Sivu 1/1

Kotkassa lastenahdistelija liikenteessä

Lähetetty: Ti Elo 17, 2010 6:36 pm
Kirjoittaja Tiina
Mies ahdisteli koulutyttöjä
Tiistai 17.8.2010 klo 13.14

Kahden tytön ahdistelusta epäilty mies seurasi heitä koulumatkalla.

Kotkan poliisi otti eilen kiinni 8- ja 10-vuotiaiden tyttöjen ahdistelusta epäillyn miehen. Epäillyt tapaukset sattuivat maanantaina kello 12 ja 13 aikaan Korkeakosken koulun lähettyvillä. Kummatkin tytöt olivat matkalla koulusta kotiin.

Ensimmäinen uhri oli 10-vuotias tyttö. Mies lähti seuraamaan tätä autolla. Otollisella hetkellä hän oli esitellyt tytölle sukupuolielintään ja yrittänyt tehdä lähempää tuttavuutta.

Toinen tapaus oli samankaltainen. Tuolloin sivullinen aikuinen oli nähnyt miehen auton rekisterinumeron ja ilmoitti asiasta poliisille. Mies jäi nopeasti kiinni. Samalla paljastui, että hän kuljetti autoa päihtyneenä.

Rikoskomisario Juha Junkkarin mukaan miestä on kuulusteltu, mutta kuulustelujen sisällöstä Junkkari ei kerro sen tarkemmin. Miestä epäillään lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja rattijuopumuksesta.

Hän ei ole poliisille entuudestaan tuttu.

Kaikenlaista liikkujaa sitä maa päällään kantaa... :(

Re: Kotkassa lastenahdistelija liikenteessä

Lähetetty: Pe Heinä 22, 2011 2:36 pm
Kirjoittaja Tykkimies
http://www.kymensanomat.fi/Online/2011/ ... 11519793/4

"Ehdollinen tuomio rattijuopumuksesta ja lasten hyväksikäytöstä
23.6.2011 17:21 KOTKA.

Vuonna 1977 syntynyt pyhtääläismies tuomittiin keskiviikkona Kymenlaakson käräjäoikeudessa kahdeksan kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen ja 40 päiväsakkoon törkeästä rattijuopumuksesta ja kahdesta lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.

Rangaistukseen johtaneet teot oli tehty yhden illan aikana viime elokuussa Kotkassa.

Pyhtääläismies oli seurannut 8- ja 10-vuotiasta tyttöjä autolla harjoittaen samalla itsetyydytystä. Hän oli myös houkutellut tyttöjä kyytiinsä ja paljastellut itseään.

Koska pyhtääläismiestä ei ole aiemmin tuomittu rikoksesta, käräjäoikeus katsoi, että oikeudenmukainen seuraamus kolmesta teosta on ehdollinen vankeusrangaistus oheisakkoineen. Rangaistukseen vaikuttivat myös tekojen vaarallisuus, vahingollisuus ja tekoihin johtaneet seikat.

Ehdollisen vankeustuomion lisäksi pyhtääläismies joutuu maksamaan kummallekin asianomistajalle 1200 euron korvauksen. Myös pyhtääläismiehen yhdeksän kuukauden ajokielto määrättiin toimeenpantavaksi ehdollisena yhdistettynä ajo-oikeuden valvontaan."