Sipowicz kirjoitti:Onko tämä Jan Jaako se kaveri, joka taannoin yritettiin vapauttaa vankienkuljetusautosta muun muassa yrittämällä ampua auton renkaat tohjoksi, ja joka ryösti pankin Haaparannassa ja yritti karkuun moottorikelkalla Tornion puolelle (paikkakunnat saattoivat olla toisinkinpäin)?
Eiköhän se sama heppu ole ja on siitä kuvakin olemassa poliisi tv sivulla
http://yle.fi/poliisitv/kuvat/keissi_janjaako.jpg
"Torniolainen Jan Jaako pakeni noin vuosi sitten ruotsalaisen vankilan seinän läpi irrottamalla siitä eristyslevyjä. Hän on iältään 26-vuotias, noin 180 cm pitkä ja rotevavartaloinen..
Viimeisimmän vankilatuomionsa Jaako hankki kotikaupunkinsa naapurista. Mies ajoi rikoskumppaninsa kanssa jäitä pitkin moottorikelkalla rajan yli Haaparantaan. Haaparannan puolella kelkkailu jatkui katua pitkin kaupungintalon kupeessa sijaitsevan Handelsbankenin eteen. Sillä aikaa kun pankkia ryöstettiin, ihmettelivät ruotsalaiset kaupungin keskustassa outoa kulkupeliä.
Pankkiryöstöstä saatiin kiinni ja tuomittua vain Jan Jaako. Mies passitettiin suorittamaan neljän vuoden tuomiotaan keski-ruotsiin Härnösandin vankilaan. Jaako ehti istua kakustaan noin puolet, ennen kuin mitta tuli täyteen.
Poliisi epäilee, että karkuri saattaa piileksiä Göteborgin alueella, jossa hänellä on sukulaisia. Kesän lähestyessä saattaa veri vetää myös kotiseuduille Pohjois-Suomeen ja -Ruotsiin.
Jaako yritti karata myös pari vuotta sitten vankikuljetusautosta Oulun pohjoispuolella. Miestä oltiin tapahtumahetkellä kuljettamassa Kemistä Oulun vankilaan. Vapautusyritys oli niin poikkeuksellisen aggressiivinen, että tapauksessa osallisena olleet vanginvartijat eivät vieläkään halua puhua asiasta.
Ensimmäinen vapautusyritys Iin pohjoispuolella epäonnistui. Vankienkuljetusauton takarengas ei puhjennut, vaikka sitä yritettiin ampua aivan vieressä ajavasta autosta. Pienen hengähdystauon jälkeen jengi yritti uudestaan Iin eteläpuolella. Ampuminen ei taaskaan tuottanut tulosta. Sen sijaan Vanginkuljetusauto yritti kiilata Mazdaa pois tieltä. Jengi totesi epäonnistuneensa ja aloitti kiivaan paon, joka päättyi poliisin piikkimattoihin Haukiputaalla.
Nyt kuitenkin Jan Jaako on ollut jo noin vuoden karkuteillä Ruotsalaisesta vankilasta. Ruotsin ja Suomen poliisit toivovat yleisön vihjeitä miehen liikkeistä. Jos sinulla on siis tietoa vankikarkurin liikkeistä, ota välittömästi yhteyttä lähimpään poliisiin".
Tämä juttu oli siis vuodelta 2004 ja muutamaa vuotta aijemmin Jaako karkasi Tornion poliisivankilasta kun oli saanut tuomion siitä 18 kilon hasisjutusta. Mutta onko Jaako vielä karussa niin ei tienny kontaktikaan.