Sivu 1/3
Miss Suomi Satu Tuomisto saa tappouhkauksia
Lähetetty: To Joulu 11, 2008 9:24 am
Kirjoittaja Harriet Makepeace
Tämän vuoden Miss Suomi Satu Tuomisto on järkyttynyt saatuaan samana päivänä peräti kaksi erillistä tappouhkausta, kertoo Iltalehti.
Uhkaukset esitettiin viime sunnuntaina hänen kulkiessaan kotoa raitiovaunupysäkille.
Sain siinä sadan metrin matkalla kaksi erillistä tappouhkausta. Miehet uhkailivat, että pääsen hengestäni. En usko, että he tunnistivat minua, joten siitäkään ei ollut kyse. Mutta kyllä se kertoo aika paljon siitä paikasta, Tuomisto sanoo Iltalehdessä.
Tuomisto pitää muuttoa Helsingin Sörnäisiin virheenä.
- Ei Sörnäinen ole minun paikkani asua.
- Pelkään joka kerta, kun lähden kotoani. En viitsi lähteä lenkille tai mitään. Jätän auton aina kauas kotitalostani. Pelottaa, että sille tapahtuu jotain.
http://www.iltasanomat.fi/viihde/uutinen.asp?id=1624818
Hyi helvetti, kylläpä maailma on sekopäitä täynnä.
Jättäisivät nyt edes Satun rauhaan!!

Lähetetty: To Joulu 11, 2008 9:40 am
Kirjoittaja Jeltsin
Sen siitä saa kun muuttaa stadiin. Ja varsinkin sörkkaan.
Tuli tästä mieleen, kaveri asuu töölössä ja siellä pyörii joku serbimies, sellanen noin 50 ikänen vekkuli herrasmies joka sylkee vastaantulijoita kasvoihin ja manaa omalla kielellään. Kyllä näitä riittää jokapuolella mutta ilmeisesti varsinkin stadissa.
Lähetetty: To Joulu 11, 2008 9:51 am
Kirjoittaja ns_
Tappouhkauksia sporapysäkillä kurvissa? Noitahan tulee päivittäin. Ei sitä Satu kannata isossa kaupungissa jokaisen sekakäyttäjän ölinää ottaa tosissaan.

Lähetetty: To Joulu 11, 2008 12:08 pm
Kirjoittaja nidvid
Menee jo aika säälittäväksi julkisuuden hakemiseksi.
Vai pelottaa poistua kotoa ja kotonakaan ei voi olla kun naapureilla on hauskaa.Ehkä muutto maalle ratkaisisi ongelman.Molemmin puolin
Kallio/Sörkka on oikeasti turvallinen asuinalue,tiettyjä paikkoja EHKÄ lukuunottamatta.Jos missukka on päättänyt piritorin kupeeseen muuttaa niin voihan siinä pikkuinen erilaisuuden tunne yllättää
http://www.iltalehti.fi/viihde/200812118746585_vi.shtml
Lähetetty: To Joulu 11, 2008 12:38 pm
Kirjoittaja Harriet Makepeace
Mielestäni Satun pitäisi tehdä asiasta rikosilmoitus eikä itkeä asiasta lehtien palstalla.
Uhkailija saattaa olla joku randomi tyyppi, esim narkkari, juoppo tms
Minulla itselläni ei ole käsitystä miten vaarallinen kyseinen seutu oikeasti on.
Toivottavasti missi ei ole saanut stalkkareita perään, nämä saattavat olla aika vaarallisia silloin kun lopullisesti päässä napsahtaa.
Käsittääkseni tälläiset tappouhkaukset jonka kohteena on julkisuudesta tunnettu henkilö, ovat Suomessa aika harvinaisia. Muut korjatkoon, mikäli olen väärässä.
Lähetetty: To Joulu 11, 2008 1:10 pm
Kirjoittaja Ihraponnari
On totta, että Sadun asuinalue ei ole sitä hyvämaineisinta osaa Helsinkiä. Mutta onko silti hyväksyttävä se, että sekakäyttäjät, alkoholistit, narkit tms paskakasat saavat yleensä huudella mitä vain, edes Sörnaisissa??
Lähetetty: To Joulu 11, 2008 1:18 pm
Kirjoittaja Nylonköysi
Ihraponnari kirjoitti:Mutta onko silti hyväksyttävä se, että sekakäyttäjät, alkoholistit, narkit tms paskakasat saavat yleensä huudella mitä vain, edes Sörnaisissa??
Ei, mutta kuka tahansa ihminen joka ei ole kasvanut pää pensaassa ymmärtää, että ne vaan huutelevat. Suomessa on aika epätodennäköistä, että ohikulkija vahingoittaisi toista.
Lähetetty: To Joulu 11, 2008 1:20 pm
Kirjoittaja Führer
No UUuu! Yleistähän tommonen on, Helsinki on täynnä kaikenlaisia piripäitä

...
Lähetetty: To Joulu 11, 2008 3:53 pm
Kirjoittaja uuveäynli
No onhan toi tietty ikävää, mutta ot, en malta olla mainitsematta tästä Miss Älypää Finlandista.
Häneltä kun kysyttiin Suomen itsenäistymisvuotta, niin pimu vastasi 1952.
Auts ja haloooooooooo
Lähetetty: To Joulu 11, 2008 4:23 pm
Kirjoittaja PaulaDrew
En usko. Ei kahta tappouhkausta tule tunnistamattomalle ihmiselle suoraan päin naamaa yllättäen ja ilman mitään syytä. Edes Sörkassa. Itse kävelen siellä lähes joka päivä ja harvoin kukaan tuntematon edes puhuttelee. Luulen, että jos jotain tuollaista on tapahtunut, sitä on edeltänyt missin oma ylimielinen tai tyly käytös jotakuta kadunmiestä kohtaan.
Lähetetty: To Joulu 11, 2008 5:02 pm
Kirjoittaja Harriet Makepeace
Mikäli missi onkin käyttäytynyt 'tylysti' eikä ole noteeranut jokaista vastaankulkijaa tms, niin tämä ei anna vielä kenellekään mitään oikeutta uhata hänen henkeä.
Toivottavasti tyypit pääsevät nopeasti hoitoon taikka kaltereiden taakse ennen kuin alkavat seuraavan kerran lähestymään Tuomistoa mahdollisesti jo puukkoa heiluttaen.
Lähetetty: Pe Joulu 12, 2008 7:39 pm
Kirjoittaja rötösherra
Ihraponnari kirjoitti:On totta, että Sadun asuinalue ei ole sitä hyvämaineisinta osaa Helsinkiä. Mutta onko silti hyväksyttävä se, että sekakäyttäjät, alkoholistit, narkit tms paskakasat saavat yleensä huudella mitä vain, edes Sörnaisissa??
Jotenkin arvaan ettei missi itsekään tiedä missä kaupunginosassa asuu. Sörkan metroasema kun ei tee Hesarin ykköskerroksen (josta otan osaa) kämpästä Sörnäistä, ei sitten millään. Vasta muuttaneet tekee saman virheen
aina. Seuraava lööpinaihe on varmaan kun tyhmä kunnossapitolaitos hinaa seuraavan lumipyryn jälkeen sen rakkaan missiauton aurauksen alta kulman taakse, missi ei autoa löytänyt ja myöhästyi. Tähänkin voi tottua ja varautua, vaikka tätäkään ei tapahdu Akaalla.
Lähetetty: Pe Joulu 12, 2008 9:36 pm
Kirjoittaja loneliness
Kyllä se ihan ymmärrettävästi vähän pelästyttää missitytsyä kun joku sekopää alkaa latelemaan uhkauksia. Muutenkin kaikenlaisia perverssejä noitten missien perässä varmasti on hommaamassa Enirolta puhelinnumeroa ja pistämässä fanipostia postiluukusta sisään. En nyt julkisuushakuisuuden piikkiin tätä välttämättä laittaisi.
Lähetetty: Pe Joulu 12, 2008 10:32 pm
Kirjoittaja Jack the Ripper
Olisiko asioilla mitään yhteyttä: Toisessa iltapäivälehdessä toinen missi tilitti masennuksesta selviämistään ja oli päässyt lööppiinkin asti. Kuluu päivä, pari ja kilpaileva lehti uutisoi näistä tappouhkauksista.

Lähetetty: La Joulu 13, 2008 4:19 am
Kirjoittaja apollo
loneliness kirjoitti:En nyt julkisuushakuisuuden piikkiin tätä välttämättä laittaisi.
Minä laittaisin. Tulisiko itsellesi mieleen soittaa lehdistölle, että kurvin kulmilla joku nappisilmä mutisi tappamisesta. Tämä mimmi on tasan tarkkaan halunnut jotain juttua lehteen. Ja onnistui siinä, taas ihmiset muistaa hetken hänen nimensä.