Sivu 1/1

Isä ampui nukkuvat lapsensa Houstonissa

Lähetetty: Ma Syys 20, 2010 11:44 pm
Kirjoittaja Aizerbaidzan
Ilta-Sanomat kirjoitti:http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkom ... id=2253821

Isä teloitti nukkuvat lapsensa käsiaseella
20.09.2010 20:56

Isän epäillään ampuneen kolme lastaan Houstonissa Yhdysvalloissa.

Poliisi epäilee, että 47-vuotias isä ampui 14- ja 17-vuotiaat tyttärensä sekä 12-vuotiaan poikansa.

Lapset olivat tapahtumahetkellä nukkumassa.

Mies ampui poliisin myös itseään, mutta ei kuollut vaan viruu tällä hetkellä sairaalassa. Isän uskotaan selviävän, vaikka hän ampui itseään päähän.

Mies oli eronnut lasten äidistä, ja nämä asuivat äitinsä luona. Lapset olivat menneet isänsä luokse vierailulle perjantaina, kunnes sunnuntaina tapahtui järkyttävä veriteko.

Viranomaiset uskovat, että isä ilmeisesti pelkäsi, että lapset otetaan häneltä ikuisiksi ajoiksi. Hän oli uhannut vahingoittaa itseään jo aiemmin, mikäli menettäisi tapaamisoikeutensa.

IS-AP
Englanniksi lisätietoa tuolta: http://www.tampabay.com/news/father-is- ... on/1122755

Muhammed Goher jäi siis henkiin ja lapset ovat nyt taatusti poissa hänen luotaan. Saakohan kuolemantuomion?

Isä ampui nukkuvat lapsensa Houstonissa

Lähetetty: Ti Syys 21, 2010 3:37 am
Kirjoittaja Geissimummo
Aizerbaidzan kirjoitti:
Ilta-Sanomat kirjoitti:Viranomaiset uskovat, että isä ilmeisesti pelkäsi, että lapset otetaan häneltä ikuisiksi ajoiksi. Hän oli uhannut vahingoittaa itseään jo aiemmin, mikäli menettäisi tapaamisoikeutensa.
Raivostuttavaa! Tappaa viattomia ihmisiä vain sen takia, että itse pelkää menettävänsä heidät. No, nyt ainakin onnistui itse pilaamaan mahdollisuutensa lapsiinsa. Toivottavasti isä kituu sairaalassa oikein kunnolla ja tulee kokemaan kivuliaan kuoleman (kuolee sitten sairaalassa tai saa kuolemantuomion).

Olisi (perkele!) tappanut vain itsensä, jos niin jumalattomasti on ahdistanut :twisted:

Re: Isä ampui nukkuvat lapsensa Houstonissa

Lähetetty: Ti Syys 21, 2010 6:49 am
Kirjoittaja Kyllikki S
Kyllä sanattomaksi menee näistä tapauksista lukiessa.
Voi vain ihmetellä jälleen ihmisen käsittämättömän itsekkyyden määrää.

Re: Isä ampui nukkuvat lapsensa Houstonissa

Lähetetty: Ti Syys 21, 2010 7:36 am
Kirjoittaja maija turjukka
Tässä Goherin kuva houstonchronicle.com sivuilta:

Kuva



http://www.chron.com/disp/story.mpl/met ... 08253.html

Kyseessä ilmeisesti pakistanilaistaustainen perhe. Isä on työskennellyt pienessä ruokakaupassa, jonka yhteydessä myös surmapaikkana ollut asunto on. Ilta-Sanomien uutisoinnissa taitaa olla virhe, paikallisempien uutislähteiden mukaan nuorempi Aisha- tytär oli 7-vuotias. Vanhemmankin tyttären iästä näyttäisi olevan kaksi eri versiota, Saeedah oli siis 13- tai 14-vuotias. 12-vuotiaan Saeedin iässä ei liene ole epätarkkuutta.