Sivu 1/1

Isälle jättilasku lasten hyväksikäytöstä

Lähetetty: Pe Syys 18, 2009 2:10 pm
Kirjoittaja Damien
En löytänyt pikaisella kyyläyksellä tästä vielä ketjua:
Omien tyttäriensä vuosia jatkunut törkeä seksuaalinen hyväksikäyttö vie lappeenrantalaisen
perheenisän kahdeksaksi vuodeksi vankeuteen.

Nuorempi lapsista oli vasta kahdeksan vuoden ikäinen hyväksikäytön alkaessa.

Lappeenrannan käräjäoikeus katsoi, että vuonna 1949 syntynyt mies oli syyllistynyt törkeän hyväksikäytön lisäksi myös sukupuoliyhteyteen lähisukulaisten kesken. Hyväksikäyttö oli jatkunut yli kahdeksan vuoden ajan.

Oikeus katsoi, että vuosia jatkunut säännöllinen hyväksikäyttö oli vahingoittanut lasten henkistä terveydentilaa vakavasti. Perheenisä ei käyttänyt fyysistä väkivaltaa, vaan lasten nuoreen ikään liittyvää ymmärtämättömyyttä tekojen seksuaalisesta luonteesta. Myöhemmin hän käytti henkistä painostusta tyttärien tahdon murtamiseksi.

Käräjäoikeus katsoi, että mies oli toiminut suunnitelmallisesti estääkseen rikosten ilmitulon. Oikeus piti tekoja erittäin vahingollisina sekä erityisen vakavina ja moitittavina. Oikeus tuomitsi isän maksamaan tyttärilleen yhteensä yli 145 000 euron korvaukset.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009091 ... 3_uu.shtml

Re: Isälle jättilasku lasten hyväksikäytöstä

Lähetetty: Ke Tammi 13, 2010 11:34 am
Kirjoittaja Arlene
Kuulemma UPM Kymmene Lappeenranta tehtaalla töissä.

Re: Isälle jättilasku lasten hyväksikäytöstä

Lähetetty: Ke Tammi 13, 2010 11:44 am
Kirjoittaja MissHolmes
Kahdeksan vuotta. Vähän niinkuin vuosi per vuosi, mutta tuo ukko pääsee puolella siitä mitä tyttärensä.
Kaiken lisäksi tyttäriä oli kaksi, joten vuodet olisi pitänyt kertoa kahdella, eikä niinkuin nyt tulee käymään: jakaa.
Onko se oikein? Ei.

Toivotan taas hyvää huolenpitoa tulevilta kollegoilta ja paljon saippuoita lattioille ja sukkiin. ...kele! :twisted: