Sivu 1/1
Alzheimerin tautia sairastava mies kateissa Kuopiossa
Lähetetty: Ti Elo 31, 2010 1:04 pm
Kirjoittaja Luupää
.
Savolaismies kateissa:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010083 ... 5_uu.shtml
Poliisi etsii vuonna 1941 syntynyttä miestä.
Alzheimerin tautia sairastavan miehen on nähty poistuvan kotoaan Kuopion Särkiniemestä maanantaina puolenpäivän aikaan. Tämän jälkeen hänestä ei ole havaintoja.
Poliisin mukaan kateissa oleva mies on syntynyt vuonna 1941. Tukevan ruumiinrakenteen omaava mies on 175 cm pitkä. Hänen hiuksensa ovat tummat ja harmaantuneet. Päälaki on kalju.
Yllään miehellä oli katoamishetkellä vihreä, maastopukua muistuttava asu.
Re: Alzheimerin tautia sairastava mies kateissa Kuopiossa
Lähetetty: Ti Elo 31, 2010 3:13 pm
Kirjoittaja matlockb
Varmaan poliisi on ottanut huomioon että pappa on voinut lähteä tuntemattomasta paikasta "lapsuudenkotiin äidin luokse".
Tuli tällainen mieleen vaan kun eräällä vuodeosastolla ollut tuttava kertoi kolmen vanhan papan sairaalasängyssä lauleskelleen sota ajan laulua ja huutaneen äitiä (muistamatta että äiti on varmaankin ollut jo vuosia haudassa), no sairaus on tietysti sairaus eikä sille tulisi nauraa mutta vaikeaahan se naurun pidättäminen on.
Re: Alzheimerin tautia sairastava mies kateissa Kuopiossa
Lähetetty: Ti Elo 31, 2010 8:52 pm
Kirjoittaja NancyDrew
Miksi tällaisia valokuvia, jos ihminen on hukassa ja tunnistaminen olisi tärkeää?

Re: Alzheimerin tautia sairastava mies kateissa Kuopiossa
Lähetetty: Ke Syys 01, 2010 6:45 am
Kirjoittaja VoDKa
NancyDrew kirjoitti:Miksi tällaisia valokuvia, jos ihminen on hukassa ja tunnistaminen olisi tärkeää?

Ei kaikista ole saatavilla hyvälaatuista tunnistuskuvaa vielä tänäkään päivänä, vaikka toisin voisi luulla.
Eikä tuolla Kuopion kaduilla juoksentele iäkkäämpiä maastoasuihin pukeutuneita miehiä ihan joka päivä. Riittää, että kuva on edes suuntaa-antava tässä tapauksessa mielestäni, koska maastoasu/maastoasun tyyppinen pukeutuminen kyllä kiinnittää huomion ihan varmasti jo yksinäänkin.
Tietenkin jos on vaatetus vaihtunut syystä tai toisesta, niin sitten voidaan olla ns. pississä löytymisen suhteen.
Re: Alzheimerin tautia sairastava mies kateissa Kuopiossa
Lähetetty: Ke Syys 01, 2010 6:58 pm
Kirjoittaja NancyDrew
Voihan olla myös, että kadonneesta on haluttu esittää mahdollisimman tuore kuva, eikä parempia ole ollut tarjolla. Pahimpia ovat vanhat kuvat, joista tunnistaisi korkeintaan tarkkaan katsomalla, eikä kenelläkään ole sellaiseen aikaa, jos sattuu tulemaan kadulla vastaan. Joskus myös passikuvat, koska harvoin kukaan on niissä itsensä näköinen.
Re: Alzheimerin tautia sairastava mies kateissa Kuopiossa
Lähetetty: La Syys 11, 2010 11:37 pm
Kirjoittaja aurelie
Ei ole tosiaan tainnut Viljoa näkyä..? En ole havainnut tästä tapauksesta oikein minkäänlaista uutta tietoa, en sellaista pientä surullista sivun alakulman uutista enkä kyllä mitään etsintöihin viittavaakaan.
Huonosti on tainnut tässä(kin) käydä, varsinkin kun Alzheimer taisi olla jo suhteellisen pitkälle edennyt

Re: Alzheimerin tautia sairastava mies kateissa Kuopiossa
Lähetetty: Ma Syys 13, 2010 8:43 pm
Kirjoittaja seshat
Muistisairaasta ei tosiaan läheskään aina tiedä mitä he saavat päähänsä.. voivat tehdä just päinvastoin mitä me "normaalimuistiset" tehtäis. Kuka ilmoitti katoamisesta? Omaiset? Kotihoito? Uutisesta ei selvinnyt asuuko mies yksin. Millä mies on lähtenyt liikenteeseen, jalan, pyörällä, millä?
Keskivaiheen Alzheimerissa sairastunut voi eksyä jo tutuissakin paikoissa. Keskivaiheessa voi myös vaatteiden käyttö unohtua - ei ole mitenkään tavatonta että Alzheimeria sairastava riisuu itsensä ilkosilleen muiden ihmisten edessä. Sairaskohtauskin on mahdollinen. Vaateasia nyt ei tähän liity mutta faktatietoa vain annoin.
Uskon joko eksymiseen tai sairaskohtaukseen.
Nimim. muistisairaiden hoitaja....

Re: Alzheimerin tautia sairastava mies kateissa Kuopiossa
Lähetetty: Ti Syys 28, 2010 2:37 pm
Kirjoittaja sukka
Re: Alzheimerin tautia sairastava mies kateissa Kuopiossa
Lähetetty: Ti Syys 28, 2010 3:26 pm
Kirjoittaja matlockb
Näyttäisi siltä että kyseinen mies on nyt löydetty, ei Kuopiossa muitakaan kadonneita taida lähi ajoilta olla.
Re: Alzheimerin tautia sairastava mies kateissa Kuopiossa
Lähetetty: Pe Loka 01, 2010 8:25 pm
Kirjoittaja Petteri
Hukkuneena löytynyt tunnistettiin
Kuopion Siikalahdesta tiistaina hukkuneena löytynyt mies on tunnistettu kuopiolaiseksi noin 70-vuotiaaksi mieheksi. Alzheimerin-tautia sairastanut mies katosi elokuun lopussa. Poliisi etsi häntä Kuopion kaupunkialueelta muun muassa helikopterin avulla.
Poliisin mukaan lenkkeilijän rantavedestä löytämä ruumis oli ollut vedessä jo kauan.
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/savo ... iin/603514
Siirto löytyneisiin, kiitos. Petteri
Re: Alzheimerin tautia sairastava mies kateissa Kuopiossa
Lähetetty: Pe Loka 01, 2010 8:30 pm
Kirjoittaja matlockb
Jaa, ei näköjään tästäkään aiheesta riittänyt yksi ketju. Löytyneisiin voisi siirtää ja pikaisesti ja ainakin toisen ketjun lukita tai poistaa.