Sivu 1/1

Henry Tiittanen tappoi kaverinsa Orivedellä 10/2006

Lähetetty: Ti Elo 25, 2009 9:54 pm
Kirjoittaja Ailar
Uhmaan karua kohtaloa siitä, että tämäkin tarina tietysti löytyy palstalta alle nanosekunnin, heti kun olen saanut sen lähetettyä. Jutussa ei ole mitään kovin ihmeellistä, mutta tuli vastaani, kun pengoin noita Oriveden seudun huumejuttuja.

VIINAA JA HUUMEITA

Korkeakoskella asunut Henry Tiittanen (s. 1979) kertoi poliisin esitutkinnassa, että hän tapasi Pasin (nimi muutettu) ensimmäisen kerran noin pari kuukautta sitten.
-En ole omasta mielestäni hänen koulukaverinsa, vaikka Pasi itse niin väitti.
Tiittanen tapasi kaverinsa kesän aikana kolme kertaa, aina Orivedellä. Myös tapahtumapäivänä Tiittanen tuli Orivedelle linja-autolla ja käveli kaverinsa asunnolle. Siellä oli toinenkin mies, jota Tiittanen ei tuntenut.
-Asunnossa oli viinaa ja kaljaa. Joimme näitä porukalla.
Tiittasen mukaan Pasi ryhtyi haukkumaan ja jopa uhkailemaan häntä.
-Tätä kesti koko ajan. Yritin toppuutella Pasia ja heittää välillä asiaa huumorin puolelle, mutta Pasi jatkoi vaan uhoamistaan.
Tiittanen kertoi poliisitutkinnassa, että hän koki olonsa kaikin puolin epämukavaksi ja uhatuksi. Asunnon isäntä luuli, että Tiittanen oli tullut hakkaamaan hänet.
-Pasi jatkoi uhoamistaan. Hänellä seisoi silmät päässä.
Asunnossa oli paljon lääkepurkkeja. Tiittanen tiesi, että asunnon haltija käyttää lääkkeitä.
Pasin mieliala vaihteli. Välillä hän pyysi, että Tiittanen voisi jäädä yöksi. Välillä taas uhosi ja uhkaili.
-Jossain vaiheessa iltaa olimme asunnon keittiön puolella. Pöydällä oli mustakahvainen leipäveitsi. Pasi tuijotteli oudosti tätä veistä. Päätin ottaa sen talteen taskuuni, jotta Pasi ei ottaisi sitä käteensä.

Veitsi oli Tiittasella melko pitkään.
-Minulla ei ollut missään vaiheessa tarkoitus käyttää veistä, enkä ottanut sitä sen takia haltuuni.
Miesten istuessa rauhallisesti olohuoneen puolella, Pasi nousi ylös.
-Hän lähti tulemaan minua kohti. Tunsin tilanteen uhkaavaksi. Tavoittelin oikealla kädellä taskussani ollutta veistä, jolloin sain kolmeen sormeen viiltohaavan.
-Lähdin myös itse nousemaan ylös sohvalta. Samalla löin häntä 2-3 kertaa alaviistosta. Lyönnit osuivat mielestäni vasempaan kylkeen. Viimeinen lyönti oli selkäpuolelle. Sen jälkeen pudotin veitsen ja lähdin asunnon ovea kohti. Ajattelin, että Pasi seuraa minua, mutta hän ei tullutkaan perässäni. Palasin ja totesin, että paikalle pitää soittaa apua. Pasista tuli niin paljon verta...
Puukottaja sai tietää Tampereen poliisilaitoksen vartijalta, että Pasi oli menehtynyt. Tiittanen itse luuli, että uhri jäi henkiin, koska hän oli keskustellut lyöntien jälkeen tämän kanssa.
-Pyysin mm. häneltä anteeksi ja hän antoi.
Uhri oli ryöminyt itse verisenä paareille ja hän kuoli ambulanssissa. Uhrissa oli kolme rintakehän pistohaavaa, viiltohaava vas. peukalon tyvessä sekä viilto- ja pistohaava vasemmalla ohimolla.

Tiittanen oli illan aikana ajatellut jäädä kaverin luo yöksi, koska hänen piti hakea seuraavana päivänä haaste. Tiittasen mukaan kaikki asunnossa olijat polttivat ruohoa.
-En ole itse käynyt koskaan huumekauppaa Pasin kanssa. Emme olleet niin paljon tekemisissä.
Tiittanen paljasti kuulustelussa, että Pasi kutsui asunnolle, koska hän kyseli huumeita.
-Pasi kysyi minulta puhelun aikana, olisiko minulla mitään poltettavaa. Vastasin, että pari lehteä löytyy.
Vaikka henkilöihin liittyykin huumetausta, Tiittanen kiisti poliisille, että kysymys olisi ollut huumevelasta. HT:n veressä oli 2,19 promillea.

Asunnolla ollut kolmas mies oli uhrin kaveri. Hän kertoi, että HT ja Pasi sättivät toisiaan heti alusta alkaen. Todistajan mukaan Pasi ei käynyt missään vaiheessa Tiittaseen käsiksi.
-HT uhkaili ja huuteli.
Todistaja ei usko hätävarjelun liioitteluun.
Henry Tiittanen tuomittiin taposta 9 v vankeusrangaistukseen.

Re: Henry Tiittanen tappoi kaverinsa Orivedellä 10/2006

Lähetetty: Ti Elo 25, 2009 10:10 pm
Kirjoittaja Canaris
Ailarhan nyt ahkeroi! :D

Ei tuollainen veistotyö todellajaan hätävarjelun liioittelulta tunnu.

Re: Henry Tiittanen tappoi kaverinsa Orivedellä 10/2006

Lähetetty: To Elo 27, 2009 12:15 am
Kirjoittaja lemmy
heh ton tiitasen tekemisistä sais pienen kirjan,kaveri asu aikanaan tampereella jossa esim. pölli autoliikkeestä auton ja ajo lasin läpi pois...ja kaikkee muuta pientä :mrgreen:

Re: Henry Tiittanen tappoi kaverinsa Orivedellä 10/2006

Lähetetty: To Elo 27, 2009 4:08 pm
Kirjoittaja loneliness
lemmy kirjoitti:heh ton tiitasen tekemisistä sais pienen kirjan,kaveri asu aikanaan tampereella jossa esim. pölli autoliikkeestä auton ja ajo lasin läpi pois...ja kaikkee muuta pientä :mrgreen:
Jaa ei tää Tiittanen ollutkaan mikään bemaria ajava hyppyritukka kauluspaidassa? Kerro ihmeessä lisää mitä tiedät hemmosta? Ehkä kaikki ei olekaan ihan niin selvää...

Re: Henry Tiittanen tappoi kaverinsa Orivedellä 10/2006

Lähetetty: La Marras 07, 2009 8:43 am
Kirjoittaja meridian74
Henry "Henkka" Tiittanen asui tosiaan Tampereella Nekalan kaupunginosassa pitkät ajat. Henkka veti kaiken kaman alas mitä ikinä löytyi. Suonensisäisiä huumeitä hän oli myös käyttänyt ihan nuoruudesta saakka.
Kaveripiiri koostui samanlaisista henkilöistä kuin Tiittanen itsekin oli. Moni kuoli nuorena yliannostukseen, itsemurhiin tms. Eräs omakin hyvä ystävä koki tämän kohtalon alettuaan pyörimään ko porukan kanssa.
Itselle tuli aika suurena yllätyksenä tämä tappo uutinen, koska en muista Tiittasesta lainkaan väkivaltaista puolta. Varmaankin nyt on sitten vedetty vaan vääriä aineita.
Sen muistan Tiittasesta että joskus riideltyään muijansa kanssa, hän hyppäsi toisesta kerroksesta ikkunan läpi pihalle. Tuloksena oli pitkä sairaala reissu.
Ajokorttia hän koitti nuorena ajaa jonkin aikaa, mutta autokoulun opettaja tajusi että "jotain on vedetty".
Kaverin yöt menivät tavaraa varastaessa jotta narkkauksen pystyi rahoittamaan. Muutaman kerran Tiittanen itse joutui velanperinnän kohteeksi, saaden maistaa mm. pesäpallomailaa.

Re: Henry Tiittanen tappoi kaverinsa Orivedellä 10/2006

Lähetetty: Ma Marras 09, 2009 3:47 pm
Kirjoittaja 696
loneliness kirjoitti:
lemmy kirjoitti:heh ton tiitasen tekemisistä sais pienen kirjan,kaveri asu aikanaan tampereella jossa esim. pölli autoliikkeestä auton ja ajo lasin läpi pois...ja kaikkee muuta pientä :mrgreen:
Jaa ei tää Tiittanen ollutkaan mikään bemaria ajava hyppyritukka kauluspaidassa? Kerro ihmeessä lisää mitä tiedät hemmosta? Ehkä kaikki ei olekaan ihan niin selvää...
Yks kohta osu oikein, jos en ihan väärin muista (mikä on hyvin mahdollista) niin kyl se yhen Bemarin katolleen ajo.

Muutaman kerran tuli Henkan kans baarissa istuttua, ei voi sanoa että varsinaisesti harmittais että se on nyt telkien takana. Tarinoita sillä ainakin riitti kerrottavaks, jos puheesta sai jotain selvää.

Re: Henry Tiittanen tappoi kaverinsa Orivedellä 10/2006

Lähetetty: Su Marras 22, 2009 9:01 pm
Kirjoittaja SeagulII
Tottahan henkka sai aikaan kaikenlaista. Lähinnä hämmennystä tempauksillaan, mutta nyt näemmä sitten suolikaapin avaimien kans kävi vahinko.. En kyllä ikinä pitäny miestä väkivaltasena, mutta eipä tosta nekalan porukasta monelle oo hyvin käyny. Itekin asustelen edelleen neksussa ja päivittäin saa katella ryhmän edesottamuksia :/

Re: Henry Tiittanen tappoi kaverinsa Orivedellä 10/2006

Lähetetty: Ti Loka 12, 2010 4:21 pm
Kirjoittaja Kärsinyt_
Tämähän nyt on jo aikas vanha teksti, mutta oli pakko puuttumani.

Se oli 3 kerros josta hyppäsi...

Re: Henry Tiittanen tappoi kaverinsa Orivedellä 10/2006

Lähetetty: To Huhti 07, 2011 7:37 pm
Kirjoittaja inka
Kärsinyt_ kirjoitti:Tämähän nyt on jo aikas vanha teksti, mutta oli pakko puuttumani.

Se oli 3 kerros josta hyppäsi...
joo ne asu kolmannessa kerroksessa...
perhe B ensimmäisessä...
ja perhe V toisessa rapussa, toisessa kerroksessa.
mutta mä en muista kenen kämpillä ne oli sillon kun henkka päätti loikata...

Re: Henry Tiittanen tappoi kaverinsa Orivedellä 10/2006

Lähetetty: Pe Huhti 08, 2011 2:06 pm
Kirjoittaja Kärsinyt_
inka kirjoitti:
Kärsinyt_ kirjoitti:Tämähän nyt on jo aikas vanha teksti, mutta oli pakko puuttumani.

Se oli 3 kerros josta hyppäsi...
joo ne asu kolmannessa kerroksessa...
perhe B ensimmäisessä...
ja perhe V toisessa rapussa, toisessa kerroksessa.
mutta mä en muista kenen kämpillä ne oli sillon kun henkka päätti loikata...
Ihan varmalla tiedolla voin sanoa että äiteensä kotona(henkka ei sielä siis enää asunu) ja se oli 3 kerros klasin läpi hietamaalle, kun koetti benjiä ilman narua...

Re: Henry Tiittanen tappoi kaverinsa Orivedellä 10/2006

Lähetetty: Ke Joulu 21, 2011 4:01 pm
Kirjoittaja hönttä
Taitaa olla tuo syntymävuosi vähän hakoteillä(1979). Ellen väärin muista, niin H on syntynyt 1975 :?:

Re: Henry Tiittanen tappoi kaverinsa Orivedellä 10/2006

Lähetetty: Ke Joulu 12, 2012 9:02 am
Kirjoittaja Mctoiseen
hönttä kirjoitti:Taitaa olla tuo syntymävuosi vähän hakoteillä(1979). Ellen väärin muista, niin H on syntynyt 1975 :?:
Aika liki, mutta syntymävuosi on kuitenkin 1976.

Re: Henry Tiittanen tappoi kaverinsa Orivedellä 10/2006

Lähetetty: Ke Elo 21, 2013 2:08 pm
Kirjoittaja Kieltolaki
Jaa ei Henkka ole väkivaltainen? Itse tullut seurailtua hänen toilailujaan, niin Neksussa, kuin hämpilläkin ja kyllä siinä useamman kerran tennari löysi tiensä vastaantulijan tuulenhalkojaan.

Re: Henry Tiittanen tappoi kaverinsa Orivedellä 10/2006

Lähetetty: Su Elo 25, 2013 2:18 am
Kirjoittaja no names
Henkka ihan mukava tyyppi.. No välillä sattui pieniä ylilyöntejä :) Taitaa siviili koittaa ihan kohtapuolin jos ei jo ole jo vapaana.

Re: Henry Tiittanen tappoi kaverinsa Orivedellä 10/2006

Lähetetty: Pe Tammi 10, 2025 2:51 pm
Kirjoittaja kakkosurpo
Näyttäisi Henry Tiittanen päässeen irti lähes kaikista adiktioita aiheuttavista aineista.
Nuuska vielä maistuu huulessa, mut omien puheidensa mukaan ei mitään muuta.
Pitkä reissu ollut päihteiden kanssa jos alkanut 11 vuotiaana.

Niin, ja olisiko "meidän Henkka" jopa jeesustelu-jutuissa mukana, kuten moni muukin entinen narkki.