Sivu 1/1

Kehitysvammaiset seksuaalisen hyväksikäytön uhrina

Lähetetty: Ma Touko 24, 2010 10:31 am
Kirjoittaja maija turjukka
Täysin käsittämätön uutinen, ainakaan mä en mitenkään voi ymmärtää, miksi vammaton aikuinen tuntee tarvetta kehitysvammaisen ahdisteluun :(

http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/U ... 21054.html
Kotimaa | 24.5.2010 | 08:21 | Päivitetty 24.5.2010 | 08:23
Kolmannes kehitysvammaisista kohtaa seksuaalista ahdistelua
Vakavan hyväksikäytön kohteeksi joutuu joka kahdeskymmenes.

Asiantuntija-arvioiden mukaan lähes kolmannes kehitysvammaisista joutuu seksuaalisen ahdistelun uhriksi. Vakavan seksuaalisen hyväksikäytön uhriksi joutuu viisi prosenttia kehitysvammaisista. Joka kahdeskymmenes kehitysvammainen joutuu siis kokemaan raiskauksen tai jotakin siihen verrattavaa.

Seksuaalisen hyväksikäytön uhreiksi eivät joudu vain naispuoliset kehitysvammaiset. Projektipäällikkö, seksologi Pia Henttonen Kehitysvammaisten tukiliitosta kertoo, että tuoreiden tutkimusten mukaan myös poikiin ja miehiin kohdistuva seksuaalinen väkivalta on valitettavan yleistä. Hyväksikäyttösuhteet voivat olla sekä hetero- että homoseksuaalisia.

– Olen itsekin törmännyt tapauksiin, jossa kehitysvammaisella miehellä ja vammattomalla naisella on suhde, jossa mies kokee, että seksiin on pakotettu, Henttonen kertoo.

Hyväksikäyttäjä on tavallisimmin uhrille ennestään tuttu. Myös kehitysvammaisten lasten seksuaalista hyväksikäyttöä ja insestiä on paljastunut. Kaikkein yleisimpiä ovat kuitenkin tapaukset, joissa uhrina on aikuinen kehitysvammainen ja tekijänä tuttavaksi liimautunut vammaton henkilö.
Jos joku löytää yksittäisiä tapauksia, tähän samaan ketjuun voi vallan mainiosti postailla selostuksia siitä, millaisia tuomioita näistä on tullut. Ainakin muutaman jutun muistan minfostakin lukeneeni, niistä varmaan riittää linkki ko. ketjuun.

Tässä yksi:
http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=5&t=7406

Re: Kehitysvammaiset seksuaalisen hyväksikäytön uhrina

Lähetetty: Ma Touko 24, 2010 12:11 pm
Kirjoittaja vandt
"Vammaisen raiskannut vältti vankilan"
http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=5&t=8395

"Kesäkuussa 2006 sama mies halaili itselleen entuudestaan tuntematonta kehitysvammaista naista. Lopulta mies työnsi kätensä naisen hameen alle ja alushousujen sisäpuolelle. "
http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=5&t=2291

"Syyttäjä Antti Simolan mukaan nainen on kielitaidoton, fyysisesti ja psyykkisesti lapsenomainen ja rahaton."
http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=5&t=5987
^Liekö siis lievästi kehitysvammainen?

Re: Kehitysvammaiset seksuaalisen hyväksikäytön uhrina

Lähetetty: Ma Touko 24, 2010 3:50 pm
Kirjoittaja Nooruska
Sairasta ja ällöttäväähän tämä on. Siis, että porukka käy kähmimässä vammaisia ja ikäänkuin ajattelee, että ne eivät sitä ajattele kähminnäks, hyvä jos tajuavat mitä tapahtuu :roll: (en itse ajattele näin, tuo oli vain kärjistävä esimerkki). Ihmiset saa kiksejä mitä ihmeellisimmistä asioista! :evil:

Re: Kehitysvammaiset seksuaalisen hyväksikäytön uhrina

Lähetetty: Ma Touko 24, 2010 5:07 pm
Kirjoittaja Nepenthe
Mielestäni samaan kategoriaan voisi kuulua myös väkivalta kehitysvammaisia kohtaan. Syksyllä törmäsin todella häiritsevään uutiseen, jossa 16-vuotias poika (täydessä ymmärryksessä) tuli väkisin kehitysvammaisen kotiin ryöstötarkoituksessa ja murhasi tämän kehitysvammaismiehen kuristamalla tietokoneen johdolla ja viimeisteli tekonsa saksilla. http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/16-v ... 5250237433

Kaikenlaisia hulluja on, mutta mielestäni väkivalta (sekä fyysinen että seksuaalinen) on erityisen alhaista, kun se kohdistuu lapsiin tai lapsia mieleltään vastaaviin kehitysvammaisiin. Broidi on kehari ja välillä kyllä pistää miettimään että millainen tämä maailma oikein on hänen kaltaisilleen.

Täällä minfossa aiheesta ei omaa topicia ole (uutisen nähtyäni mietin sellaisen perustamista mutta se jäi kuitenkin), mutta tuossa linkissä on nyt jonkinmoinen artikkeli tapauksesta.

Re: Kehitysvammaiset seksuaalisen hyväksikäytön uhrina

Lähetetty: Ma Touko 24, 2010 5:19 pm
Kirjoittaja Nooruska
Nepenthe. Muistan tuon kyseisen tapauksen. Se oli vielä jotenki poikkeuksellisen raaka.
Luin jostain kaikki, mitä sille uhrille oli tehty ja ei voi muuta sanoo, kun, että noin mitättömästä syystä mikä siinäkin oli takana tehty väkivaltakäytös ei voi kuin kertoa tekijän vajavaisuudesta.

En nyt ehdi avata (kiire bussiin! :oops: ) tuota linkkiä, jonka laitoit niin en tiedä mitä kaikkea siinä on. :(
Eikö täällä tosiaan ole aiheeseen ketjua?! Sehän sai paljon media huomiota ja muistaakseni jossakin Alibissa ison aukeeman. Siinä oli (kai?) tuon tekijän kuva (jostakin sen ainakin näin) jne. Inhottavaa kategorointia, mutta oli niin reppanan näköinen tekijä, jonka kasvot eivät mitäänsanomattomuudessaan jää mieleen, että en olisi voinut ulkonäön perusteella uskoa tuollaiseksi hulluksi!

Re: Kehitysvammaiset seksuaalisen hyväksikäytön uhrina

Lähetetty: Ma Touko 24, 2010 5:46 pm
Kirjoittaja maija turjukka
^ja ^^On toki aiempi ketju, en vaan aamulla muistanut tapausta (enkä tuota Suomussalmea, jonka haulla ketju löytyi heti)

http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... A&start=45

Jos saa pyytää, niin voisiko nuo "eipä olisi ulkonäen perusteella uskonut" -lausahdukset jättää postaamatta... aiheesta on sen verran monta kertaa väännetty, että ei liene enää tarpeellista :roll:
Ei muuten, muttakun moinen taivastelu ei tuo mitään uutta itse aiheeseen...

Re: Kehitysvammaiset seksuaalisen hyväksikäytön uhrina

Lähetetty: Ma Touko 24, 2010 8:14 pm
Kirjoittaja Nooruska
maija turjukka kirjoitti: Jos saa pyytää, niin voisiko nuo "eipä olisi ulkonäen perusteella uskonut" -lausahdukset jättää postaamatta... aiheesta on sen verran monta kertaa väännetty, että ei liene enää tarpeellista :roll:
Ei muuten, muttakun moinen taivastelu ei tuo mitään uutta itse aiheeseen...
Soriiii, sanottu mikä sanottu :lol: :lol: :lol:

Re: Kehitysvammaiset seksuaalisen hyväksikäytön uhrina

Lähetetty: Ma Touko 24, 2010 10:28 pm
Kirjoittaja Nepenthe
Kiitos maija turjukka tuosta linkistä. Etsin tosiaan sitä topicia puolisen vuotta sitten ja tänään ennen täällä hökäisemistäni vielä tarkistin että eihän vain ole, ja itse asiassa törmäsin tuohon topiciin, mutta kun siinä puhuttiin 20-vuotiaasta uhrista, kun hän oli tarkalleen 19 ja ensimmäisen artikkelin lopussa todettiin, että ei tiedetä olleen yhteyksiä huumeisiin, niin ajattelin, että aha, ei tämä ole se oikea. Mutta pitää tosiaan lukaista tuo topic läpi kun kerran vihdoinkin löysimme toisemme.

Re: Kehitysvammaiset seksuaalisen hyväksikäytön uhrina

Lähetetty: Ke Kesä 23, 2010 2:18 pm
Kirjoittaja Irma Lam
Aloittaja ei voi käsittää, miten joku voi syyllistyä moisiin tekoihin. Ihmisen pahuudesta erittäin kiinnostuneena ja paljon aihetta tutkineena voin vain todeta, etten ihmettele enää yhtään mitään, mihin ihminen kykenee. (Tutustumiskäynnit esim. keskitysleireillä ovat erittäin valaisevia, erityisesti lääketieteelliset kokeet, joita tehtiin...) Sillä, mikä ketäkin seksuaalisesti kiihottaa, ei myöskään ole mitään järjellisiä rajoja. Näissä kehitysvammaisiin kohdistuneissa teoissa on osamotiivina varmasti samansorttinen vallanhalu kuin lapsiinkin kohdistuneissa tapauksissa ja varmasti, kuten joku jo mainitsikin, ajatellaan, ettei uhri "ymmärrä".

Re: Kehitysvammaiset seksuaalisen hyväksikäytön uhrina

Lähetetty: Ke Kesä 23, 2010 8:39 pm
Kirjoittaja Florence86
Muutama viikko sitten ensi-iltansa saanut kotimainen elokuva Vähän kunnioitusta käsittelee sekä hyväksikäyttöä, että myös kehitysvammaisen ja vammattoman ihmisen vapautta ja rajoja seurustelun suhteen. Raju elokuva ja aika harvinainen lajissaan. Itseäni ainakin jäi askarruttamaan nuo rajat, mikä tulkitaan hyväksyttäväksi seksiksi ja mikä hyväksikäytöksi jos kaksi ihmistä ryhtyvät moiseen ja toinen heistä on kehitysvammainen, mutta halukas. Millä mitata toisen ymmärrystä teoista ja sen seurauksista? Mielestäni vaikea aihe eikä elokuvakaan antanut selkeitä vastauksia.

Re: Kehitysvammaiset seksuaalisen hyväksikäytön uhrina

Lähetetty: Ke Kesä 23, 2010 9:38 pm
Kirjoittaja Nooruska
Olen nähnyt kyseisen elokuvan, oli vähän juosten kustu tekele. Hauska joo, mutta ironisinta, että itse nauroin mahakippurassa sitä vammaisten tilannekomiikkaa. Siinä oli pätkä, johon oli haluttu tunkea kaikki vammaisiin liittyvät olettamukset/stereotypiat/ongelmat etc. Liikaa asiaa liian lyhyeen elokuvankestoon. Mutta ihan kiva leffa joo kokonaisuutena. :)

Siinähän se Suski myi itseään, eikä nyt heti ensisilmäyksellä ollut vammainen, lapsentasolla mieleltään ja pakkomielteenä oli Sinkkuelämää-sarja.
Kyllähän ne miehet ketkä Suskin "palveluja" ottivat vastaan olivat hyväksikäyttäjiä tavallaan ja Suski teki jotain mitä ei aivan itse tajunnut kokonaan.

Ja se lapinmies, joka sen Siirin kanssa seurusteli (Siiri oli sitten jo hieman "näkyvämmin" kehitysvammainen) oli vain täysin munaton mies, ei vain ollut miestä olla välittämättä muiden mielipiteistä. :roll: Leffallahan oli tarkoitus (ainakin oman käsitykseni mukaan) korostaa, että vammaiset ovat ihmisiä siinä mitkä "terveetkin". (itse ajattelen näin, minulla ei ole mitään vammaisia vastaan!!!) Kuitenkin; se, että Siirin ja sen lappalaisen suhde ei toiminut minusta vain lisää ajatusta, että ei se suhde toimi kahden tälläisen välillä, kyllä se mielestäni toimii, mutta se vaatii vaivaa. Tosin, en nyt usko, että kovinkin paljon vammaisen ja "terveen" suhde toimii, mutta Siiri oli mielestäni ihan hyvin kartalla, suht itsenäinen ihminen. 8)

Re: Kehitysvammaiset seksuaalisen hyväksikäytön uhrina

Lähetetty: Su Kesä 27, 2010 10:11 pm
Kirjoittaja nurich
Tiedän tapauksen, jossa naapurin isäntä kyyditsi kehitysvammaista nuorta naista johonkin sellaiseen tukityöpaikkaan vai mikähän olikaan, tämä kyyditys siis tapahtui vanhempien tietämättä, naisen olisi pitänyt mennä bussilla sinne keskustaan. Sitten päivänä muutamana tämä nainen oli levoton ja halusi mennä saunaan. Kun tämä tuli saunasta, oli istunut keittiön penkillä saunatakissaan vähän hiljaisena. Äiti oli sitten huomannut että penkin alla oli verilätäkkö ja kysyi tyttäreltään, onko tämä huomannut että kuukautisensa ovat alkaneet. Nainen oli sanonut että siellä saunassa on mörkö ja että se mörkö puri häntä, että siitä se veri tulee. Äiti oli mennyt saunaan katsomaan ja löytänyt pesuhuoneen lattialta vauvan. Onneksi elossa! Tämä kehitysvammainen nainen ei tänä päivänä ymmärrä tapahtunutta, lapsi (ihan normaali tyttö, taisi olla tämän kevään ylioppilas, jos oikein laskin) tietää kyllä ketkä hänen oikeat vanhempansa ovat mutta nimittää isovanhempiaan isäksi ja äidiksi. Lapsen saannin aikaan nainen oli siinä 25 hujakoilla.
Tietääkseni asiaan ei sen kummemmin ole poliisia sotkettu mukaan, kun se kehitysvammainen nainen oli ihan vapaaehtoisesti niissä petihommissa mukana. On kuulemma sellainen tavallaan lapsellinen että saattaa sille päälle sattuessaan ventovierailta miehiltä kysyä että "meekkö mun kanssa sänkyyn".

Re: Kehitysvammaiset seksuaalisen hyväksikäytön uhrina

Lähetetty: To Loka 14, 2010 7:00 pm
Kirjoittaja Unhola
Eräs tutun tuttuni on kehitysvammainen nainen, ja hänen seksielämänsä on hyvin aktiivista. Todella monet terveet miehet, joista osa on perheellisiä, tapaavat häntä seksin merkeissä. Asia tiedetään, mutta siihen ei voida puuttua, koska vammaisellakin on oikeus seksiin. Nainen itse on vain iloinen siitä, että hänestä näin kovasti pidetään.

Re: Kehitysvammaiset seksuaalisen hyväksikäytön uhrina

Lähetetty: To Loka 14, 2010 10:19 pm
Kirjoittaja Kissimirri
Unhola kirjoitti:Eräs tutun tuttuni on kehitysvammainen nainen, ja hänen seksielämänsä on hyvin aktiivista. Todella monet terveet miehet, joista osa on perheellisiä, tapaavat häntä seksin merkeissä. Asia tiedetään, mutta siihen ei voida puuttua, koska vammaisellakin on oikeus seksiin. Nainen itse on vain iloinen siitä, että hänestä näin kovasti pidetään.
Toivottavasti ehkäisy ainakin on kunnossa, niin raskauden kuin tautienkin varalta.

Re: Kehitysvammaiset seksuaalisen hyväksikäytön uhrina

Lähetetty: Ma Heinä 31, 2017 12:22 pm
Kirjoittaja On Anoi Kaa
Poika harrasti seksiä kehitysvammaisen tytön kanssa – oikeus hylkäsi syytteen törkeästä raiskauksesta, koska oli epäselvää, miten tyttö kieltäytyi
Tapahtumien aikaan 17-vuotias poika ja 16-vuotias tyttö olivat tavanneet toisensa internetissä. Tyttö oli kutsunut pojan kotiinsa, jossa he olivat olleet sukupuoliyhteydessä. Pojan mukaan tästä oli sovittu etukäteen.
Liisa Niemi HS
Julkaistu: 28.7. 13:25


HELSINGIN käräjäoikeus hylkäsi tätä nykyä 20-vuotiasta miestä vastaan nostetun syytteen nuorena henkilönä tehdystä törkeästä raiskauksesta. Käräjäoikeuden päätös annettiin syyskuussa 2016, perjantaina asia raukesi hovioikeudessa ja aiempi ratkaisu jäi voimaan.

Päätös on mielenkiintoinen, koska siinä arvioidaan, kuinka selvästi kieltäytyminen seksistä on ilmaistu ja onko väkivaltaa käytetty.

ALKUVUODESTA 2014 17-vuotias poika ja 16-vuotias kehitysvammainen tyttö olivat tavanneet toisensa internetissä alkuvuodesta 2014. He olivat pitäneet yhteyttä pikaviestisovellus Kik Messengerissä, jossa he olivat lähetelleet toisilleen viestejä ja tavallisia kuvia itsestään. Tämän jälkeen he olivat tavanneet kerran Kulosaaren metroasemalla.

Lokakuussa 2014 tyttö oli aloittanut jälleen keskustelun pojan kanssa ja he olivat sopineet tapaamisesta tytön kotona tämän vanhempien ollessa poissa. Syyttäjän mukaan poika olisi tämän tapaamisen aikana pakottanut tytön sukupuoliyhteyteen kanssaan.

Tyttö oli kertonut oikeudelle miehen ehdottaneen tälle Kik Messengerissä seksiä alkukeväästä 2014, mutta hän ei ollut ensin ymmärtänyt, mitä se tarkoitti. Pojan mukaan osapuolet olivat sopineet etukäteen yhdessä seksin harrastamisesta lokakuisen tapaamisen aikana.

TUOTUAAN pojan kotiinsa, tämä oli tytön mukaan ruvennut hyväilemään häntä. Molemmat olivat riisuutuneet tilanteessa ja poika oli hieronut tytön rintoja ja alapäätä. Tyttö kertoi pojan laittaneen sormensa tämän emättimeen, minkä mies kiisti.

Poika ei muistanut tytön estelleen tai kieltäneen häntä hyväilemästä tätä. Poika ei tehnyt mielestään mitään väärää, sillä hänen mukaansa osapuolet olivat sopineet riisuutumisesta ja rakastelusta edellisenä päivänä. Pojan hieroessa naisen alapäätä tämä oli valittanut, että kohta alkaa sattua, minkä jälkeen poika oli välittömästi lopettanut. Osapuolten välillä ei ollut riitaa.

KÄRÄJÄOIKEUDEN mukaan tytön kertomuksesta ei selvinnyt, onko hän ilmaissut kielteisen suhtautumisensa seksin harrastamiseen tarpeeksi ymmärrettävästi. Käräjäoikeus piti uskottavana, että osapuolten välillä on ennen tapahtumia keskusteltu jotain mahdollisen seksin harrastamisesta. Se, mitä osapuolet ovat seksin harrastamisella ymmärtäneet, on oikeuden mukaan eronnut toisistaan.

Tyttö ollut tapahtumien aikaan oikeuden mukaan ”seksuaalisesti tietämätön ja viaton”, eikä välttämättä täysin perillä siitä, mistä on miehen kanssa sopinut. Tytön mukaan hän oli yrittänyt estellä poikaa koskettelemasta itseään pitämällä käsiä rintojensa edessä. Käräjäoikeus piti mahdollisena, että poika on ymmärtänyt käsien laittamisen rintojen eteen vain kainosteluksi, kun otetaan huomioon, miten nettikeskusteluissa oli rakastelusta ja riisumisesta pojan mukaan puhuttu.

KÄRÄJÄOIKEUS katsoi, että tapahtuneessa osapuolten välillä on ollut sukupuoliyhteys, mutta poika ei ole käyttänyt eikä uhannut käyttää väkivaltaa pakottaakseen tytön harrastamaan seksiä kanssaan. 17-vuotias poika ei ole ymmärtänyt, ettei tyttö ole halukas yhdyntään ennen kuin tämä on sanonut häneen sattuvan. Tuolloin poika on heti lopettanut tytön koskettelun.

Perjantaisessa päätöksessään Helsingin hovioikeus säilytti käräjäoikeuden päätöksen muuttumattomana molempien osapuolten peruttua valituksensa.
hs