Sivu 1/1

Arto Vähämäki

Lähetetty: To Huhti 29, 2010 3:53 pm
Kirjoittaja hipsulainen
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010042 ... 1_uu.shtml

59-vuotias mies katosi Turussa
Torstai 29.4.2010 klo 15.04

Mies katosi Turussa huhtikuun alussa.

Turussa on huhtikuun alussa kadonnut kotoaan 59-vuotias Arto Vähämäki.

Vähämäki on nähty pääsiäisen jälkeisellä viikolla kävelevän Paattisilla Yläneen suuntaan. Tämän jälkeen hänestä ei ole tehty havaintoja.

Vähämäki on noin 182 cm pituinen ja hoikahko. Hänellä on ristiveriset lyhyehköt hiukset.

Vähämäellä on kasvoissa vanhoja arpia. Hän oli pukeutunut farmareihin, mustiin kävelykenkiin ja ruskeaan toppatakkiin.

Poliisi pyytää Vähämäen olinpaikasta tai hänen liikkeistään jotain tietäviä ottamaan yhteyttä Varsinais-Suomen poliisiin.

IL

Re: Arto Vähämäki

Lähetetty: Pe Huhti 30, 2010 8:06 am
Kirjoittaja tyyppi85
paattisten seudulla metsää ainakin riittää että jos kävelemään on tosiaan lähtenyt ja jotain sattunut niin vaikea voi olla löytää maastosta ihan heti.. :(

Re: Arto Vähämäki

Lähetetty: Ma Kesä 07, 2010 8:37 pm
Kirjoittaja Petteri
Palokunnan sukeltajat nostivat Aurajoesta Wärtsilän telakan kohdalta ruumiin maanantaina aamupäivällä. Palokunta joutui irrottamaan ruumiin laiturin alta, jonne se oli jäänyt kiinni.

Ruumiin henkilöys on vielä varmentamatta. Poliisin mukaan kyseessä on 40–60-vuotias mies.

– Vertaamme ruumiin tietoja kateissa olevien henkilöiden tuntomerkkeihin. Tunnistustyötä vaikeuttaa, että ruumis on ollut vedessä luultavasti jo usean kuukauden ajan, tutkinnanjohtaja Veli-Matti Soikkeli Turun poliisista kertoo.

Poliisille ilmoitti ruumiista meloja, joka oli löytänyt sen.
Poliisin mukaan mikään tapauksessa ei toistaiseksi viittaa rikokseen.

http://www.ts.fi/online/kotimaa/136888.html

Tämä tapaus sopisi aika hyvin, odotellaan vahvistusta, joka toivottavasti myös saadaan.

Petteri

Re: Arto Vähämäki

Lähetetty: Ti Kesä 08, 2010 8:53 am
Kirjoittaja matlockb
Katoamisajankohdan ja iän perusteella sopisi hyvin Vähämäkeen, toivottavasti hän on löytynyt ja omaiset saavat rauhan ja mies pääsee kirkkomaahan. Taas vain jaksaa ihmetyttää miten nämä kadonneet (varsinkin miehet) löytyvät liki aina vedestä, mikähän sinne veteen niin vetää. Ehkä horjahtaminen, ehkä oma päätös elämänsä suhteen.. mene ja tiedä.. Odotellaan vahvistusta, eiköhän sellainen tule, ainakaan tietääkseni Turussa ei kateissa ole montaakaan tuon ikäistä mieshenkilöä, johon katoamisajankohtakin muutama kuukausi, sopisi.