Sivu 1/1

Pieksi vaimonsa - pitkä liitto lievensi tuomiota

Lähetetty: Ti Helmi 24, 2009 2:44 pm
Kirjoittaja surfergirl
Pieksi vaimonsa - pitkä liitto lievensi tuomiota
24.02.2009 06:10, päivitetty 24.02. 06:12


Ahvenanmaalla asuva 67-vuotias mies tuomittiin kolmen kuukauden ehdolliseen vankeuteen vaimonsa pahoinpitelystä.

Poikkeuksellisen tapauksesta tekee se, että käräjäoikeus huomioi tuomiossaan pariskunnan 43 vuotta kestäneen avioliiton, jonka aikana mies ei vaimon kertoman mukaan ollut koskaan aiemmin kajonnut häneen.

Käräjäoikeus otti tuomiossaan huomioon myös sen, että miehellä ei ole aiempaa rikostaustaa. Näiden seikkojen vuoksi oikeus harkitsi ensin "vain" isoa sakkorangaistusta, mutta päätyi ehdolliseen vankeustuomioon uhrin vammojen vakavuuden vuoksi.

Pahoinpitely sattui avioparin kotona Ahvenanmaan saaristossa elokuussa 2008. Poliisikuulusteluissa mies kertoi, ettei muista tapauksesta mitään humalan takia. Mies kuitenkin myönsi teon ja oli katuvainen.

Mies määrättiin lisäksi maksamaan 30 päiväsakkoa, yhteensä 570 euroa. Tuomiosta kertoi ensimmäisenä Nya Ålandin verkkolehti.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1653966

Nyt kiinnostaisi kovasti tietää, että kuinka monta vuotta tarkalleen pitää olla naimisissa ennen kuin on oikeuden mukaan "lupa" pahoinpidellä? Entäs jos ei ole aviossa vaan muuten vaan pitkässä suhteessa? Kuinka monta vuotta avoliittoa oikeuttaa yhteen pahoinpitelyyn?

Re: Pieksi vaimonsa - pitkä liitto lievensi tuomiota

Lähetetty: Ti Helmi 24, 2009 3:11 pm
Kirjoittaja Make_
No Taiteilija Palmu hakkas muijansa jo häissä.

Re: Pieksi vaimonsa - pitkä liitto lievensi tuomiota

Lähetetty: Ti Helmi 24, 2009 3:29 pm
Kirjoittaja anamasa
Hah :) Tämä on taas tätä paskalehden otsikointia. Puolustus vetosi pitkään avioliittoon ja toki oikeus sitä punnitsi, mutta itse tuomioon asialla ei lopulta ollut vaikutusta.