Sivu 1/1

Buddy Hollyn kuolemasta 50 vuotta 3.2.2009

Lähetetty: Ti Helmi 03, 2009 7:38 pm
Kirjoittaja synkempi hautajaisvieras
.




Kansalaiset!




Tänään tulee kuluneeksi tasan 50 vuotta Buddy Hollyn kuolemasta lento-onnettomuudessa 3.2.1959. Rockin historian suurin nero Buddy Holly siirtyi täältä ikuisuuteen suosionsa huipulla vain 23-vuotiaana. Paljon mahtavaa musiikkia hän ehti säveltää ja levyttää, musiikkia joka teki valtavan ja lähtemättömän vaikutuksen lukemattomiin ihmisiin maailmanlaajuisesti. Tässä kaksi näytettä Buddy Hollyn tuotannosta:



Buddy Holly: Rock Around With Ollie Vee:
http://www.youtube.com/watch?v=klXjhwGA ... re=related



Buddy Holly: It Doesn`t Matter Anymore:
http://www.youtube.com/watch?v=VdtqTWH0lxU




Ja kotimainen tribute Housewreckersin voimin:


The Housewreckers: Tribute To Buddy Holly:
http://www.youtube.com/watch?v=s3baCyjwJfQ




R.I.P. Buddy Holly





.

Lähetetty: Ti Helmi 03, 2009 7:41 pm
Kirjoittaja otus
juu ja tälle sitten ihan oma avaus.. Buddy Holly who cares.. Elämme 2000 lukua..

Lähetetty: Ti Helmi 03, 2009 7:47 pm
Kirjoittaja synkempi hautajaisvieras
otus kirjoitti:juu ja tälle sitten ihan oma avaus.. Buddy Holly who cares.. Elämme 2000 lukua..

Jotenkin ennalta arvattavaa ettet sitten malttanut olla repimättä turpaasi taas. Kuka sinun tylsistä kommenteista edes välittää, oli vuosituhat mikä hyvänsä, ei kukaan. :lol:


.

Lähetetty: Ti Helmi 03, 2009 8:20 pm
Kirjoittaja otus
hullu se helposti nauraa.. ja ei siinä sitten mitään, jos joku jaksaa/pystyy kuunnella moista homon voihkintaa..

Ps: jatketaan lautamies osiolla, kun kerran oikeen taas riitaa kylvät.

Lähetetty: Ti Helmi 03, 2009 8:25 pm
Kirjoittaja synkempi hautajaisvieras
otus kirjoitti: homon voihkintaa..

Tuossapa kuvasit juuri oman kirjoitustapasi ja elämäntapasi. Kirjoitustyyliksi suoltamistasi ei voi sanoa koska siitä puuttuu tyyli.



Ja en viitsi edes alentua kommentoimaan musiikkimakuasi.




.

Re: Buddy Hollyn kuolemasta 50 vuotta 3.2.2009

Lähetetty: Ti Helmi 03, 2009 8:25 pm
Kirjoittaja Chopper
synkempi hautajaisvieras kirjoitti: Ja kotimainen tribute Housewreckersin voimin:


The Housewreckers: Tribute To Buddy Holly:
Hieno biisi,nimimerkillä Housewreckers fani...
Ja Buddy aikansa legenda ehdottomasti,onneksi meistä jotkut
ymmärtää hyvän päälle :wink:

Lähetetty: Ti Helmi 03, 2009 8:43 pm
Kirjoittaja Insneaker
otus kirjoitti:hullu se helposti nauraa.. ja ei siinä sitten mitään, jos joku jaksaa/pystyy kuunnella moista homon voihkintaa..

Ps: jatketaan lautamies osiolla, kun kerran oikeen taas riitaa kylvät.
ketäköhän tässä sitä riitaa kylvää? :roll: :wink:
En soittajaa tiedä edes nimeltä, mutta ei tulisi mieleeni sanoa, että "kuka välittää?" Eiköhän siitä Elviksenkin kuolemasta ole jo pitkä aika ja moni hänestäkin silti edelleen välittää.

Lähetetty: Ti Helmi 03, 2009 9:39 pm
Kirjoittaja Eppu74
Eipä ollut Buddy Holly edes tuon koneen ainoa kuuluisuus... La Bamba <3

Lähetetty: Ti Helmi 03, 2009 9:46 pm
Kirjoittaja Ingrid
^ Näinpä oli: siinä samalla menivät myös Ritchie Valens (La Bamba -hitin veivaaja, taisi olla vasta 17 vuoden tienoilla kuollessaan, jos oikein muistan) ja sitten meni myös nykynuorisolle tuntemattomampi Big Bopper, joka taisi vetäistä monen 50- ja 60 -luvun taitteen rock n' roll -jannun coveroimaa Chantilly Lacea.

Don McLeanin American Pie -biisissä lauletaankin aika osuvasti, että tuo päivä oli "the day the music died" ainakin monelle 50-luvun nuorelle pitkäksi aikaa, ja kyllähän siinä menikin paljon lahjakkuutta hukkaan kerralla, valitettavasti.

edit: unohtui ameriikan piiraasta laulavan jampan nimi ensin..ja Valensin etunimikin vähän pieleen.

Lähetetty: Ke Helmi 04, 2009 12:30 am
Kirjoittaja litmanen
Itse olen sen verran nuori, että kuulin ensimmäisen kerran Buddy Hollista vasta tämän kappaleen kautta :)

http://www.youtube.com/watch?v=iD20zlBa-0I

Lähetetty: Pe Helmi 06, 2009 3:00 pm
Kirjoittaja surffailija
R.I.P. Charles Hardin "Buddy" Holly s. 7.9.1936, Jiles Perry "the Big Bopper" Richardson s. 24.10.1930 ja Richard Steven Valenzuela (Ritchie Valens) s. 13.5.1941. Don Macleanin American Pie biisin lisäksi on toinenkin näiden liian aikaisin pilvenreunalle musisoimaan siirtyneiden muistoksi, biisi nimeltään Three Stars. Biisin esittänyt Eddie Cochran ei itse koskaan kerinnyt sitä valmiina levytyksenä kuulemaan kun kohtalo puuttui peliin. Eddie menehtyi 16.4.1960 tapahtuneessa auto-onettomuudessa saamiinsa vammoihin seuraavana yönä. Hän oli 21-vuotias.