Sivu 1/1

Jäi kuorma-auton alle, jalankulkija kuoli -Tampere

Lähetetty: Ke Touko 12, 2010 9:43 pm
Kirjoittaja Nooruska
Keskiviikko 12.5.2010

Jalankulkija kuoli Tampereen ydinkeskustassa tapahtuneessa liikenneonnettomuudessa.

http://static.iltalehti.fi/uutiset/jutt ... JOB_uu.jpg Kuva paikalta

Noin 50-vuotias tamperelaismies kuoli jäätyään kuorma-auton ruhjomaksi suojatiellä Tampereella.
Onnettomuus tapahtui noin kello 10.30, kun kuorma-auto ajoi Kyttälänkatua ja kääntyi Aleksanterinkadulle.
Silminnäkijöiden mukaan mies jäi suoraan kuorma-auton alle ja kuoli saamiinsa vammoihin heti.
- Näky oli tosi paha. Mies oli nähtävästi ruhjoutunut pahoin auton alla, onnettomuuspaikalla ollut silminnäkijä kertoo Iltalehdelle.
Silminnäkijän mukaan on ihmeellistä, että onnettomuuden jälki oli näinkin raju, koska kadulla on nopeusrajoitus 30 kilometriä tunnissa ja kuorma-auto tuli vielä stop-merkin takaa.
Poliisi tutkii onnettomuutta törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja kuolemantuottamuksena.

Re: Jäi kuorma-auton alle, jalankulkija kuoli -Tampere

Lähetetty: Ke Touko 12, 2010 10:04 pm
Kirjoittaja devil_doll
Kaikki vähänkin raskaammat ajoneuvot pakettiautoista alkaen ajavat kuin hullut. Syynä kai kiire mutta myös se että tietävät voittavansa "kaksintaistelussa", kun tilanne osuu kohdalle.

Aina kun harkitsee auton vaihtoa pienempään, tulee mieleen myös tämä näkökohta... Ja jalankulkijana pitää olla silmät selässäkin vaikka olisi kuinka väsynyt. :evil:

Re: Jäi kuorma-auton alle, jalankulkija kuoli -Tampere

Lähetetty: Ke Touko 12, 2010 10:08 pm
Kirjoittaja Nooruska
Jep, itselläni ei ole korttia, mutta uskoisin, että jos olisin tuollaisen isomman ajoneuvon kuskina olisin x-tra tarkka. :x

Re: Jäi kuorma-auton alle, jalankulkija kuoli -Tampere

Lähetetty: Ke Touko 12, 2010 11:53 pm
Kirjoittaja Nooruska
Ai niin, lähde on aina asiallista ilmoittaa (vaikka se tuolla jo tulee ilmi). Niin Iltalehden sivuilta tuon otin. :)

Re: Jäi kuorma-auton alle, jalankulkija kuoli -Tampere

Lähetetty: To Touko 13, 2010 12:30 am
Kirjoittaja Juhani
Kuorma-autohan ei pysähdy ihan yhtä nopeasti kuin henkilöauto vaikka vauhtia olisikin vain 30, on jarruviiveet ja isommat massat. Plus kuorma-autosta tai linja-autosta ei näe esim. ihan keulan eteen, ja muitakin sokeita pisteitä löytyy. Mutta kyllähän kuskin nämä pitäisi tietää ja ottaa huomioon...

Re: Jäi kuorma-auton alle, jalankulkija kuoli -Tampere

Lähetetty: Pe Touko 14, 2010 11:21 am
Kirjoittaja Johnny_B
Mä en kyllä muista nähneeni tuossa stop-merkkiä mistään suunnasta, se vähän ihmetyttää. Myöskään googlen katunäkymät eivät sellaista näytä.