Sivu 1/1

Kovan luokan rikollisten voimain mittelöt Naantalissa

Lähetetty: Ke Joulu 23, 2009 4:47 pm
Kirjoittaja otus
Rikolliset selvittelivät välejään asein Naantalissa

Ampumavälikohtauksen tapahtumapaikka Naantalin Rymättylässä.

Naantalin maanantainen ammuskelu on osoittautumassa turkulaisten ja satakuntalaisten rikollisten keskinäiseksi välienselvittelyksi. Yöllistä ammuskelua on edeltänyt jonkinlainen riitatilanne, mutta tarkemmat tiedot jupakasta ovat vielä alustavien puhuttelujen jälkeen poliisille epäselviä.

Poliisi otti yöllä kiinni neljä miestä joista sairaalahoitoon toimitettiin kaksi henkilöä. Toisella heistä oli ampumavammoja.

- Valtaosalla osallisista on vahva rikollistausta. On huume- ja väkivaltarikoksia taustalla, kertoo tutkinnanjohtaja Veli-Matti Soikkeli.

Alustavan tutkinnan mukaan asunnolle oli saapunut vierailulle neljä keski-ikäistä miestä, joista kaksi on Turun ja kaksi Satakunnan seudulta. Asunnon haltijan ja vierailulle saapuneen yhden miehen välillä on ollut vanhaa riitaa.

Tilanne oli johtanut siihen, että vierailulle saapuneita kohti on ammuttu asunnon pihalla.

Yksi vierailijoista, joka oli varustautunut luotiliivein, sai hauleja käsivarteensa ja toiselle tuli lyöntivammoja kasvoihin. Kenenkään vammat eivät ole hengenvaarallisia.

Sivulliset eivät vaarassa

Ammuskelusta tuli hälytys iltakuudelta Rymättylän Ristniementielle. Paikalle hälytettiin useita poliisipartioita sekä pelastuslaitoksen yksiköitä. Tilanne laukesi puolenyön aikaan. Poliisi otti kesäasunnolta haltuunsa kolme ampuma-asetta.

Välikohtaukseen osallistuneita pyrki myös naapuriin illan aikana.

- Sivulliset eivät olleet poliisin käsityksen mukaan kuitenkaan vaarassa, vaan kyse oli rikollisten välienselvittelystä, Soikkeli toteaa.

YLE Turku
http://yle.fi/alueet/turku/article1178445.ece
Naantalin ampumavälikohtauksessa kovan luokan rikollisia
24.11.2009, 13:04
Mika Lahtonen

Poliisi jatkaa Naantalissa Ristniementiellä sijainneella kesäasunnolla maanantai-iltana tapahtuneen ampumavälikohtauksen selvittämistä. Tapauksen johdosta on otettu kiinni neljä Turun seudulta kotoisin olevaa keski-ikäistä miestä.

Alustavan tutkinnan mukaan asunnolle oli saapunut vierailulle neljä keski-ikäistä miestä, joista kaksi on Turun ja kaksi Satakunnan seudulta. Asunnon haltijan ja vierailulle saapuneen yhden miehen välillä on ollut vanhaa riitaa, jota oli tultu ”sopimaan”. Tilanne oli kuitenkin johtanut siihen, että vierailulle saapuneita kohti oli ammuttu asunnon pihalla. Yksi
vierailijoista, joka oli varustautunut luotiliivein, oli saanut hauleja käsivarteensa ja toiselle oli tullut lyöntivammoja kasvoihin. Kenenkään vammat eivät ole hengenvaarallisia. Yhtä lukuun ottamatta kaikilla miehillä on vankka rikostausta, johon lukeutuu mm. väkivalta- ja
huumausainerikoksia.

Sivullisten ei tiedetä olleen vaarassa ampumavälikohtauksen aikana tai sen jälkeen.

Poliisi jatkaa osallisten kuulemisia ja suorittaa teknistä tutkintaa rikospaikalla.
http://www.alibi.fi

Ihme ettei henki keltään lähtenyt, sen verran kuitenkin paukkunut..

Ps:
Jos kuuluu osastolle järjestäynyt rikollisuus, niin ylläpito siirtää?

Re: Kovan luokan rikollisten voimain mittelöt naantalissa.

Lähetetty: Ke Joulu 23, 2009 5:06 pm
Kirjoittaja Arlene
Kuin Reijo Mäen dekkareista!

Re: Kovan luokan rikollisten voimain mittelöt naantalissa.

Lähetetty: Ti Helmi 09, 2010 8:17 pm
Kirjoittaja Solmu
Rymättylän ammuskelun käsittely alkoi oikeudessa Pumppuhaulikolla ampuneelle syytteet kahdesta tapon yrityksestä

Turun Sanomat 9.2 2010 20:12:14
Naantalin Rymättylässä viime marraskuussa sattuneen ammuskelun käsittely alkoi Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa tiistaina. Ammuskelussa oli kyse kahden miesporukan välienselvittelystä, jonka taustalla olivat aiemmat erimielisyydet. Toisistaan ottivat mittaa asunnolla ollut kolmen miehen ja vierailulle tullut neljän miehen porukka.

Kovimmat syytteet sai vangittuna oleva asunnon omistaja, vuonna 1968 syntynyt mies. Häntä syytetään muun muassa kahdesta tapon yrityksestä. Mies ampui pumppuhaulikolla kuusi laukausta, joista ainakin kolme laukausta kohti kahta miestä, jotka olivat parinkymmenen metrin päässä ampujasta. Yksi laukauksista osui pakoon kääntyneen miehen käteen. Loput haulit upposivat kahteen pihalla olleeseen autoon.

Kaksi muuta talossa ollutta miestä sai syytteen pahoinpitelystä. Miehet hakkasivat yhtä vierailulle tulleen porukan jäsentä muun muassa pesäpallomailalla niin, että tämä menetti tajuntansa.

Naantalissa hauleja käteensä saanutta miestä syytetään samassa oikeudenkäynnissä tapon yrityksestä. Syyttäjän mukaan mies yritti tappaa toisen miehen lyömällä tätä terävällä kääntöveitsellä kaulaan Turussa viime elokuussa. Uhri olisi menehtynyt ilman pikavauhtia Tyksissä tehtyä leikkausta.

Jutun käsittely jatkuu keskiviikkona.
http://www.ts.fi/online/lahialue/110157.html