Sivu 1/2

Teinitytöt pahoinpitelivät ja kuvasivat nuoria tyttöjä Vanta

Lähetetty: Pe Syys 26, 2008 5:16 pm
Kirjoittaja rapier
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1594162


26.09.2008 17:06

Kolme teini-ikäistä tyttöä pahoinpiteli ja kuvasi kännykkäkameralla kahta nuorempaa tyttöä Vantaan Länsimäessä torstaina alkuillasta.

Tapahtumat alkoivat kuuden tienoilla ja kestivät noin tunnin. Tytöt löivät, potkivat ja repivät tukasta vuonna 1995 ja 1996 syntyneitä uhrejaan ja anastivat toiselta tytöltä tämän mp3-soittimen.

Tytöt joutuivat myös riisumaan osan vaatteistaan, minkä jälkeen tekijät ottivat heistä valokuvia kännykkäkameralla.

Tekijät ovat 13-, 14- ja 15-vuotiaita. Vantaan poliisi kuulusteli kaikkia tekijöitä perjantaina. Tekijät eivät ole kertoneet mitään syytä tapahtuneelle. Tekoa tutkitaan ryöstönä.

Osa kuvista on poliisin mukaan ehkä laitettu jakoon kännyköiden välityksellä. Toistaiseksi kuvia ei ole löytynyt internetistä.

Syy ei vielä tiedossa

Vanhin tytöistä oli teon päällepäsmäri, kertoo komisario Juha Juurinen Vantaan poliisista. 15-vuotias on myös ainut, jonka kohdalla tapaus menee syyttäjälle syyteharkintaan.

Lastensuojeluviranomaisille on kerrottu tapahtuneesta, ja tekijöiden vanhemmille on ilmoitettu.

- Tietysti toivon, että vanhemmat ottavat tämän asian hoitaakseen. Heillä on paras mahdollisuus vaikuttaa tyttöjen käyttäytymiseen, toteaa komisario Juha Juurinen Vantaan poliisista.

Tyttöjen välisiä tappeluita sattuu Juurisen mukaan yhä enemmän. Vantaan tapauksesta tekee erikoisen se, että uhreja kuvattiin.

- Tämän tyyppistä ei ole ennen sattunut. Kuvaaminen on hyvin erikoista.

Juurisen mukaan tapauksesta tekee omalaatuisen myös se, että tekijäkolmikko asuu eri puolilla Vantaata ja on tuntenut toisensa vasta vähän aikaa. Yksi tytöistä oli kertonut, että he olivat tutustuneet toisiinsa vasta noin kuukausi sitten internetin irc-keskustelujen kautta.

Tapauksesta kertoi Helsingin Sanomat perjantaina.
STT

Lähetetty: Pe Syys 26, 2008 5:52 pm
Kirjoittaja esmes-
saisivat nuo alle 15-vuotiaatkin vastata tekosistaan muille kuin pelkästään omille vanhemmilleen. vaikka eivät ole rikosoikeudellisesti vastuussa, ni pari yötä juoppoputkan kusisella patjalla vois pistää vähän miettimään :evil:

Lähetetty: Pe Syys 26, 2008 6:23 pm
Kirjoittaja Jessica Rabbit
Saatana mitä touhua :evil:

On nykyään saanut näät kiusaukset ihan uuden ulottuvuuden.
Tarvis olla kunnon koulukodit tuomosille.

Lähetetty: La Syys 27, 2008 2:16 am
Kirjoittaja Antti_
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/1135239766502
HELSINGIN SANOMAT kirjoitti:Teinitytöt pakottivat ryöstöuhrinsa alastonkuviin Vantaalla

Julkaistu: 14:57
Teppo Moisio
HELSINGIN SANOMAT

Teinitytöt pahoinpitelivät, ryöstivät ja pakottivat itseään pari vuotta nuoremmat tytöt riisuuntumaan valokuvia varten Vantaan Länsimäessä torstai-iltana.

Tapahtumat alkoivat Kilpakujalla, jossa 12- ja 13-vuotiaita vastaan tuli torstai-iltana kolmen teinitytön joukko. Vanhemmat tytöt alkoivat haastaa riitaa. "Syntyi nujakkaa, alettiin läpsiä, sitten tuli nyrkistä naamaan ja lopulta potkittiin polvella päähän", rikosylikomisario Timo Nyyssönen kertoo tapahtumien kulusta.

Pahoinpitelyn jälkeen uhrit vietiin lähikerrostalon pihalle, missä heidät pakotettiin riisuuntumaan. "Käskettiin laskemaan housuja ja nostamaan paitaa."

Ryöstäjät ottivat riisuuntuneista uhreista kuvia kännykkäkameralla. "Ilmeisesti kuvat ovat nyt levityksessä", Nyyssönen sanoo.

Kerrostalon pihalta matka jatkui läheiselle kirkolle, missä toisen tytön päätä vielä hakattiin metalliaitaan. Pahoinpitely keskeytyi, kun kirkon vahtimestari tuli väliin ja pahoinpitelijät pakenivat paikalta. Saaliikseen he saivat mp3-soittimen ja pienen summan rahaa.

Vahtimestari saattoi ruhjeita saaneet tytöt koteihinsa.

Länsimäen lähipoliisi Anne Laakso sanoo, että oli itsekin yllättynyt kuullessaan torstai-illan tapahtumista. "Etenkin kuvaaminen oli jotain, mihin en omalla urallani ole ennen törmännyt. Ainutlaatuinen yksittäistapaus tämä on."

Samaa sanoo myös Vantaan rikospoliisin johtaja Nyyssönen. "Tuo yksityiskohta tuossa hätkäytti."

Poliisi on jo ryöstäjien jäljillä. Toinen uhreista tunnisti yhden pahoinpitelijänsä, ja jäljet johtavat läheisen koulun yläasteelle.

"Kouluun on jo oltu yhteydessä", Laakso sanoo. Ainakin osa tekijöistä on alle 15-vuotiaita, joten he eivät joudu kantamaan teoistaan täyttä rikosoikeudellista vastuuta.

Teiniryöstäjien kanssa on Vantaalla painittu tänä vuonna aiemminkin. "Tikkurilassa oli varsinainen buumi hiljattain. Teinit ryöstivät toisiaan ja muitakin. Siihen puututtiin tehostetusti, ja kaikki tekijät on nyt saatu kiinni", Anne Laakso sanoo.
Eikös tässä kumminkin ole pahoinpitely ja ryöstö tapahtunut? :roll:

Lähetetty: La Syys 27, 2008 10:20 am
Kirjoittaja joey
esmes- kirjoitti:saisivat nuo alle 15-vuotiaatkin vastata tekosistaan muille kuin pelkästään omille vanhemmilleen. vaikka eivät ole rikosoikeudellisesti vastuussa, ni pari yötä juoppoputkan kusisella patjalla vois pistää vähän miettimään :evil:
Ehdottomasti samaa mieltä. Jo senkin takia, että tuollaisilla alle 15-vuotiailla vanhemmat ovat sellaisia, joita ei tippaakaan kiinnosta tai jotka eivät muutoin kykene kasvattamaan kakaroitaan. Kun rankaiseminen sitten jää vanhempien vastuulle, sitä ei tapahdu ollenkaan ja touhu jatkuu.

Lähetetty: La Syys 27, 2008 10:28 am
Kirjoittaja Arlene
Olen kuullut "asiantuntevalta taholta" että yksikin yö putkassa riittää, ei kuulemma tehnyt mieli takaisin..

Lähetetty: La Syys 27, 2008 12:29 pm
Kirjoittaja loneliness
Millähän irc-gallerian kanavalla ovat nämä ilkeät pissikset pörränneet, kun ovat saaneet suunniteltua tämän typerän rikoksen. Jotkut kanavat ovat kyllä hilpeyttä herättäviä ja sisältävät "mielenkiintoisia" filosofointeja. Millainen mahtaa olla vanhempien nuhtelu, jos sellaista edes tulee :shock:

Miten lastensuojeluviranomaiset toimivat tällaisissa tapauksissa yleensä, jossa tekijät noin nuoria?

Lähetetty: La Syys 27, 2008 3:42 pm
Kirjoittaja Mother_North
Tietyissä tapauksissa saisivat alle 15vuotiaatkin olla täysin vastuussa tekosistaan. Nykymaailma on muuttunut yhä raaemmaksi ja yhä nuoremmat ja nuoremmat tekevät raaempia tekoja. Saisivat tehdä lakiin muutoksia pikkuhiljaa :evil:

Lähetetty: La Syys 27, 2008 5:19 pm
Kirjoittaja Zip
Mother_North kirjoitti:Tietyissä tapauksissa saisivat alle 15vuotiaatkin olla täysin vastuussa tekosistaan. Nykymaailma on muuttunut yhä raaemmaksi ja yhä nuoremmat ja nuoremmat tekevät raaempia tekoja. Saisivat tehdä lakiin muutoksia pikkuhiljaa :evil:
Kannatan. 12 vuotta olisi mielestäni sopiva ikä kantaa vastuu nykypäivänä.

Lähetetty: Su Syys 28, 2008 12:13 pm
Kirjoittaja Bambinos
Itse en näe siinä mitään järkeä, että 12 vuotias mukula nakataan selliin. Lapsen häiriökäytös on aina aikuisten syy, siitä ei pääse mihinkään. Rötöstely ja vandalisointi ovat vain jonkun suuremman syyn oireita, ja lapsi purkaa turhautumisen ja aggressiot ympäristöön. Jotenkin tuntuu että asian korjaaminen pitäisi aloittaa jostain muualta kuin lasten rankaisemisesta, tosin en tarkoita että lasten tekemät rötökset pitäisi ohittaa olankohautuksella.

Lähetetty: Su Syys 28, 2008 12:25 pm
Kirjoittaja Bombay
Bambinos kirjoitti:Itse en näe siinä mitään järkeä, että 12 vuotias mukula nakataan selliin.
Ehdottomasti selliin ja vielä poliiseilta vähän pamppua jakaukseen niin johan nämä pennut osaavat käyttäytyä tulevaisuudessa. Lapset - Nuo ihmiskunnan syöpäläiset!

Lähetetty: Su Syys 28, 2008 12:34 pm
Kirjoittaja Bambinos
^Totta, itseasiassa kaikki lapset pitäisi kasvattaa kellarissa a la Fritzl, niin eivätpähän olisi täällä sivistyksen seassa herättämässä pahennusta..

Lähetetty: Su Syys 28, 2008 1:15 pm
Kirjoittaja Mother_North
En tarkoittanut selliin laittamista. Esim muutama kk tiukassa nuorisokodissa, tai jollakin "leirillä" saattaisi tehdä hyvää tms. Tietty nämä tuomiot tulisi suhteuttaa tekoihin. Juu eiku nyt perustamaan suomeenkin lapsivankiloita !
En AINA vierittäisi syytä lasten vanhempienkaan niskoille. Kyllä jotkut lapset osaavat olla läpeensäpahoja ja ilkeitä, vaikka vanhemmat olisi kuinka huppuluokkaa ja kaikki tehty oiken kasvatuksessa.

Lähetetty: Su Syys 28, 2008 1:31 pm
Kirjoittaja loneliness
Mother_North kirjoitti:En tarkoittanut selliin laittamista. Esim muutama kk tiukassa nuorisokodissa, tai jollakin "leirillä" saattaisi tehdä hyvää tms. Tietty nämä tuomiot tulisi suhteuttaa tekoihin. Juu eiku nyt perustamaan suomeenkin lapsivankiloita !
Joku leiri voisi olla kyllä ihan jees. Tv:ssä pyöri muinoin kurileiri-ohjelma, jossa ongelmateinit pistettiin vanhempien kanssa kauaksi sivistyksestä tiukan kurin alle, jossa oli koulutuksen saaneita henkilöitä selvittelemässä vanhempien ja lasten suhteita ja heikkoja kohtia heidän suhteessa. Nöyrtymistä tapahtui ja kemiat pelasivat ainakin hetken vanhempien ja lasten välillä, vaikka takapakkiakin välillä tuli.

Tällaiselle koulutusleirille lähettäisin ilomielin nämä pahoinpitelijälapset- tai teinit.

Lähetetty: Su Syys 28, 2008 2:48 pm
Kirjoittaja Bambinos
Mother_North kirjoitti: Kyllä jotkut lapset osaavat olla läpeensäpahoja ja ilkeitä, vaikka vanhemmat olisi kuinka huppuluokkaa ja kaikki tehty oiken kasvatuksessa.
Huh mikä kommentti. Ei kukaan synny pahaksi. Jos syntyy (psykopatia tms.), sitä ei muutaman kuukauden kurileirillä korjata. 99% lapsi- ja nuorisorikollisista on lähtöisin huonoista oloista. Päällepäin hyvän oloisissakin kodeissa saattaa olla henkisesti jäätävät olot.
Tunnen ihmisiä, jotka ovat tehneet pikkurikoksia nuoruudessaan, ja aina taustalla on ollut vanhempien alkoholismia ja muuta turvattomuutta. "Tunsin jatkuvaa ahdistusta, ja väkivalta helpotti oloa hetkellisesti kun sisällä myllertävät demonit sai jotenkin purettua ulos", kertoi eräs heistä.