Sivu 1/1

Kiina: Mies surmasi kahdeksan lasta koulussa Nanpingissa

Lähetetty: Ti Maalis 23, 2010 11:25 am
Kirjoittaja Solmu
Mies surmasi kahdeksan lasta koulussa Kiinassa
23.03.2010 11:05

Kahdeksan lasta sai surmansa veitsellä aseistautuneen miehen hyökkäyksessä kouluun Kaakkois-Kiinassa tiistaina.

Mies hyökkäsi varhain aamulla alakouluun Nanpingissa Fujianin maakunnassa. Hän ehti surmata kahdeksan lasta ennen kuin koulun vartijat ja ohikulkija taltuttivat hänet.

Viisi lasta sai veitseniskuista vammoja. Heistä yhden tila on vakava.

Poliisin mukaan hyökkääjä on 41-vuotias entinen lääkäri, jonka tiedetään kärsineen mielenterveysongelmista.

Kiinalaisen uutistoimiston CNS:n mukaan mies kertoi poliisille hyökänneensä kouluun, koska hän oli turhautunut elämäänsä ja siihen, että naapurusto halveksi häntä.
STT-DPA
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkom ... id=2054645

Re: (U) Mies surmasi kahdeksan lasta koulussa Kiinassa

Lähetetty: Ti Maalis 23, 2010 1:47 pm
Kirjoittaja v-a-45
^No olipa selitykset ja sitten päätti kostaa lapsille. Onneksi Kiinassa on kuolemantuomiot voimassa ja en oikein usko, että mielenterveys ongelmat tässä tilanteessa auttaa välttymään teloitukselta.

Re: (U) Mies surmasi kahdeksan lasta koulussa Kiinassa

Lähetetty: Ti Maalis 23, 2010 3:21 pm
Kirjoittaja Norsula
No nyt on mielenkiintoinen motiivi. Tai no, ehkä vain harvinaisen rehellinen tekijä?

Re: (U) Mies surmasi kahdeksan lasta koulussa Kiinassa

Lähetetty: Ti Maalis 23, 2010 3:30 pm
Kirjoittaja Waja
Jotain mätää Kaakkoiskiinankin avoterveydenhoidossa?

Re: (U) Mies surmasi kahdeksan lasta koulussa Kiinassa

Lähetetty: Ke Maalis 24, 2010 8:24 pm
Kirjoittaja silentservice
Ei, vaan koulussa. Lisää kuraattoreita ja terveydenhoitajia Kiinaan...

Re: (U) Mies surmasi kahdeksan lasta koulussa Kiinassa

Lähetetty: Ke Maalis 24, 2010 8:38 pm
Kirjoittaja MotiivitOn
Jatketaan tällä asiallisella linjalla, joka tässä ketjussa on lähtenyt liikkeelle.

Ihmettelen tässä, että eikö veitsenomistuksen perusteita olisi syytä tarkistaa?

Re: (U) Mies surmasi kahdeksan lasta koulussa Kiinassa

Lähetetty: Su Maalis 15, 2015 3:51 pm
Kirjoittaja NancyDrew
Kuva
Zheng Minsheng.

Zheng Minsheng, 41, hyökkäsi koulun portin ulkopuolella odottavien lasten kimppuun kello 7:20. Nanpingin koululla oli määräys, että portti avataan vasta kello 7:30, kun koulu alkaa.

Minshengin tiedettiin kärsineen mielenterveysongelmista. Viimeinen niitti oli, kun hän joutui naisystävänsä jättämäksi ja naisen varakas perhe kohteli häntä "epäreilulla tavalla".

Zheng Minsheng tuomittiin kuolemaan huhtikuussa 2010. Hänet teloitettiin ampumalla 20 päivää myöhemmin.

Re: Re: Kiina: Mies surmasi kahdeksan lasta koulussa Nanpingissa

Lähetetty: Ma Maalis 16, 2015 12:38 am
Kirjoittaja Killer
Kas kumma ku tonnekin ei mennyt jotain ihmisoikeusaktivisteja Suomesta ja muista Euroopan maista huutamaan, miten kuolemanrangaistus on eettisesti väärin ja miten jokaisella on oikeus tehdä parannus ja blaa blaa. Yleensähän noi nostaa aina tällaisista hirveän haloon, tekee valituksia kaikkiin korkeimpiin ihmisoikeusjärjestöihin jne. :D

Re: Kiina: Mies surmasi kahdeksan lasta koulussa Nanpingissa

Lähetetty: Ma Maalis 16, 2015 1:27 pm
Kirjoittaja DateAsianWomen
Pahoittelut etten nyt jaksanut alkaa tarkistamaan mutta tuskin nyt ihan "tämäntyyppisissä" jutuissa?:D kyllähän sitä täälläkin tuosta kuolemanrangaistuksesta jauhetaan ja kai näistä mistä muistaa itse on suomessa puhuttu niin jotenkin on polittiikka aihetta sivunnut. Itse asiaan sitten:D ikävää mutta kuullostaa aika peruskauralta tuollaisessa tapauksessa. Pari kk on kuljettu naapurustossa ehkä vielä hyvällä ja vaan vittuunnuttu ihmisten "supinasta ja tuijoettulsta". ripaus katkeruutta dumppaamisesta, yleensähän kun mennään vähän sfääreissä niin sitä on joku ase mukana + lapset siinä ehkå nauramassa/iloimassa. Mies luulee että kaikki nauraa hänelle ja sitten mennään.