Sivu 1/1

(K) Poliisi taltutti kuristajan, Rovaniemi

Lähetetty: Ke Marras 12, 2008 11:39 am
Kirjoittaja Kokki
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2008111 ... 7_uu.shtml
Naapuriaan rappukäytävässä kuristanut mies taltutettiin etälamauttimella
12.11.2008 11:01

Vuonna 1942 syntynyt mies kävi naapurinsa kimppuun Rovaniemen Salmenperässä sijaitsevan kerrostalon rappukäytävässä tiistaina päivällä.

Naapuri kertoo miehen kuristaneen häntä kurkusta ja lyöneen häntä kasvoihin. Naapuri pääsi pakenemaan pahoinpitelijältään talon ylempään kerrokseen. Paikalle hälytetty poliisi havaitsi tuntomerkkeihin sopivan miehen talon lähellä olevassa grillikatoksessa.

Poliisin puhuttaessa miestä katoksessa tämä kieltäytyi näyttämästä käsiään pitäen oikeaa kättään takin sisässä. Hetkeä myöhemmin mies tuli poliiseja kohti kädessään pitkä ristipäämeisseli. Mies ei totellut poliisin käskytystä luopua kädessään olevasta välineestä, jolloin poliisi joutui käyttämään etälamautinta miehen pysäyttämiseen.
Hyvä laite tuo etälamautin. Ei mene luita rikki, eikä tule haavoja

Lähetetty: Ke Marras 12, 2008 11:45 am
Kirjoittaja Bombay
Niin, sydän vaan voi tuolla laitteella käsittääkseni pysähtyä, muuten kivan oloinen vempele.

Lähetetty: Ke Marras 12, 2008 11:50 am
Kirjoittaja Kokki
Bombay kirjoitti:Niin, sydän vaan voi tuolla laitteella käsittääkseni pysähtyä, muuten kivan oloinen vempele.
Totta.
Pitää vaan välttää tilanteita, joissa voisi joutua poliisin lamauttamaksi.

Lähetetty: Ke Marras 12, 2008 12:00 pm
Kirjoittaja Bombay
Kokki kirjoitti:
Bombay kirjoitti:Niin, sydän vaan voi tuolla laitteella käsittääkseni pysähtyä, muuten kivan oloinen vempele.
Totta.
Pitää vaan välttää tilanteita, joissa voisi joutua poliisin lamauttamaksi.
Tai rosmon.

Lähetetty: Ke Marras 12, 2008 9:19 pm
Kirjoittaja lapsus
Ennemmin ottaisin pampusta kuin lamauttimesta.

Lähetetty: Su Marras 16, 2008 3:31 pm
Kirjoittaja MotiivitOn
Bombay kirjoitti:Niin, sydän vaan voi tuolla laitteella käsittääkseni pysähtyä, muuten kivan oloinen vempele.


Voi sydän pysähtyä siitä että saa pippurit silmille tai saattaapa tuo paprika-allergikolle ja astmaatikolle aiheuttaa tukehtumiskuoleman. Muistaakseni ainakin yksi tapaus on, jossa poliisin käyttämä paprikasumute aiheutti sydänvikaisen kuoleman. Astmaatikkojen ja paprika-allergisten kanssa läheltäpititilanteita on ollut Suomessakin.

Sen sijaan etälamautin, suomessa merkiltään Tazer, on täysin turvallinen terveelle ihmiselle, joka ei ole sydämen toimintahäiriölle altistavien kemikaalien vaikutuksen alaisena.
"Tazerin" vaarallisuus onkin lähinnä virkakoneiston voimakeinoja yleisesti vastustavien vasemmistolaisten hömppää. Jokainen Tazeria kantava viranomainen joutuu itse ottamaan altistuksen, eikä ole yhtään ainutta tapausta koko maailmassa, jossa altistuksen kohteen terveys olisi altistuksesta kärsinyt (toisin kuin paprikasumutteessa, jonka kanssa Suomessakin on sattunut useita vaaratilanteita). Tosin sydänvikaisille ja huumehörhöille on sattunut jopa kuolemantapauksia muutama ulkomailla.

Tazer kuitenkin tehoaa kunnon kontaktilla käytännössä kaikkiin, toisin kuin lyöminen, patukoiminen, OC/CS/CN-sumuttimet, koira tai ampuma-ase ja on tehoonsa nähden kaikista vaihtoehdoista vähiten vammoja tuottava, eli paras jos tavoitteena on turvallinen väkivaltaisen henkilön kiinniotto.

Jokuhan saattaa kuolla siihenkin, että oikein innokkaasti kuristaa toista.

Patukka on näistä kolmesta voimankäyttövälineestä tehottomin ja kuitenkin eniten vahinkoa tuottava, eli huonoin.

Miksi muuten juuri tästä tapauksesta on tehty lehtijuttu? Välinettähän käytetään melko paljon tällä hetkellä.