Sivu 1/1

K Kivistö viritti pommin vaimonsa autoon Jalasjärvellä -05

Lähetetty: Ti Elo 25, 2009 7:07 pm
Kirjoittaja Ailar
Kysely-palstalla tiedustelin tämän jutun perään, mutta eipä sitä taida palstalla olla, joten kirjoitetaan. Mikäli löytyy, ylläpito varmaan siirtää oikeaan osoitteeseen.

Alibi 1/2007:
Jalasjärveläinen Kari Kivistö oli lokakuussa 2005 asentanut vaimonsa autonpenkin alle dynamiittipötkön. Vaimon lähdettyä liikkeelle syntyi voimakas räjähdys. Dynamiitin hurjasta voimasta huolimatta raskaana oleva vaimo pelastui kuin ihmeen kaupalla.

Vaimo kertoi oikeudessa, ettei mikään viitannut näin järjettömään tekoon. Puolisoiden elämä oli ollut normaalia, eikä heillä ollut erityisiä riitoja. Elämä tuntui vaimon mukaan "liiankin hyvältä". Molemmat odottivat vauvan syntymää. Vaimo ei ole kyennyt millään tavalla ymmärtämään miehensä motiivia.

Räjähdyspäivää edeltävänä iltana vaimo odotti miestään työmatkalta Helsingistä. Mies soitteli matkalta kotiin normaalisti. Vaimo halusi olla hereillä, kun mies palaa kotiin. Myöhemmin vaimo meni nukkumaan, kun Kari lähti ulkoiluttamaan koiraa.
Yön aikana tapahtui kuitenkin jotain. Sinä aikana auton kuljettajanpuoleisen penkin alle oli asennettu pommi. Räjähde oli kytketty toimivaksi silloin, kun autossa laitetaan pakki päälle. Vaimo lähti kotipihalta suoraan eteenpäin, mutta päivän aikana peruutusvaihdettakin tarvittiin. Silloin kuului järisyttävän iso pamaus.

Kari Kivistön mukaan hän ei yrittänyt tappaa vaimoaan. Mitään järkevää syytä hän ei ole osannut teolleen kertoa. Räjäyttäminen tuli kuulemma mieleen, kun hän ajeli metsäteillä ennen kotiintuloa. Käräjäoikeuden mielestä on riidatonta, että KK oli pommin asentaja. Oikeuden mukaan räjäytyksen tekotapa osoittaa, että Kivistön tarkoituksena oli tappaa vaimonsa. Oikeuden mielestä Kivistön suorittama räjäytys on edellyttänyt hyvää ennakkosuunnittelua.

KK passitettiin mielentilatutkimukseen. Lausunnon mukaan hän on ollut tekohetkellä syyntakeinen.
Hänet tuomittiin murhan yrityksestä 6 vuoden vankeusrangaistukseen.
-------------
Mahtaakohan vaimo ottaa ukon vielä takaisin. Ei ole varmaan hääviä ollut lapsen synnyttyä ajatella, että iskän tarkoitus oli ottaa hengiltä niin vaimo kuin tuleva lapsikin. Mitä on mahtanut miehen päässä pyöriä metsäteitä kotiin ajellessaan??!!
Muistaako kukaan, missä tuo pommi sitten räjähti? Oliko pommin räjähdettyä lähistöllä muita ihmisiä? Olisi tullut varmaan pahaa jälkeä, jos olisi esim. bensapiikin kohdalla räjähtänyt.

Re: K Kivistö viritti pommin vaimonsa autoon Jalasjärvellä -05

Lähetetty: Ti Elo 25, 2009 7:47 pm
Kirjoittaja Canaris
Kitos Ailarille, joka on ahkeroinut avausten kimpussa!

Jenkeissähän näitä tapauksia, joissa mies päättää hankkiutua eroon raskaana olevasta puolisosta, on ollut. Olisiko tällaisiin murhenäytelmiin syynä se, ettei tekijä kestä isäksi tulemista ja vastuunkantamista? Sairaalla tavalla kuvitellaan, että ongelma poistuu veriteolla? Ts. poistuuhan se, jos teko onnistuu, mutta edessä voi olla toisenlaiset ongelmat, jos ja kun jää kiinni (kev.).

Re: K Kivistö viritti pommin vaimonsa autoon Jalasjärvellä -05

Lähetetty: Ti Elo 25, 2009 8:28 pm
Kirjoittaja Hexan
Yleensä näissä on aina toinen nainen/mies taustalla kuvioissa, jos tekijä ei ole hullu. Ehkä miehen uusi oli lempannut ukon, kun sai tietää raskaudesta, ja katkeran äijän kosto suuntautui vaimoon, joka oli autuaan tietämätön koko jutusta. Tai sitten kakkosnainen jostain kumman syystä heti lemppasi ukon joka yritti räjäyttää muijansa... Omituinen tapaus juuri motiivin osalta.

Re: K Kivistö viritti pommin vaimonsa autoon Jalasjärvellä -05

Lähetetty: Ke Elo 26, 2009 10:55 am
Kirjoittaja karramurmur
Muistelisin että tää nainen oli maatalouslomittaja ja näistä töistä lähtiessään pommi sit ois ärjähtänny. Näin muistelen,mut voi olla että väärin meni jälleen.

Re: K Kivistö viritti pommin vaimonsa autoon Jalasjärvellä -05

Lähetetty: To Syys 10, 2009 5:04 pm
Kirjoittaja PeeVee
Itte asustelen Jalasjärvellä.
Pommi räjähti kehitysvammaisten käytössä olevan talon pihassa. Nainen työskentelee(/työskenteli?) kehitysvammaisten ohjaajana, ei siis maatalouslomittajana. Muistelisin, että hän oli juuri lähdössä tuolta talolta, kun kajahti. Ja oli käynyt aiemmin päivällä jossain muuallakin autollaan, eli suoraan kotoaan ei ollut ajanut töihin. Siinä mielessä oli tuhottomasti tuuriakin matkassa, ettei esim. kaupan pihassa räjähtänyt.
Siskoni tuon naisen tuntee, tai ainakin tunsi aiemmin, paremmin. Nainen oli käsittääkseni "ohjaajana" siskoni ollessa kunnan keva-puolella työharjoittelussa. Äippäkin naisen tuntee, ainakin jollakin tavalla.

Töistä päästyäni kävin tuolloin tapahtumapaikalla, mutta mitään sen kummempaa ei enää silloin näkynyt. Muutamat poliisin eristysnauhat talon edessä.

Re: K Kivistö viritti pommin vaimonsa autoon Jalasjärvellä -05

Lähetetty: Pe Syys 11, 2009 2:10 pm
Kirjoittaja karramurmur
Hyvä että muut tietää/muistaa paremmin.Ite ku oon itteni dementoitanut.:)