026 10:56 am
Ehdottomasti ilman. Siis ilman maksalaatikkoa.
Rusina-salmiakkeja vaan napaan. nam nam.

Re: Maksalaatikko rusinalla, salmiakilla vai ilman?
Lähetetty: La Loka 17, 2026 11:28 am
Kirjoittaja Mietintämyssyttelijä
Saarioisten maksalaatikko rusinoilla ja puolukkasurvoksella, tietenkin. Salmiakkiversio turhaa ruoalla pelleilyä.
Rusinaton maksaloora on mielestäni sama kuin kofeiiniton kahvi ja alkoholiton olut.
Koirille voi antaa silloin tällöin rusinatonta versiota koska rusinat voivat aiheuttaa koirille vakavia sisäelinoireita.
Kaikille vegaaneille vielä kysymys;
oletetaan hypoteettinen tilanne jossa saatavilla ei kertakaikkiaan ole mitään muuta ruokaa kuin maksalaatikkoa. Kuinka monta päivää jaksatte sinnitellä syömättä? Alkaako maksalaatikko jossain vaiheessa houkuttelemaan?