Sivu 1/1
16-vuotias: "Tee minulle rullakebab tai tapan sinut
Lähetetty: Ti Loka 07, 2008 1:30 pm
Kirjoittaja Solmu
16-vuotias poika: "Tee minulle rullakebab tai tapan sinut"
07.10.2008 13:06
16-vuotiaan uhkaus "tee minulle rullakebab tai tapan sinut" ei Lappeenrannan käräjäoikeuden mukaan osoittanut rasistista motiivia.
Tapauksesta kertoi ensimmäisen Etelä-Saimaa.
Käräjille johtaneet tapahtumat käynnistyivät viime huhtikuussa, kun 16-vuotias lappeenrantalaispoika kaatoi 14-vuotiaan maahan ja kuristi kurkusta.
Seuraavana päivänä teinipoika puhui uhrinsa isän kanssa puhelimessa. Nuorukainen uhkasi miestä sanoin "tee minulle rullakebab tai tapan sinut" ja "jos et tee pitsaa heti, kuolet huomenna". Saman tyyppisiä uhkauksia hän esitti myös uhrilleen.
Syyttäjän mukaan pahoinpitelyllä oli rasistinen motiivi. 16-vuotias itse kertoi oikeudessa lähestyneensä 14-vuotiasta, koska tällä oli ollut riitaa hänen entisen kihlattunsa kanssa.
Oikeuden mukaan teon rasistinen motiivi ei tullut osoitetuksi, vaikka 16-vuotias myönsi pyytäneensä rullakebabia.
Oikeus huomautti kuitenkin, että nuorukainen oli lausumillaan osoittanut loukkaavaa ja rasistista käytöstä ulkomaalaistaustaista kohtaan.
16-vuotias tuomittiin Etelä-Saimaan mukaan pahoinpitelystä ja laittomasta uhkauksesta 360 euron sakkoihin.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1599214
Lähetetty: Ti Loka 07, 2008 2:13 pm
Kirjoittaja vandt
Eikös tuo selkeästi rasistista ole, mikäli mies ei ollut mikään kepapinvääntäjä? Mutta jos taas oli, niin mitään rasistista en asiassa näe.
Ja OT, 16-vuotiaan entinen kihlattu

Lähetetty: Ti Loka 07, 2008 2:27 pm
Kirjoittaja loneliness
vandt kirjoitti:Eikös tuo selkeästi rasistista ole, mikäli mies ei ollut mikään kepapinvääntäjä? Mutta jos taas oli, niin mitään rasistista en asiassa näe.
Ja OT, 16-vuotiaan entinen kihlattu

Joko 16-vuotiaalla on todella vahva usko elämänpituiseen rakkauteen tai sitten vähän viiraa päässä. Oli sitten rasistinen motiivi tai ei, mutta nämä uhkauksista tulevat tuomiot ovat ihme pelleilyä. Oli sitten asetta messissä tai ei, niin ei siitä paljoa sanktiota tule.
Lähetetty: Ti Loka 07, 2008 3:16 pm
Kirjoittaja combat18
Nykyään on kaikki rasismia voi saatana, jos joltain sompanssilta pyytää kebabbia tai pitsaa niin mitä sitten.
Lähetetty: Ti Loka 07, 2008 3:45 pm
Kirjoittaja SVC
Toimisikohan suomalaisia kohtaan? "Pyöräytäpäs Pentti kuule vaikka kalakukko!"
Lähetetty: Ti Loka 07, 2008 4:43 pm
Kirjoittaja kakojootti
combat18 kirjoitti:Nykyään on kaikki rasismia voi saatana, jos joltain sompanssilta pyytää kebabbia tai pitsaa niin mitä sitten.
miten niin pyytää? eikös se sitä vaatinut tai kuolema koittaa?

on se henki pienestä kiinni

Lähetetty: Ti Loka 07, 2008 4:51 pm
Kirjoittaja Jack the Ripper
Lähetetty: Ti Loka 07, 2008 4:52 pm
Kirjoittaja Mise
Nyt teet Rampe mustaamakkaraa tai tapan sut. Ei oikeen toimi noin, mutta kyllähän toi kebab juttu on hengeltään rasistinen vaikkei siinä mitään suoraan rasistista olekkaan. Tosta kihlauksesta sen verran ettei oo nykyään kovinkaan harvinaista että alle 18 vuotiaana ollaan jo oltu kihloissa. Mulla on useempiakin ala-ikäisiä kavereita jotka on tai on ollut kihloissa(vai pitäisköhän näissä tapauksissa pistää lainausmerkit ympärille). Nuorin teinikihloihin mennyt oli sillon 14vuotias ja eros 16 vuotiaana.
Lähetetty: Ti Loka 07, 2008 5:12 pm
Kirjoittaja Bombay
Ennen oli "Rahat tai henki", nyt on "Kebab tai kuole!", O tempora, o mores.