Opettajan käytös

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
sarianna
Scooby-Doo
Viestit: 22
Liittynyt: Ti Marras 11, 2008 5:33 pm

Opettajan käytös

Viesti Kirjoittaja sarianna »

Hei!
Olen kauan seurannut mielenkiintoisia keskustelujanne mieltä kuohuttaneista tapahtumista kotimaassamme ja ulkomailla. Päätinpä sitten minäkin kantaa korteni kekoon.

Mieltäni askarruttaa seuraavanlainen asia. Tyttäreni on lukion ensimmäisellä luokalla ja nyt Jokelan kouluammuskelun vuosipäiväksi tuli uhkaus paikkakuntamme ammattiopistoon. Tietysti tapaus aiheutti täällä suurta huomiota ja viranomaiset toimivat asianmukaisesti. Uhkauksen tekijä saatiin kiinni jo keskiviikkona 5.11.2008. Ammattiopiston opiskelijat pitivät perjantaina 7.11.2008 etäopiskelupäivän.
Lukion rehtori ilmoitti oppilaille torstaina, jos kouluun tulo perjantaina ahdistaa tai pelottaa kovasti, voi kotiin jäädä kunhan huoltaja ottaa häneen yhteyttä. Tyttäreni oli silminnähden pelokas ja ilmoitti haluavansa jäädä kotiin tuoksi päiväksi. Ilmoitin rehtorille kotiin jäämisestä ja asia oli OK. Luonnollisesti tyttö teki kotona kotitehtäviä eikä siis pitänyt ylimääräistä vapaapäivää. Kaikenkaikkiaan lukiolaisia oli ollut n. 1/3 pois koulusta.
Tällä viikolla osa opettajista on suhtautunut erittäin nihkeästi perjantain poissaoloihin. Kyseiset opettajat toivat seuraavat mielipiteensä julki; perjantain poissaolot kouluammuskelu-uhasta olivat täysin aiheettomia, pelolle ei saa antaa valtaa näin olemalla poissa koulusta, rehtorin lupa poissaoloille oli vähintäänkin kyseenalainen. Lisäksi osa opettajista ilmoitti, että he todennäköisesti tulevat huomioimaan kurssiarvosteluissaan perjantain poissaolijat.
Kysyisinkin teidän mielipidettänne, voiko opettaja mielestänne rankaista tapahtumasta oikeasti ahdistunutta oppilasta? Onko erityisen fiksua opettajalta kyseenalaistaa rehtorin päätös poissaoloista?
Itse olen erittäin hämmästynyt negatiivisesti näiden opettajien mielipiteistä ja suoranaisesta uhkailusta.
miinushka
Agentti Scully
Viestit: 696
Liittynyt: La Elo 23, 2008 1:13 am
Paikkakunta: valtatie 12. varrella

Viesti Kirjoittaja miinushka »

Tuo opettajien käytös ei kyllä mielestäni ole ihan asiallista. Toisaalta, kyllähän sekin on fakta, että pelko lietsoo pelkoa, eli eivät voi itsekään välttämättä oikeita tunteitaan asiasta näyttää. Asian olisi kyllä silti voinut hoitaa heidän taholtaan fiksumminkin. Kannattaisi ottaa yhteys rehtoriin ja kysyä mitä mieltä hän on tuosta opettajien uhkailusta poissaolon vaikuttamisesta kurssiarvosteluihin.

Voihan se olla niinkin, että opettajat pelkäävät että henkilöt, jotka eivät oikeasti koe uhkailuita pelottavaksi, käyttävät poissaolomahdollisuutta hyväkseen ja vetoavat siihen myös uudelleen. Sellaista henkilöä on todennäköisesti hankalaa joukosta erotella, joten päättivät sitten toimia näin, mikä on kyllä väärin sellaisia kohtaan, jotka oikeasti pelkäävät saapua kouluun.

Suosittelisin että otat yhteyttä vielä siihen rehtoriin ja keskustelet asiasta hänen kanssaan, ehkä jopa sen opettajankin, joka niillä arvosanoilla uhkailee.
Quis custodiet ipsos custodes?
sarianna
Scooby-Doo
Viestit: 22
Liittynyt: Ti Marras 11, 2008 5:33 pm

Viesti Kirjoittaja sarianna »

Kiitos miinushka vastauksestasi!
:D Näin ajattelinkin tehdä
Loka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5206
Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: On The Edge

Viesti Kirjoittaja Loka »

Jos poissaolo on luvallinen, se ei voi vaikuttaa kouluarvosanoihin.
Kylli
Perry Mason
Viestit: 3542
Liittynyt: Ti Maalis 27, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kylli »

Taitaa opettajakuntakin olla melkoisen hämillään kun noin ristiriitaisia kommentteja heittävät. Vai antoiko rehtori ohjeensa ihan omin nokkinensa, kysymättä ja keskustelematta etukäteen opettajien kanssa? Antaa melkoisen repaleisen kuvan ko. työyhteisön toiminnasta joka tapauksessa. Ei ihme että 1/3 oppilaista jäi kotiin, turvallisuutta kun luo nimenomaan yhtenäisyys ja pysyvyys käytännöissä ja struktuureissa. Perkele.

Ja kuten Loka totesi, jos (yksittäinen) poissaolo on luvallinen, se ei voi sellaisenaan vaikuttaa arvosanoihin.
Yö ja aamu jokainen, jollekin on viimeinen. Joka ilta, joka yö, jonkun sydän riemuin lyö. Jonkun sydän riemuin lyö, jonkun osa ikiyö...
Howler
Axel Foley
Viestit: 2291
Liittynyt: Ti Syys 04, 2007 10:42 am

Viesti Kirjoittaja Howler »

Lisäksi jos rehtorin kanssa asia on kunnossa, niin kurssin opettajilla ei pitäisi olla siihen mitään sanottavaa.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

Howler kirjoitti:Lisäksi jos rehtorin kanssa asia on kunnossa, niin kurssin opettajilla ei pitäisi olla siihen mitään sanottavaa.
Juuri näin. Oppilaat olivat saaneet luvan olla poissa heidän kannaltaan korkeimmalta mahdolliselta auktoriteetiltä. Jos kyse olisi ollut siitä että suuri osa oppilaista jäi omin nokkinensa pois koulusta, jotenkuten ehkä ymmärtäisin opettajien reaktion. Rehtori on myös opettajien lähin esimies, joten on hieman erikoista että opettajat ovat noinkin innokkaita astumaan hänen varpailleen tällaisessa tapauksessa, kun kyse on kuitenkin erikoistilanteesta.

Ei muuta kuin porukalla valitusta opetushallintoon.
loneliness
Jessica Fletcher
Viestit: 3206
Liittynyt: Ti Kesä 03, 2008 12:30 am

Viesti Kirjoittaja loneliness »

Tainnut opettajia pelottaa ja purkaneet omaa pahaa oloaan oppilaisiin, jotka saivat luvan olla perjantaina poissa koulusta. Perjantai on varmaan joillakin oppilailla suosittu poissaolojen suhteen viikonlopun odotuksen takia, mutta tällaiset uhkailutapaukset nyt ovat mielestäni oikeutettuja tapauksia jos pelottaa niin paljon. Ei pelokkaana täristen koulussa paljoa mieleen jää.
Avatar
ABC
Michael Knight
Viestit: 4406
Liittynyt: To Touko 31, 2007 2:23 am

Viesti Kirjoittaja ABC »

Poissaolot eivät ylipäänsä saa vaikuttaa kyseisen aineen arvosanoihin sitä eikä tätä. Suomessa ei ole koulupakkoa edes perusasteella.

Poissaolothan voivat johtua monenlaisista ongelmista kuten sairaudesta. Ainakin ennen aikaan luvattomat poissaolot vaikuttivat vain käytös- ja huolellisuusnumeroihin, vaikka tietysti jotkut opettajat silloinkin pyrkivät suosimaan paikalla olijoita.

Arvosanan tulee yksiselitteisestu määräytyä kokeiden perusteella. Aktiivisuus tunnilla voi nostaa arvosanaa yhden pykälän, mutta aktiivisuuden puutteen ei tulisi laskea arvosanaa ainakaan enemmän kuin seuraavaan alempaan arvosanaan (en ole ihan varma tästä, voi olla ettei edes se ole sallittua). Varsinkin lukiossa, joka on toisen asteen oppilaitos, tulee arvosanojen perustua kokeiden tuloksiin oppilaiden oikeusturvan ja arvosanojen yhteismitallisuuden varmistamiseksi.

Jos tämä ei mene opettajille perille, on syytä ottaa mahdollisimman nopeasti yhteyttä sekä rehtoriin että seuraavaksi korkeimpaan tahoon.
Every ship must sail a world.
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Viesti Kirjoittaja skoone »

ABC kirjoitti:Poissaolot eivät ylipäänsä saa vaikuttaa kyseisen aineen arvosanoihin sitä eikä tätä. Suomessa ei ole koulupakkoa edes perusasteella.

Poissaolothan voivat johtua monenlaisista ongelmista kuten sairaudesta. Ainakin ennen aikaan luvattomat poissaolot vaikuttivat vain käytös- ja huolellisuusnumeroihin, vaikka tietysti jotkut opettajat silloinkin pyrkivät suosimaan paikalla olijoita.

Arvosanan tulee yksiselitteisestu määräytyä kokeiden perusteella. Aktiivisuus tunnilla voi nostaa arvosanaa yhden pykälän, mutta aktiivisuuden puutteen ei tulisi laskea arvosanaa ainakaan enemmän kuin seuraavaan alempaan arvosanaan (en ole ihan varma tästä, voi olla ettei edes se ole sallittua). Varsinkin lukiossa, joka on toisen asteen oppilaitos, tulee arvosanojen perustua kokeiden tuloksiin oppilaiden oikeusturvan ja arvosanojen yhteismitallisuuden varmistamiseksi.

Jos tämä ei mene opettajille perille, on syytä ottaa mahdollisimman nopeasti yhteyttä sekä rehtoriin että seuraavaksi korkeimpaan tahoon.
No mutta, olisi ehkä syytä päivittää tietosi.
Muista lähdekritiikki!
Avatar
ABC
Michael Knight
Viestit: 4406
Liittynyt: To Touko 31, 2007 2:23 am

Viesti Kirjoittaja ABC »

^ No kerropa sitten meille miten asia muka on?

Tuntiaktiivisuus on subjektiivinen asia, joka ei saa liiaksi vaikuttaa arvosanaan. Samaten asialliset poissaolot eivät saa vaikuttaa, ellei kyse ole kurssista, joka perustuu tunnilla tehtäviin harjoitustöihin (kuten fysiikan työt), jolloin asiasta on etukäteen mainittava oppilaille.

Ei opettaja saa alkaa omin päin määräilemään arvosanoja sen perusteella, kenen pärstäkerroin ei miellytä.
Every ship must sail a world.
vasikka
Vic Mackey
Viestit: 1949
Liittynyt: Ke Huhti 18, 2007 5:05 pm

Viesti Kirjoittaja vasikka »

Minun mielestäni lapsukaisilta ja rehtorilta tarpeeeton ylireagointi. Itse en välittäisi siitä numerosta, minkä opettaja todistukseen raapustaa, jos kurssi on hyväksytty. Kuka haluaa olla oppilas, joka saa kokeesta 7 ja todistukseen 9. Lukion kurssiarvosanat eivät vaikuta juuri mihinkään ja yksittäinen numero noin 80 kurssin kokonaisuudessa on pelkkä pisara meressä. Ylioppilaskirjoituksissa ja pääsykokeissa se nähdään, ketkä ovat opiskelleet ja kenen numerot on tulleet kieltä lipomalla.
Michaelm
Harjunpää
Viestit: 311
Liittynyt: Pe Heinä 06, 2007 9:45 pm

Viesti Kirjoittaja Michaelm »

Juuri niinkun ABC sanoi. Olisi väärin tuntiaktiivisuuden perusteella laskea numeroa, koska oppilaiden persoonatkin jo ovat niin erilaisia. Toiset tykkäävät olla äänessä ja vastata jokaiseen kysymykseen, ja toisia taas jännittää jo nimenhuudossa vastaaminen (sikäli kun opettaja sellaisia harrastaa).
Narun jatko
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 10
Liittynyt: Ti Marras 11, 2008 7:52 pm

Viesti Kirjoittaja Narun jatko »

Eihän yhden päivän poissaolo mikään maailmanloppu ole, vaikka tulisi opettajalta sanomistakin. Mielestäni tässä tilanteessa huonoa käytöstä opettajalta, vaikka tuo kouluammuskelupelko onkin mennyt aivan överiksi. Koulussa saa pelätä mitä sanoo, ettei koko koulua evakuoida ja itseä pakoteta pariksi seuraavaksi vuodeksi joihinkin terapiasessioihin.

Ja samaa mieltä ABC:n kanssa. Naurettavaa, miten tunneilla lusiminen voi vaikuttaa niin paljon numeroon. Esimerkki lukiostani: sain kurssikokeesta numeroksi 10 ja kaikista suorituksista keskiarvoksi 9½. Opettaja antoi kurssin numeroksi kasin. Edelleenkään en ymmärrä, miten poissaolot voivat vaikuttaa taitoihini ko. aineesta, vai mitä noilla numeroilla on tarkoitus mitata? Tietääkö joku?
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

Valitettavasti on niin, että lukiossakin tuntiaktiivisuus voi laskea tai nostaa numeroa. Mielestäni se on oikein. Mitä sellaisella tiedolla tekee, jota ei millään tavalla osaa tuoda esille. Nimenomaan se, että numero on pykälän alas tai ylös verrattuna kirjallisen ja muun näytön arviointiin, on usein tuntinäytön tulos.
Nothing is quite what it seems
Vastaa Viestiin