Sivu 1/8
Isku turkistarhalle Lappajärvellä - 600 ketun turkit pilattu
Lähetetty: Ti Marras 18, 2008 2:31 pm
Kirjoittaja combat18
Isku turkistarhalle Lappajärvellä - 600 ketun turkit pilattu
18.11.2008 14:00
Lappajärven Karvalassa on tehty isku kettutarhalle. Lapuan poliisin mukaan kettuja on vapautettu avaamalla häkkien luukut, värjäämällä kettuja hennavärillä ja tuhoamalla eläinten siitoskortit.
Poliisin mukaan suurin osa ketuista on pysynyt häkeissään, mutta eläinten turkit ovat tulevan turkiskauden osalta pilalla. Poliisilla ei ole toistaiseksi tietoa iskun tekijöistä.
Tarhassa on 500-600 kettua.
STT
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2008111 ... 0_uu.shtml
Lähetetty: Ti Marras 18, 2008 2:45 pm
Kirjoittaja vandt
Typerät hipit.
Lähetetty: Ti Marras 18, 2008 2:49 pm
Kirjoittaja mikodeus
juuri niin typerät hipit ; ( ha muistelin tässä jokunen vuosi sitten joku turkistarhaaja sai syytteen taponyrityksestä ammuttuaan jotaan tollasta idjoottia haulikolla selkään kun olivat tulleet vapauttamaan sen kettuja/minkkejä voi voi sais tappaa vapaasti jokasen tollasen toisten töitä haittaavan idjootin eipäs kukaan sellassii luusereit jäis kaipaamaan! ; )
Lähetetty: Ti Marras 18, 2008 2:53 pm
Kirjoittaja combat18
Itse olen täysin kettujen puolella, hipin perkeleet ja tommoiset yrittäjät pitäisi hirttää munista.

Kyllä ihminen on sairas jos haluaa noin komeelta eläimeltä viedä turkin.
Lähetetty: Ti Marras 18, 2008 2:58 pm
Kirjoittaja mikodeus
nooh eipäs kuules ketut ja minkit juurikaan kärsi vankeudessa kun eipäs niillä ikinä muuta elämää ole ollut eikä ne paremmasta tiedä! toisinaan sais kyllä olla isommat häkit! : ) tollaset terrorisoijat on niin ärsyttäviä kerrankin joku oli polkennut minun supiloukkuni muodottomaks palloks tai noh ilkivallantekijä kyllä tiedettiin myöhemmin ja siitä seurasi pikku opetus! : )
Lähetetty: Ti Marras 18, 2008 3:00 pm
Kirjoittaja mikodeus
ja kun ne hipit niitä vapauttaa luontoon niin ei ne siellä kauaa elä ei osaa hankkia ravintoa tai suojaa itselleen niinkuin sanoin ei ne on tottunnut häkkioloihin!!
Lähetetty: Ti Marras 18, 2008 3:00 pm
Kirjoittaja Catherine
Itse en hyväksy turkintarhausta (miksi joku haluaa pukeutua kalliisiin raatoihin??) ja tälläiset iskut vain vaikeuttavat eläinsuojelujärjestöjen toimintaa, eivät ainakaan paranna noiden kettujen elinoloja lainkaan.
Jos/kun jäävät kiinni saavat nämä maailmanparantajat luultavasti maksaa "ihan kohtuulliset" sakot...
Arvauksia, mitä muuten noille "pilatuille" ketuille tapahtuu?

Lähetetty: Ti Marras 18, 2008 3:06 pm
Kirjoittaja combat18
Tarkoitan että miks helvetissä joku ylipäätään pitää viattomia eläimiä häkissä antais olla luonnossa kuten on tarkoitettu.
Ei ikinä olisi pitänyt aloittaa mitään turkis-paskaa, ihmiset voi pukeutua teko turkiksiin jos löytää jotain mieltä semmoisesta.
Ihmiset ei kunnioita luontoa/eläimiä.
Eläin menettää henkensä että joku runkkari saa itselleen takin kun ei kelpaa mikään muu kuin viaton eläin siihen takin valmistukseen.
Lähetetty: Ti Marras 18, 2008 3:08 pm
Kirjoittaja mikodeus
se on toisaalta totta että turhaksi hifistelyksi menee en minäkään sitä kannata mutta en ole puolestakaan oon vaan sitä mieltä että antais olla turkistarhaajien rauhassa ja tehä työnsä! mutta siinnä onkin erilainen jännitys jos pyydystää ketun luonnosta! : ) hih minullakin komeilee 2ketun turkkia seinällä itseammuttuja!
Lähetetty: Ti Marras 18, 2008 3:18 pm
Kirjoittaja combat18
"Kuinka voitte saada nautintoa, ampumalla suojasta avuttomia luontokappaleita, jotka samoilevat metsän siimeksessä viattomina, puolustuskyvyttöminä ja mitään aavistamatta? Se on todellista murhaamista. Luonto on suunnattoman kaunis ja jokaisella eläimellä on oikeus elää."
(Joku sanoi aikoinaan noin v.1933)
Lähetetty: Ti Marras 18, 2008 3:20 pm
Kirjoittaja esmes-
no onneksi taitaa tämä kettujen ja minkkien kasvatus päättyä nykyisen tarhaaja-sukupolven jäädessä eläkkeelle. harvat lapset enää haluavat jatkaa samaa elinkeinoa vaan kouluttautuvat muihin ammatteihin. kivikaudelle joutaa jäädäkin turkisteollisuus.
Lähetetty: Ti Marras 18, 2008 3:22 pm
Kirjoittaja mikodeus
nooh sekin voi olla mutta mutta pienpedot kuten minkit supikoirat ketut ovat pahimpia "petoja" luonnossa metsäkanalintu kannat alkavat kärsiä pikkuhiljaa kun kyseiset pienpedot taas lisääntyvät"
Lähetetty: Ti Marras 18, 2008 3:23 pm
Kirjoittaja loneliness
Ei mikään inhimillisin elinkeino, mutta oikeistolaisrouvilla vaan on taipumusta pitää glamourista. Kai se turkki sitten viestii jotain ylevyyttä ja tiettyä imagoa saman aatemaailman omaavien joukossa. Turkkitädit repikää tästä.

Lähetetty: Ti Marras 18, 2008 3:28 pm
Kirjoittaja joey
Minäkin olen sikäli kettujen puolella, että minusta ihminen ei saisi riistää eläintä oman turhamaisuutensa takia. Mutta se jos joku on vielä typerämpää, että kettujen oikeuksien nimissä terrorisoidaan yrittäjiä ja aiheutetaan ketuille lisäkärsimyksiä. Mites, kuolevatko ketut nyt sitten turhaan vai ajellaanko kettujen pilaantuneet turkit ja annetaan lisävankeusaikaa jotta uusi kasvaisi tilalle? Onko "vapauteen" päästetyille ketuille kenties parempi kuolla nälkään tai murskautua autonrenkaiden alle?
loneliness kirjoitti:Ei mikään inhimillisin elinkeino, mutta oikeistolaisrouvilla vaan on taipumusta pitää glamourista. Kai se turkki sitten viestii jotain ylevyyttä ja tiettyä imagoa saman aatemaailman omaavien joukossa. Turkkitädit repikää tästä.
Itseasiassa nykyään tietynlainen valveutuneisuus on kovinta muotia. Kun nämä oikeistolaisrouvat suunnittelevat kylpyhuoneremonttejaan, ottavat he huomioon materiaalien ekoystävällisyyden ja kierrätettävyyden. Turkinkäyttäjät ovat käsittääkseni lähinnä pintaliitoidiootteja tai yli 80-vuotiaita rouvashenkilöitä, joiden nuoruudessa minkkiturkki tmv. on ollut kova juttu.
Lähetetty: Ti Marras 18, 2008 3:37 pm
Kirjoittaja loneliness
joey kirjoitti:
loneliness kirjoitti:Ei mikään inhimillisin elinkeino, mutta oikeistolaisrouvilla vaan on taipumusta pitää glamourista. Kai se turkki sitten viestii jotain ylevyyttä ja tiettyä imagoa saman aatemaailman omaavien joukossa. Turkkitädit repikää tästä.
Itseasiassa nykyään tietynlainen valveutuneisuus on kovinta muotia. Kun nämä oikeistolaisrouvat suunnittelevat kylpyhuoneremonttejaan, ottavat he huomioon materiaalien ekoystävällisyyden ja kierrätettävyyden. Turkinkäyttäjät ovat käsittääkseni lähinnä pintaliitoidiootteja tai yli 80-vuotiaita rouvashenkilöitä, joiden nuoruudessa minkkiturkki tmv. on ollut kova juttu.
Puhuin rouvista ja lähinnä tarkoitin ikäluokkaa 50+, joiden ruhon päällä turkkia vielä näkee. Useimmilla on vielä sen verran rasvakerrosta, että verkkatakki riittäisi hyvin. En ole paljoa perehtynyt muotiin, mutta voi tosiaan olla pop nykyään olla valveutunut.
Ja jos joku asfalttia enemmän tai vähemmän askelillaan tärisyttävä hienohelmaleidi lukee tätä, niin vetoan sinuun: jätä jo ne turkit kauppoihin ja pistä sana kiertämään.