Sivu 1/3

Pikkupoika viskoi eläimiä krokotiilin suuhun

Lähetetty: Pe Loka 03, 2008 6:17 pm
Kirjoittaja hipsulainen
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200810 ... 1_ul.shtml

Pikkupoika viskoi eläimiä krokotiilin suuhun
3.10.2008 13:28

Vain seitsenvuotias poika sai aikaan pahaa tuhoa murtauduttuaan eläintarhaan Alice Springsissä Pohjois-Australiassa.

Valvontakameroista näkyy miten verenhimoinen napero tappaa yhteensä 13 liskoa. Osan liskoista naureskeleva poika kivitti tai nuiji kuoliaaksi ja paiskasi osan eläintarhan krokotiilin tapettavaksi. Eläintarha on erikoistunut matelijoihin.

Poika oli samalla itse pahassa vaarassa, sillä yli kolmimetrinen krokotiili olisi voinut helposti syödä hänet.

Poika tunnistettiin valvontakameran kuvista, ja eläintarha aikoo haastaa hänen vanhempansa oikeuteen. Poikaa itseään ei voida saattaa vastuuseen, koska hän on liian nuori.

Poika ei osannut kertoa poliisille syytä tekoonsa.

- Minä olisin antanut pojalle kunnolla selkään, puhisi eläintarhan johtaja Rex Neindorf uutistoimisto Reutersille.

STT-Reuters

Re: Pikkupoika viskoi eläimiä krokotiilin suuhun

Lähetetty: Pe Loka 03, 2008 6:23 pm
Kirjoittaja Mike Manner
hipsulainen kirjoitti:Poika oli samalla itse pahassa vaarassa, sillä yli kolmimetrinen krokotiili olisi voinut helposti syödä hänet.
Olis ollut hassua seurata valvontanauha tallenteilta, kun napero ois viskonut niitä liskoja sinne krokotiilille ja tullut itse syödyksi lopulta... Luonnon laki.
Voi melkeen kuvitella, miten tarhan hoitajat olisi päästäneet suustaan "-UuuUUuuu..." kuorossa sillä hetkellä, kun napero olisi muuttunut päivälliseksi ja sitten jatkaneet puuhiaan kuin mitään ei olisi tapahtunut... :)

Lähetetty: Pe Loka 03, 2008 6:31 pm
Kirjoittaja atzq92
Täytyy kyllä sanoa että vaikka onkin kamala teko, en pysty kattoo edes pahat pojat elokuvaa ku se jokke tappaa sen koiran, niin täytyy kyllä sanoa että tässä oli jotakin koomista:D

Lähetetty: Pe Loka 03, 2008 6:53 pm
Kirjoittaja Howler
Uskomatonta, ettei pentu joudu millään tavalla vastuuseen nuoren ikänsä vuoksi. Tuollainen kuitenkin vaatii vakaata harkintaa, joten toivottavasti ainakin vanhemmat muistaa tehdä asialle jotain.

Lähetetty: Pe Loka 03, 2008 8:38 pm
Kirjoittaja Piksutus
"...J.M. MacDonald on väittänyt 1963, että on kolme psyykkistä vaivaa, jotka varoittavat riskistä tulla sarjamurhaajaksi. Nämä ovat:

-tulipalojen sytyttäminen, jota lapsi tekee vain tuhoamisesta saadun mielihyvän vuoksi.

-julmuus eläimiä kohtaan. Useimmat lapset voivat toisinaan olla julmia eläimille, mutta tulevat sarjamurhaajat eivät tyydy repimään hämähäkeiltä jalkoja. He tappavat suurempia eläimiä kuten kissoja ja koiria omaksi ilokseen, eikä vaikutuksen tekeminen ikätovereihin ole motiivina.

-yökastelu, joka jatkuu huomattavan vanhaksi asti.
..."

http://fi.wikipedia.org/wiki/Sarjamurhaaja

Lähetetty: Pe Loka 03, 2008 10:53 pm
Kirjoittaja Anile
^Ajattelin samaa itsekin.
Siis seitsemän-vuotias murtautuu eläintarhaan ja syöttää eläimiä krokotiilille.
Aika poikkeuksellista.

Edit. ei yöllä vaan päivällä tai aamulla oikeastaan.

Lähetetty: Pe Loka 03, 2008 11:46 pm
Kirjoittaja walther
Howler kirjoitti:Uskomatonta, ettei pentu joudu millään tavalla vastuuseen nuoren ikänsä vuoksi. Tuollainen kuitenkin vaatii vakaata harkintaa, joten toivottavasti ainakin vanhemmat muistaa tehdä asialle jotain.
Ikävä kyllä niinhän se on Suomessakin että alle 15-vuotias ei ole rikosoikeudellisesti vastuussa teoistaan, mutta korvausvelvollinen on.

Lähetetty: La Loka 04, 2008 12:05 am
Kirjoittaja VoDKa
Anile kirjoitti:Siis seitsemän-vuotias murtautuu eläintarhaan ja syöttää eläimiä krokotiilille.
Kertookohan tuo taas koko totuutta. En oikeasti jaksa uskoa että 7-vuotias pystyy murtautumaan ilman koulutusta yhtään minnekään. Luulen, että pikemminkin kyseessä on tapaus, jossa aidassa/ovessa/jossain on ollut 7-vuotiaan kokoinen rako josta tuo on sitten livahtanut.

Enemmän hämää, että mistä se on ne liskot kerännyt. Missä eläintarhassa pääsee niin lähelle liskoja, että ne voi kerätä ja heitellä krokotiileille?

Lähetetty: La Loka 04, 2008 2:46 am
Kirjoittaja Anile
^Aidan yli oli hypännyt. Niin ainakin täällä kerrotaan:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/7649876.stm

Tässä paikallisuutiset:
http://www.ntnews.com.au/article/2008/1 ... tnews.html

Ja vielä linkki eläintarhaan:
http://www.reptilecentre.com.au/

Minä en olisi uskaltanut 7-vuotiaana syöttää krokotiilille edes nallekarkkeja.

Lähetetty: La Loka 04, 2008 3:07 am
Kirjoittaja combat18
Koivuniemen herralla olisi töitä.

Lähetetty: La Loka 04, 2008 12:15 pm
Kirjoittaja Kotipeikko
Psykiatrille olisi töitä.

Lähetetty: La Loka 04, 2008 1:33 pm
Kirjoittaja Lars
Krokotiileille olisi töitä.

Lähetetty: La Loka 04, 2008 5:38 pm
Kirjoittaja Raato
http://www.aftonbladet.se/webbtv/nyhete ... 3460576.ab

tuolta löytyy. Oli sitten viskonut 1.5 metrisen varaaninkin sinne. :shock:

Lähetetty: La Loka 04, 2008 6:21 pm
Kirjoittaja Spider
Toivottavasti vanhemmat joutuvat pulittamaan eläintarhalle joka ikisen pennosen kullannuppunsa tuhoamien matelijoiden arvosta. Ei taida olla ihan halpa nakki. (plus tietysti päälle sakot eläinsuojelurikkomuksesta ym.)

Lähetetty: La Loka 04, 2008 7:43 pm
Kirjoittaja Jack the Ripper
Piksutus kirjoitti:"...J.M. MacDonald on väittänyt 1963, että on kolme psyykkistä vaivaa, jotka varoittavat riskistä tulla sarjamurhaajaksi. Nämä ovat:

-tulipalojen sytyttäminen, jota lapsi tekee vain tuhoamisesta saadun mielihyvän vuoksi.

-julmuus eläimiä kohtaan. Useimmat lapset voivat toisinaan olla julmia eläimille, mutta tulevat sarjamurhaajat eivät tyydy repimään hämähäkeiltä jalkoja. He tappavat suurempia eläimiä kuten kissoja ja koiria omaksi ilokseen, eikä vaikutuksen tekeminen ikätovereihin ole motiivina.

-yökastelu, joka jatkuu huomattavan vanhaksi asti.
..."

http://fi.wikipedia.org/wiki/Sarjamurhaaja
Ajattelin itse ihan samaa. Tulevaa sarjamurhaaja-ainesta. Tuon yökastelun tilalla on usein mainittu päähän kohdistunut isku. 100 prosentilla Jenkeissä tutkituilla murhaajilla oli lapsena/teininä sattunut kova kolaus päähän.