Sivu 1/2
Brittinaisen autossa oli kahden pikkulapsen ruumiit
Lähetetty: To Tammi 28, 2010 12:24 pm
Kirjoittaja hipsulainen
En löytänyt tästä vielä ketjua, joten laitan uutisen tänne
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201001 ... 4_ul.shtml
Brittinaisen autossa oli kahden pikkulapsen ruumiit
Torstai 28.1.2010 klo 12.01
Äitiä epäillään 3-vuotiaan poikansa ja 2-vuotiaan tyttärensä murhaamisesta.
Englantilainen äiti Fiona Donnison, 43, meni poliisiasemalle Heathfieldin kaupungissa ja kertoi, että "jotain" oli tapahtunut.
Poliisi löysivät Donnisonin autosta kahden pikkulapsen ruumiit, jotka oli pantu laukkujen sisään. Lapset olivat olleet jo jonkin aikaa kuolleina. The Daily Telegraph -lehden tietojen mukaan vainajat olivat Donnisonin 3-vuotias Harry-poika ja 2-vuotias Elise-tytär.
Äidillä oli kädessään vammoja, joiden poliisi uskoi olevan hänen itse aiheuttamiaan. Sairaalahoitoa saanutta Donnisonia epäillään lastensa murhaamisesta.
Suuressa finanssialan yrityksessä johtotehtävissä työskennellyt Donnison oli eronnut joulun alla lasten isästä, ja perheen kallis ja iso asunto oli pantu myyntiin.
IL
Re: Brittinaisen autossa oli kahden pikkulapsen ruumiit
Lähetetty: To Tammi 28, 2010 12:28 pm
Kirjoittaja Mike Manner
Äidillä oli kädessään vammoja, joiden poliisi uskoi olevan hänen itse aiheuttamiaan. Sairaalahoitoa saanutta Donnisonia epäillään lastensa murhaamisesta.
Suuressa finanssialan yrityksessä johtotehtävissä työskennellyt Donnison oli eronnut joulun alla lasten isästä, ja perheen kallis ja iso asunto oli pantu myyntiin.
Yksi laajennettu itsemurhayritys lisää, mikä jäi taas "yllättävää kyllä" puolitiehen...?
Se on outoa, että sitä ihminen voi tappaa esim. omat lapsensa milloin milläkin verukkeella, mutta kun pitäisi ottaa henki itsestään, niin se ei enää sitten onnistukkaan yhtä päättäväisesti.
Kai se sitten on niin, että itserakkaus on voimakkaampaa, kuin se paljon kehuttu äitien lapsiaan kohtaan tuntema suojeluvietti.
"Kyllä tekis ihan mitä vaan lastensa puolesta..."
Re: Brittinaisen autossa oli kahden pikkulapsen ruumiit
Lähetetty: To Tammi 28, 2010 12:41 pm
Kirjoittaja Mariacka
^Jostain syystä miehet onnistuvat yleensä tekemään laajennetun itsemurhan naisia paremmin. Naisia jää enemmän henkiin suorittamaan tuomiotaan (tai lähes aina joutuvat syyntakeettomina pakkohoitoon). En muista, onko tälle ilmiölle jotain syytä löydetty vai ei.
Voi tietysti olla, että miehet käyttävät järeämpiä aseita, joilla on sitten helpompi itsensäkin lopettaa.
Re: Brittinaisen autossa oli kahden pikkulapsen ruumiit
Lähetetty: To Tammi 28, 2010 12:44 pm
Kirjoittaja Chopper
Mike Manner kirjoitti:
Kai se sitten on niin, että itserakkaus on voimakkaampaa, kuin se paljon kehuttu äitien lapsiaan kohtaan tuntema suojeluvietti.
"Kyllä tekis ihan mitä vaan lastensa puolesta..."
Kaikilta äideiltä ei valitettavasti löydy tuota kehuttua äidinrakkautta ja vaikka sitä löytyisikin niin esim. hoitamattomalla synnytysmasennuksella saattaa olla kauaskantoiset seuraukset...
(en puolustele äidin tekosia enkä hyväksy niitä mutta asioilla saattaa useinkin olla kaksi puolta ja niiden ymmärtäminen tai halu edes jotenkin ymmärtää saa ehkä sitä raivoa laantumaan jota tuntee tälläsiä tapauksia lukiessa)
Re: Brittinaisen autossa oli kahden pikkulapsen ruumiit
Lähetetty: To Tammi 28, 2010 1:02 pm
Kirjoittaja MissHolmes
Tässä taitaa olla kyllä kyseessä ''hoitamaton statuksen pudotus''.
Aika monta merkkiä minusta viittaa siihen, että rouvalle on maallinen mammona ja ulkoiset puitteet ollut pikkusen lapsia tärkeämpää.
Re: Brittinaisen autossa oli kahden pikkulapsen ruumiit
Lähetetty: To Tammi 28, 2010 1:04 pm
Kirjoittaja Mike Manner
MissHolmes kirjoitti:Aika monta merkkiä minusta viittaa siihen, että rouvalle on maallinen mammona ja ulkoiset puitteet ollut pikkusen lapsia tärkeämpää.
Esim?
Itse taas ajattelen, että rouvalla on tapahtunut enemmän tai vähemmän äkillinen mielenterveyden heikkeneminen, joka on mahdollisesti (ei siis välttämättä) johtunut noista elämässä viimeaikoina tapahtuneista myllerryksistä.
Re: Brittinaisen autossa oli kahden pikkulapsen ruumiit
Lähetetty: To Tammi 28, 2010 2:04 pm
Kirjoittaja joey
Mike Manner kirjoitti:
Itse taas ajattelen, että rouvalla on tapahtunut enemmän tai vähemmän äkillinen mielenterveyden heikkeneminen, joka on mahdollisesti (ei siis välttämättä) johtunut noista elämässä viimeaikoina tapahtuneista myllerryksistä.
Samalla linjalla. Tosin onhan rouva voinut olla alun alkaenkin latvastaan laho, mistäs sitä tietää.
Mutta siitä ei kyllä ole mitän "merkkejä", että rouva olisi välittänyt rahasta lapsiaan enemmän. Nainen voi kyllä toimia vaativissa johtotehtävissä menestyksekkäästi ja rakastaa silti lapsiaan rahaa ja mainetta enemmän.
Re: Brittinaisen autossa oli kahden pikkulapsen ruumiit
Lähetetty: To Tammi 28, 2010 2:24 pm
Kirjoittaja joey
The Sunin mukaan Donnison olisi jopa tunnustanut murhat poliiseille heti poliisiasemalle asteltuaan sanoen, että on "tappanut lapsensa". Lasten ruumiit oli kääritty mustiin jätesäkkeihin ja sullottu kahteen urheilukassiin. Tutkijat eivät kommentoi lasten kuolintapaa, mutta eivät epäile heidän murhistaan ketään muuta kuin Donnisonia.
Poliisit tutkivat nyt Donnisonin kuuden makuuhuoneen taloa, jossa kuusihenkinen uusioperhe asui vanhempien avioeroon saakka - Donnisonilla on kaksi teini-ikäistä poikaa aiemmasta avioliitostaan. Talo laitettiin myyntiin jo ennen joulua ja Donnison muutti lapsineen vuokrattuun kolmen makuuhuoneen asuntoon Surreyhyn. Uudet naapurit ovat kertoneet, etteivät ole huomanneet pienten lapsien asuvan asunnossa.
Mielenkiintoista on, että Donnison synnytti vuonna 2003 tytön, Mian, joka kärsi kahdeksan kuukauden ikäisenä kätkytkuoleman. Nämä nyt tapetut lapsethan ovat molemmat syntyneet vasta Mian jälkeen.
Lähteinä The Sun ja BBC.
Re: Brittinaisen autossa oli kahden pikkulapsen ruumiit
Lähetetty: To Tammi 28, 2010 2:56 pm
Kirjoittaja Nemesia
Liekö äiti tappanut tuon edellisenkin lapsen sitten? Tuntuu että näitä laajennettuja itsemurhia (epäonnistuneitakin) tulee koko ajan useammin

Re: Brittinaisen autossa oli kahden pikkulapsen ruumiit
Lähetetty: To Tammi 28, 2010 6:09 pm
Kirjoittaja sepesusi
Jännä huomata tämä tässäkin ketjussa ilmenevä pohjavire: kun nainen tappaa läheisiään (tai ylipäätään ketään) tulkitaan teko helposti mielenhäiriöksi ja lieventävien asianhaarojen vallitessa tehdyksi, suht kevyt-tapoksi. Kun taas raavas (tai vähemmän raavas) mies tekee vastaavat teot, näkee yleisö siinä raakalaismaisen, kammottavan ihmishirviön vailla inhimillisyyden häivää.
Naisen aggressiivisuus, ja inhimillinen epätäydellisyys kaikissa mahdollisissa yhteyksissä kaikkine vivahteineen on edelleenkin suurtakin suurempi tabu. Pahuus ja tappaminen (esimerkkinä institutionaalinen, armeijan hoitama, yhteiskunnan velvoittama) on perinteisesti ollut miehen maailmaa. Mutta maailma muuttuu - niin hyvässä kuin pahassakin.
Re: Brittinaisen autossa oli kahden pikkulapsen ruumiit
Lähetetty: To Tammi 28, 2010 6:33 pm
Kirjoittaja joey
sepesusi kirjoitti:Jännä huomata tämä tässäkin ketjussa ilmenevä pohjavire: kun nainen tappaa läheisiään (tai ylipäätään ketään) tulkitaan teko helposti mielenhäiriöksi ja lieventävien asianhaarojen vallitessa tehdyksi, suht kevyt-tapoksi. Kun taas raavas (tai vähemmän raavas) mies tekee vastaavat teot, näkee yleisö siinä raakalaismaisen, kammottavan ihmishirviön vailla inhimillisyyden häivää.
Miesten ja naisten tekemät henkirikokset ovat hyvin erilaisia keskenään. Jos rikokset eivät ole samanlaisia, eivät rikoksen tekijätkään voi olla. Miehet surmaavat useammin hetken mielijohteesta ja käyttävät raaempaa välineistöä. Rikos myös kohdistuu useammin täysin tuntemattomiin, kun taas naiset surmaavat lähinnä perheenjäseniään. Ylipäätään naiset syyllistyvät miehiä harvemmin rikollisiin tekoihin.
Tilastoa Suomesta:
http://www.optula.om.fi/uploads/h1i8hexjsxu4bbt.pdf kirjoitti:...vuosina 1982–1992 henkirikoksen tehneet naiset, jotka oli määrätty oikeus-
psykiatriseen mielentilatutkimukseen (132 naista), olivat olleet keskimäärin
33-vuotiaita rikoksen tehdessään (Putkonen 2003). Heistä puolet oli surman-
nut elämänkumppaninsa, neljäsosa ystävänsä ja vajaa viidesosa (18 %) oman
lapsensa. Kolme neljästä oli ollut päihtynyt teon tehdessään. Monet lapsensa
surmanneet olivat suunnitelleet myös itsemurhaa. Yli puolet henkirikoksen
tehneistä naisista (51 %) oli työttömiä, neljännes (21 %) eläkkeellä ja 28 %
joko työelämässä, kotiäitejä tai opiskelijoita.
Useampi kuin joka toinen oli
ollut psykiatrisessa hoidossa ennen tekoa.
Re: Brittinaisen autossa oli kahden pikkulapsen ruumiit
Lähetetty: To Tammi 28, 2010 10:49 pm
Kirjoittaja Nepenthe
Tuo kätkytkuoleman kokenut lapsi oli mielenkiintoinen yksityiskohta, mutta minulle tuli siitä mieleen jotain ihan muuta kuin Nemesialle. Siis en oikein usko, että nainen olisi tappanut tuotakin lastaan, koska se tapahtuma sijoittuu niin kauas menneisyyteen, että sitten tuon naisen pitäminen syyntakeettomana näihin tappoihin ei tuntuisikaan niin uskottavalta. Ja tietojen mukaan nainen on hyvin saattanut vain yhtäkkiä kilahtaa ja teilata muksunsa, sen sijaan että olisi tietoisesti suunnitellut sitä.
Minua tuossa kätkytkuolemassa kiinnosti se, että tuollainen omalle lapselle sattuva tragedia on voinut laukaista esim. synnytyksen jälkeisen masennuksen tai muulla lailla olennaisesti vaikuttanut äidin suhtautumiseen näihin myöhempiin lapsiinsa. Ja tällöin se aikaisempi lapsen menettäminen olisi jossain alitajunnassa ajanut naisen surmaamaan.
Ei minusta ainakaan kuulosta siltä että nainen olisi "laajennettua itsemurhaa" perinteisessä muodossaan koettanut tempaista.
Re: Brittinaisen autossa oli kahden pikkulapsen ruumiit
Lähetetty: Pe Tammi 29, 2010 11:38 pm
Kirjoittaja Carina
Minulle pisti silmään näiden kahden surmatun lapsen iät. Kolme -ja kaksivuotiaat. Heillä on siis ollut vain vuosi ikäeroa, jolloin äiti on tullut melkein heti uudestaan raskaaksi. Arki kahden pienen lapsen kanssa on voinut olla raskasta ja olla ehkä jopa osasyynä avioeroon. Kaikki nämä vaikeudet ovat voineet laukaista äidissä epätoivon ja masennuksen joka ilmeni näin ikävällä tavalla.
Re: Brittinaisen autossa oli kahden pikkulapsen ruumiit
Lähetetty: La Tammi 30, 2010 1:33 am
Kirjoittaja MissHolmes
Tuolla päin maailmaa ei äitiyslomat ole sitä luokkaa kuin meillä.
Kyllä, jos erikseen mainitaan vielä tuo vahva ura, kysymys varmasti on työn ja kodin yhdistämisen ristiriidoista.
Onko siinä sitten pää seonnut yht'äkkiä vai jo ennen, on eri asia.
Jos mietitään mikä on sotkenut rouvan pään, pitäisi kai tietää oliko hän töissä? Nauttiko siitä? Halusiko Oikeasti olla töissä vai kotona? Mikä oli syy eroon?
Ja kai se syy tällaisiin on loppujen lopuksi sama kuin eroonkin.
Niinhän se yleensä menee. Oli sitten kyse miehestä tai naisesta.
Re: Brittinaisen autossa oli kahden pikkulapsen ruumiit
Lähetetty: La Tammi 30, 2010 4:40 pm
Kirjoittaja joey
Nepenthe kirjoitti:
Minua tuossa kätkytkuolemassa kiinnosti se, että tuollainen omalle lapselle sattuva tragedia on voinut laukaista esim. synnytyksen jälkeisen masennuksen tai muulla lailla olennaisesti vaikuttanut äidin suhtautumiseen näihin myöhempiin lapsiinsa. Ja tällöin se aikaisempi lapsen menettäminen olisi jossain alitajunnassa ajanut naisen surmaamaan.
Ei minusta ainakaan kuulosta siltä että nainen olisi "laajennettua itsemurhaa" perinteisessä muodossaan koettanut tempaista.
Minä uskon kyllä siihen, että nainen on tällä kertaa yrittänyt laajennettua itsemurhaa, mutta myös siihen, että hän ei ole tappanut tuota 2003 syntynyttä tytärtään. Ajattelen asiasta jokseenkin samoin kuin sinä: tytön kätkytkuolema on laukaissut masennuksen, jonka nainen on ehkä voinut jopa luulla parantuneen, mutta joka on ottanut vallan uudestaan sitten, kun seuraava lapsi on syntynyt. Ja kuten Carina huomioi, heti perään on tullut toinen. 3- ja 2-vuotiaiden lasten kanssa ei missään tapauksessa ole helppoa, mutta jos pohjalla on masennusta tai muuta mielenterveydellistä oireilua...