Sivu 1/5

Linda Che, Falun, kummallinen tapaus

Lähetetty: Su Syys 27, 2009 2:03 pm
Kirjoittaja Ämpäri
Linda Chen asuinkumppani Matts Alm ilmoitti Lindan kadonneeksi viikkoa ennen häitä.
Alm kertoi hakeneensa Lindan töistä kello viiden aikaan lauantaina 1. elokuuta. Pariskunta oli suunnannut samantien ruokakauppaan, josta he ostivat pippuripihvin. Matts Almin mukaan pariskunta lähti suoraan kaupasta 2-3 tunnin ajelulle katselemaan paikkoja, joita he olisivat näyttäneen ulkomailta saapuneille häävieraille.

Matts Alm kertoo pariskunnan palanneen kotiin, Lindan siistiytyneen ja lähteneen kymmenen aikaan illalla tapaamaan ystäväänsä. Matts ei kysynyt ketä, eikä tuleva vaimo selittänyt sen kummemmin. Kukaan ystävistä ei jälkeenpäin vahvista sopineensa tapaamista Lindan kanssa. Matts kertoo tämän olleen viimeinen kerta, kun hän näki Lindan. Kun Lindaa ei kuulu, yrittää Matts soittaa hänelle useita kertoja. Aamulla mies kertoo poliisille Lindan kadonneen.

Ruokakaupan valvontakameroista näkyy edellispäivänä pippuripihviä hakenut pariskunta, joka lähtee kaupasta 16.40. Linda vaikuttaa iloiselta ja onnelliselta. Mattsin olemus ei paljasta mitään olevan vialla.

Matts ripustaa lappuja kadonneesta Lindasta ympäri pikkukaupunkia, ilmaisee epätoivoaan Facebookin statuspäivityksissä, lohduttaa Lindan omaisia. Matts esiintyy Efterlyst- ohjelmassa välillä itkien ja välillä kertoen rauhallisena Lindasta ja pariskunnan tulevaisuuden suunnitelmista. Mattsin esiintyminen herättää poliiseissa epäilyksen, miten surun murtama ihminen jaksaa esiintyä tv:ssä lyhyen ajan päästä katoamisesta. Moni muukin asia tuntuu kummalliselta. Miksi Matts epäilee Lindan "makaavan kuolleena metsässä jonkun pikkutien reunalla". Yleensä kadonneen omaiset eivät halua edes ajatella sitä kaikkein pahinta.

Parin viikon kuluttua tapaus saa kummallisen käänteen kun Matts jättää saapumatta töihin. Matts ei myöskään ilmaannu poliisikuulusteluihin samana päivänä. Matts on kadonnut ja hänen perheensä on varma, että jotain on sattunut.
Mies löytyy parin päivän kuluttua, hän juoksee mökkiläisiä vastaan useiden kymmenien kilometrien päässä Falunista ja kertoo heränneensä metsästä kuolleen Lindan vieressä. Mattsilla ei ole paitaa ja hänen käsivarsissaan on palovammoja. Mattsin kaulassa roikkuu tunnistuslevy. Matts käskee mökkiläisiä soittamaan poliisit.

Poliisit saapuvat ja pidättävät Mattsin epäiltynä Lindan murhasta. Matts väittää tulleensa kidnapatuksi ja heränneensä liekkien keskeltä. Matts on tällä hetkellä ollut pidätettynä viikon verran ja kiistää edelleen sekaantumisensa Lindan murhaan. Sen sijaan hän kertoo monimutkaisen tarinan kiinalaisesta mafiasta, joka olisi ollut Lindan rahojen perässä. Poliisin mukaan tarina kuulostaa epäuskottavalta.

Ruumiin henkilöllisyys vahvistetaan parin päivän kuluttua. Linda oli 32 vuotias, hänellä oli poika edellisestä suhteestaan. Linda ehti olla naimisissa kahdesti, Matts kerran ennen toistensa tapaamista.

Jotkut lähteet, mukaanlukien Matts kertovat Lindan joutuneen murhayrityksen kohteeksi edellisen poikaystävän taholta useita vuosia sitten. Lindan veli vahvistaa kertomuksen, mutta on varma Mattsin syyllisyydestä. Lindan läheiset ihmettelet pariskunnan asunnon epätavallista siisteyttä katoamisen jälkeen. Myös Lindan tavallisesti sotkuinen auto on siivottu huolellisesti. Auto, jolla pariskunta teki katoamista edeltäneen kiertoajelun.

Artikkeleita tapauksesta löytyy sivuilta http://www.dt.se/brottsplats/mord/article458503.ece
Myös sivuilla http://www.svenskamord.se/index.php?topic=1670.0 useiden sivujen mittainen keskustelu tapauksesta.

Re: Linda Che, Falun, kummallinen tapaus

Lähetetty: Su Syys 27, 2009 2:24 pm
Kirjoittaja John Doe
Kiitos alustuksesta,jonka tekeminen oli itselläkin mielessä,kunhan jotain "varmaa" olisi tullut esille.Tästä jutusta löytyy materiaalia pilvin pimein myös Ruotsin uutis/lehdistö sivustoilta,joilta "väärää" kieltä taitavat voivat haeskella lisätietoa.Eiköhän tähän ketjuunkin ilmesty päivitystä,kunhan sitä "varmaa" tietoa/näyttöä/syytteitä saadaan aikaiseksi. 8)

Re: Linda Che, Falun, kummallinen tapaus

Lähetetty: Su Syys 27, 2009 2:45 pm
Kirjoittaja Ämpäri
Olkaapas hyvä. Ehkäpä olisi mielenkiintoista spekuloida aiheesta ennen kuin mitään varmaa tulee ilmi. Ruotsin keskustelufoorumeilla aihe on kerännyt ennätysmäärän lukijoita. Esimerkiksi pariskunnan ostaman pippuripihvin kohtalo on herättänyt kummastusta, kuka ostaa pihvin pitääkseen sitä 2-3 tuntia kesäkuumassa autossa kiertoajelun ajan?
Erityisesti naisihmiset kummastelevat sitä, ettei Linda vaihtanut vaatteita työpäivän jälkeen, vaan lähti niissä illalla ulos. Matts väitti Lindan siistiytyneen ennen ulos lähtöä, mutta hänet ilmoitettiin kadonneeksi samat vaatteet päällään jotka hänellä oli töistä lähtiessään.

Mattsin käytös on herättänyt paljon epäilystä. Mies väitti tilanneensa ruuat häihin paikalliselta yritykseltä, mutta kävi ilmi, ettei niitä koskaan tilattu. Tämä tuli ilmi kun omaiset yrittivät sitä katoamisen jälkeen perua.

Itse stereotyyppisesti ajattelevana suomijunttini kuvittelin aluksi, että Linda oli arvaamaton postimyyntivaimo, joka katosi huijattuaan mieheltä rahat. Totuus lienee kuitenkin päivastainen ja olettamukseni osoittautui vääräksi otettuani selvää tapauksesta. Pari vaikutti ulkopuolisista erittäin rakastuneelta ja onnelliselta. Linda oli kuin kuka tahansa ruotsalaisnainen, hän oli asunut ruotsissa pitemmän aikaa.

Re: Linda Che, Falun, kummallinen tapaus

Lähetetty: Su Syys 27, 2009 3:00 pm
Kirjoittaja Chopper
^ Kiitos että vaivaudut kertomaan mitä muualla puhutaan/kerrotaan,etkä sorru erään kirjoittajan tasolle.

Mielenkiintoinen tapaus.Onko ruumiinavauksessa saatu selvitettyä milloin Linda kuollut?Eli silloin jo kun katosi vaiko vasta tämän palamisen seurauksena?

Re: Linda Che, Falun, kummallinen tapaus

Lähetetty: Su Syys 27, 2009 3:22 pm
Kirjoittaja Ämpäri
Ruumiinavauksen tuloksista on julkistettu vasta ruumiin henkilöllisyys. Poliisi epäilee Mattsin yrittäneen polttaa Lindan ruumiin kätkeäkseen todisteita. Tällöinhän katoamisesta oli kulunut jo useita viikkoja. Matts olisi tuskin pystynyt pitää Lindaa vankina niin pitkää aikaa.
Palovammat Mattsilla puhuvat sen puolesta, että yritys polttaa ruumis olisi epäonnistunut ja Matts olisi kämmännyt palonesteiden kanssa.
On myös mahdollista, että Matts olisi yrittäny tappaa itsensä Lindan ruumiin viereen. Matts tosin väitti tulleensa huumatuksi kidnappaajien toimesta ja heränneensä liekkien keskeltä.
Matts oli kadoksissa pari päivää ja hänen näköisensä miehen oli nähty jäävän pois bussista lähellä ruumiin löytöpaikkaa. Todistaja kiinnitti huomiota Mattsin näköisen miehen poisjääntiin yleensä hiljaisella pysäkillä.


Matssia on luonnehdittu iloiseksi ja rauhalliseksi tyypiksi. Mattsin tuntevilla on vaikea uskoa syytöksiä, mutta vielä uskomattomampi on Mattsin versio tapahtumista.

Re: Linda Che, Falun, kummallinen tapaus

Lähetetty: Su Syys 27, 2009 3:29 pm
Kirjoittaja Chopper
Tuo tuli minullakin mieleen että poltti ruumiin kätkeäkseen todisteita,sen vuoksi kiinnostaa juuri ruumiinavauksen tulokset.Oletan että poliisin pyynnöstä on myös Mattsilta otettu verikokeet mahdollisesten huumausainejäämien todistamiseksi.

Re: Linda Che, Falun, kummallinen tapaus

Lähetetty: Su Syys 27, 2009 3:49 pm
Kirjoittaja Ämpäri
Jos ruumiinavauksesta käy ilmi, että Linda on esimerkiksi kuristettu, niin vahvistuu epäilyt siitä, että surmaaja on ollut läheinen. Eikös tuo ole se tapa millä kulti yleensä otetaan hengiltä? Taikka sitten jos on pahoinpitelyn tuloksena kuollut.
Oletan myös, että poliisit selvittää, onko Mattsin veressä jäämiä lääkkeistä. Jotenkin tuli mieleen sekin, että Matts olisi yrittänyt ottaa hengen itseltään Lindan vieressä lääkkeillä, mutta silloin herää kysymys milloin ja miksi tuli on sytytetty. Miksiköhän poliisi ei ole suoraan mediassa kertonut Lindna ruumiin ollun poltetun? Hänet tunnistettiin aluksi vaatteiden perusteella ja sekin antaa ymmärtää, ettei ruumis ollut ainakaan kokonaan palanut.
Matts oli kadoksissa kauan, oliko hän koko ajan metsässä Lindan kanssa? Unilääkkeiden yliannostus selittäisi viihtymisen puolimädän morsion vieressä useita tunteja. Selväpäisenä ja hereillä saattaisi alkaa ahdistamaan.
Muokkaan vielä kirjoitusta:
Mattsin näköisen miehen nähtiin jäävän pois bussista lähellä ruumiin löytöpaikkaa kahdeksan aikaan perjantaiaamuna. Matts juoksi mökkiläisiä vastaan neljän aikaan iltapäivällä shokkitilassa huutaen olen Matts Alm ja olen löytänyt Lindan.
Toinen mökkiläisistä, Lars Gauffin, on kertonut julkisuudessa uskovansa Mattsin olevan syytön ja jonkun yrittäneen lavastaa hänet syylliseksi.

Re: Linda Che, Falun, kummallinen tapaus

Lähetetty: Su Syys 27, 2009 3:53 pm
Kirjoittaja Catish
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article5846491.ab Tämän mukaan Lindan ruumis olisi maannut löytöpaikalla kauvan. Ruumis oli osittain huonossa kunnossa, sekä jotain mitä en nyt osaa suomentaa och inte helt intakt.

Re: Linda Che, Falun, kummallinen tapaus

Lähetetty: Su Syys 27, 2009 3:57 pm
Kirjoittaja Ingrid
^ Ruumis ei enää ollut aivan kokonainen (tai koskematon). Olisivatko eläimet vähän maistelleet tai mädäntymisen seurauksena joitakin "osia" irronnut.

Re: Linda Che, Falun, kummallinen tapaus

Lähetetty: Su Syys 27, 2009 6:28 pm
Kirjoittaja vivy
Mielenkiintoinen juttu, kiitos Ämpärille asian valoittamisesta. Kyllähän tuossa aika paljon asioita puhuu miehen syyllisyyden puolesta, joten en jaksa uskoa mihinkään lavasteluihin - saati sitten kiinan mafiaan. :wink: Mutta mikä ihme Matin on sitten laittanut tappamaan tulevan vaimonsa? Jotenkin tuntuu, ettei tyypillä kulje hissi ihan ylös asti (mafia, kaappaus..huhhuh)..olisiko siis jotain mielenterveysongelmia.

Re: Linda Che, Falun, kummallinen tapaus

Lähetetty: Su Syys 27, 2009 8:14 pm
Kirjoittaja mikodeus
tämä tuntuu erittäin mielen kiintoiselta tapaukselta kyllä voisiko olla mahdollista että mies kärsisi jostaan kaksois persoonallisuudesta tai sitten joku on yrittännyt lavastaa hänet syyliseksi tai sitten muuten vaan on erityisen juoni kaveri!

Re: Linda Che, Falun, kummallinen tapaus

Lähetetty: Ma Syys 28, 2009 12:08 am
Kirjoittaja Perry
Kyllä Mats on ainakin jollain tapaa ollut sekaantunut murhaan. Katoamispäivänkin tarinat vaikuttaa aika omituisilta (kuten täällä on jo mainittukin)
* Ajellaan pari-kolme tuntia kesällä lihat lämpimässä autossa
* Linda ei vaihda vaatteitaan ennen ulos lähtemistä
* Linda ei muka kerro kenen kanssa/luo on lähdössä

Tämä jälkimmäinen metsästäheräilyepisodi toki ihmetyttää.

Re: Linda Che, Falun, kummallinen tapaus

Lähetetty: Ma Syys 28, 2009 10:11 am
Kirjoittaja MissHolmes
Sijoittuuko tuo ruumiin löytöpaikka johonkin sinne missä Mats on kertonut heidän ajelleen tuolloin katoamispäivänä kauppareissun jälkeen?

Jos ei, onko kännykkä signaaleista tai mahdollisista kameroista tarkistettu tuo kerrottu ajosuunta?

_____________________________________

Vaikuttaa siltä, että on kyllä hieman alkanut ''tontut yläorrella tanssia''. Minä odotan vain motiivia! Kertoiko Linda vanhasta poikaystävästä? Ja miksi hääruokia ei ollutkaan tilattu? Miksi pihvejä ostettiin vain yksi? Oliko sulhanen luvannut kustantaa häät, mutta rahaa ei ollutkaan? Tekikö hän 'salon-nokiat' ja päästi tulevan vaimon päiviltä, ettei rahattomuus selviäisi? :shock:

Re: Linda Che, Falun, kummallinen tapaus

Lähetetty: Ma Syys 28, 2009 10:28 am
Kirjoittaja Wallabi
Selviääkö noista linkeistä, mitä Linda teki työkseen?
Kun täälläkin pari tuossa sanoi ja ilmeisesti ruotsalaisissa keskusteluissa on pidetty omituisena sitä, että Linda olisi lähtenyt työvaatteissa tapaamaan ystäviään eikä vaihtanut vaatteita töistä tullessaan. Itse ajattelen, ettei tässä ole mitään kummallista, kas kun itse teen työskentelen toimistossa ja pukeudun siististi. Voisin ihan hyvin lähteä työvaatteissa iltaa istumaan kaupungille ja usein näin teenkin. Jos poikkean kotona saatan tarkistaa meikit tai hiukset, mutta vaateparteen en välttämättä kajoa. En sitten tiedä olenko omituinen ja miten muut naiset pukeutuvat töihin/vapaalle, mutta noin äkkiä ajatellen tuo nyt ei kuulosta mitenkään oudolta.

Re: Linda Che, Falun, kummallinen tapaus

Lähetetty: Ma Syys 28, 2009 10:38 am
Kirjoittaja Chopper
Ei minustakaan tuossa vaatteiden vaihtamatta jättämisessä ole mitään erikoista,jollei sitten ole erityiset työvaatteet joissa kulkee myös työmatkat.Itsekkin menen töihin normaaleissa vaatteissa,töissä vaihdan työasuun jne. Helposti pystyisin lähtemään samoilla vaatteilla vapaanviettoon kuin töihin lähtiessäni esim. farkut ja normaali paita sekä takki,en ikinä pukeudu mitenkään erityisemmin vapaalle lähtiessäni jos ei ole kyseessä joku virallinen tilaisuus joita vältän parhaani mukaan.